مجوز فعالیت با۸۰ درصد گنجایش برای اتوبوسهای خراسان رضوی صادر شد

مشهد- ایرنا- نایب رییس انجمن صنفی مالکان ناوگان اتوبوسهای مسافربری خراسان رضوی گفت: مجوز حرکت اتوبوسهای مسافربری با ۸۰ درصد گنجایش صندلیها اخیرا اجرایی شده است از این رو ناوگان اتوبوسهای مسافربری در این استان هم‌اینک با همین گنجایش شهروندان را جابه‌جا می‌کند.

سیدعلی وارسته روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: انجمن صنفی مالکان ناوگان مسافربری خراسان رضوی اواخر سال ۱۳۹۸ در پی بحران شیوع ویروس کرونا با هماهنگی مسوولان استان به مدت ۲ ماه پایانه مسافربری مشهد را تعطیل کرد. 

وی ادامه داد: پس از آن مدت نیز اتوبوسهای مسافربری در خراسان رضوی فقط ۵۰ درصد گنجایش خود را به مسافران عرضه کردند که البته ظرف یک سال هیچ مسافری وجود نداشت.

نایب رییس انجمن صنفی مالکان ناوگان اتوبوسهای مسافربری خراسان رضوی گفت: شرکتهای هواپیمایی در جریان ممنوعیت سفر و محدودیتهای ناشی از بحران کرونا همزمان با به کارگیری ۵۰ درصد گنجایش هواپیماهای مسافربری، نرخ بلیت سفر هوایی را به بالای ۱۰ میلیون ریال رساندند و این در حالی است که مالکان ناوگان اتوبوسهای مسافربری ظرف همین مدت نرخ کرایه خود را تنها به میزان ۵۰ درصد نسبت به سال ۱۳۹۸ افزایش دادند که بسیار پایین‌تر از میزان افزایش نرخ بلیت هواپیماست. 

وارسته این وضعیت را شرایط نابرابر در حمل و نقل مسافربری میان ناوگان زمینی و هوایی توصیف و از آن انتقاد کرد. 

وی ادامه داد: هم‌اینک در دوره کنونی نیز که مجوز سفر با ۸۰ درصد گنجایش برای اتوبوسها صادر شده نگران موج ششم شیوع ویروس کرونا هستیم که ممکن است دوباره سیر و سفرها را تحت تاثیر قرار دهد.

معاون حمل و نقل اداره‌کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان رضوی هم به خبرنگار ایرنا گفت: مدتی است فعالیت ناوگان مسافربری برون شهری با ۸۰ درصد ظرفیت تردد می کند.

جواد وحدتی‌فرد افزود: البته قرار بود محدودیتهای سفر برای ناوگان مسافربری به طور کامل برداشته شود اما به واسطه نگرانی ها بابت شیوع احتمالی موج ششم کرنا فعلا ظرفیت ۸۰ درصدی جا به جایی مسافر اعمال شد.

نیمه نخست امسال ۵۸۹ هزار و ۳۷۴ سفر با ناوگان مسافربری جاده‌ای در خراسان رضوی انجام شد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۱۴۰ هزار سفر معادل ۳۱ درصد بیشتر شده است با این حال به خاطر اعمال محدودیت ۵۰ درصدی اتوبوسها در پر کردن گنجایش خود، تعداد مسافران در این بازه زمانی فقط چهار درصد افزایش یافت. 

خراسان رضوی هفت هزار و ۴۰۰ راننده و پنج هزار و ۳۰۰ دستگاه ناوگان مسافربری عمومی جاده ای شامل اتوبوس، مینی بوس و سواری کرایه دارد.

در حالی که تعداد مسافران جابه‌جا شده با ناوگان حمل و نقل عمومی جاده ای در این استان طی دوره شیوع کرونا ماهانه حدود یک میلیون مسافر و در ۶ ماه نخست امسال ۶ میلیون مسافر بود این رقم پیش از آغاز کرونا و اعمال محدودیتهای ناشی از آن سالانه حدود ۲۰ میلیون مسافر بود. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha