۲۳ آبان ۱۴۰۰،‏ ۸:۱۰
کد خبر: 84539489
۰ نفر

برچسب‌ها

سرودن غزل به «وقت کبود»

تهران- ایرنا- «وقت کبود»، تازه‌ترین غزل های سیدمحمد تولیت، پاییز امسال به بازار کتاب آمده است و حرفی تازه در غزل معاصر دارد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، غزل نو با ویژگی های خاص ظاهری و معنایی خود، تقریبا از اواخر دهه چهل و با غزلیات شاعرانی چون حسین منزوی و سیمین بهبهانی در ادبیات معاصر آغاز شد. امروز نیز در شاخه های گوناگون و تازه ای با استقبال بسیار شاعران مواجه شده است. غزل نو حاصل برخورد شعر سنتی فارسی و شعر نیمایی است. 

شاعران نسل جدید مضامین امروزی را وارد شعر کرده اند و غزل را با وجود محتوای تغزلی آن، به نوع دیگری روایت می‌کنند، عاشقانه‌هایی که دنیای امروز آن را بهتر می‌شناسد. 

وقت کبود، مجموعه‌غزل و دوبیتی‌هایی سروده سیدمحمد تولیت است. این‌دفتر شعر با سه بخش غزل‌های پسین، غزل‌های پیشین و دوبیتی‌ها فصل‌بندی شده است.

غزل‌های این مجموعه کوتاه هستند و به بیان ساده ای در روایت عاشقانه رسیده اند؛ تولیت، در سرودن غزل خود را پیرو سنت شاعرانه هوشنگ ابتهاج و مهدی اخوان ثالث می‌داند.

غزل‌ها و دوبیتی‌های وقت کبود مضمونی عاشقانه ـ عارفانه دارند که از سال ۹۴ تا ۹۹ سروده شده است، شاعر به گفته خود، از عرفان عاشقانه حافظ تاثیر گرفته است و زبان سعدی را نیز به کار گرفته است. 

سیدمحمد تولیت، متولد ۱۳۷۱ و دانش‌آموخته رشته زبان و ادبیات فارسی است که پیش از این دو کتاب غوغای غزل و چشم‌لرزه‌ها، را منتشر کرده است.

کتاب وقت کبود در ۱۰۸ صفحه توسط انتشارات نیستان منتشر شده است.

غزلی از این کتاب: 

نزدیک می شوم من و او دور می شود

مستم ولی چه فایده مستور می شود

هر لحظه ای که می گذرد بی حضور یار

این روزگار تیره تر از گور می شود

...

سرها فتاده است بر آن آستان ولی

هر کس به دار سر زده منصور می‌شود 

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha