آمریکا: تخلیه نیروها به سبک افغانستان در اتیوپی در کار نخواهد بود

تهران-ایرنا- آمریکا به شهروندانش در اتیوپی هشدار داد فورا و به صورت داوطلبانه این کشور جنگ زده را ترک کنند و هشدار داد که تخلیه نظامی به سبک و سیاق افغانستان، در اتیوپی در کار نخواهد بود.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، خبرگزاری فرانسه نوشت: سفارت آمریکا روز دوشنبه برای چندین بار از شهروندان این کشور خواسته با پروازهای مسافربری خاک اتیوپی را ترک کند.

سفارت آمریکا همچنین به افرادی که قادر به تهیه فوری بلیط را ندارند پیشنهاد اعطای وام کرده است.

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است: این خواسته به خاطر این نیست که درباره آینده صلح خوشبین نیستیم بلکه به دلیل آن است که ما واقع بین هستیم.

این مقام آمریکایی افزود نگران این سوءتعبیر هستیم که مردم فکر کنند آنچه که در افغانستان (درباره تخلیه نیروها) انجام دادیم را دولت می تواند در نقاط دیگری از جهان تکرار کند.

در اواسط آگوست (مرداد) همزمان با محاصره کابل بدست طالبان، ارتش آمریکا عملیات خروج از افغانستان را به پایان رساند و هزاران سرباز را به کشور بازگرداند و عملیات تخلیه بی سابقه ای را انجام داد.

آمریکا تنها در دو هفته با کمک متحدانش بیش از ۱۲۳ هزار نفر از از جمله اتباع آمریکایی و خارجی و هزاران افغان را که نگران اخراج از کشور بودند از افغانستان خارج کرد.

با این حال دولت جو بایدن به دلیل ناکامی در برنامه ریزی قبلی برای خروج و باقی ماندن برخی از اتباع آمریکایی بعد از خروج نیروها مورد انتقاد شدید قرار گرفت.  

ند پرایس روز دوشنبه گفت آنچه که در افغانستان انجام دادیم منحصربفر بود اما تخلیه هوایی تقریبا ۱۲۵ هزار نفر چیزی نیست که آمریکا بتواند در نقطه دیگری از جهان آن را تکرار کند.

وی افزود: دلیل ندارد که آمریکایی تا لحظه آخر به حضور خود در این کشور شاخ آفریقا ادامه دهند.

آدیس آبابا پایتخت اتیوپی دومین کشور بزرگ آفریقا از نظر شمار جمعیت مرکز دیپلماتیک منطقه‌ای به شمار می‌رود و مقر اتحادیه آفریقا و کمیساریای عالی اقتصادی سازمان ملل در آفریقا است.

 کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل در گزارشی، همه طرفین درگیری در اتیوپی را به نقض حقوق بشر و حتی ارتکاب جنایت بشری متهم کرده است.

 دولت اتیوپی به دنبال تهدید «جبهه آزادیبخش تیگرای» مبنی بر پیشروی به سمت آدیس آبابا پایتخت این کشور در سراسر اتیوپی اعلام حالت فوق‌العاده کرده است.

شورشیان می‌گویند بالاخره ظرف چندماه و حتی چندهفته، پایتخت را تصرف خواهند کرد.

۹ جنبش مسلحانه در اتیوپی اعلام کردند که عزم خود را برای پیشروی به سوی آدیس آبابا پایتخت و سرنگون کردن دولت "آبی احمد" نخست وزیر جزم کرده اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha