۲۵ آبان ۱۴۰۰،‏ ۱۷:۳۸
کد خبرنگار: 832
کد خبر: 84543441
۰ نفر

برچسب‌ها

روسیه، آزمایش سیستم ضدماهواره در فضا را تایید کرد

مسکو - ایرنا - سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه روز سه شنبه انجام آزمایش موفقیت آمیز سیستم ساقط کردن ماهواره در فضا را تایید کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از رسانه های روسیه شویگو با بیان اینکه ما واقعاً یک سیستم آینده‌نگر موفق را تجربه کرده‌ایم، تصریح کرد: توسط سیستم ابداع شده توسط این کشور یک ماهواره در فضا ساقط شد.

به گفته وی  قطعات ایجاد شده ناشی از این اقدام خطری برای فعالیت های فضایی ایجاد نمی کند.

پیش از این، وزارت دفاع روسیه هم از ساقط کردن  موفقیت آمیز یک فضاپیمای غیرفعال موسوم به «Tselina-D» که از سال ۱۹۸۲ در مدار قرار داشت، خبر داده بود.

این وزارتخانه همچنین اظهارات  نمایندگان وزارت امور خارجه آمریکا و پنتاگون را که روسیه را با این اقدام به ایجاد خطر برای فضانوردان در ایستگاه فضایی بین المللی متهم کردند ریاکارنه خواند.

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا آزمایش سامانه های ضدماهواره روسیه را اقدامی غیرمسوولانه خواند و گفت که واشنگتن با متحدان و شرکا به این اقدام مسکو پاسخ خواهد داد.

وزیر امور خارجه آمریکا با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که روسیه روز دوشنبه ۱۵ نوامبر ۲۰۲۱ (۲۴ آبان ۱۴۰۰) با بی احتیاطی یک آزمایش موشکی با قابلیت صعود مستقیم علیه یکی از ماهواره های خود انجام داد.

بلینکن گفت:  این آزمایش تاکنون بیش از یک هزار و ۵۰۰ قطعه زباله قابل ردیابی در مدار ایجاد کرده است و احتمالا صدها هزار زباله فضایی کوچکتر تولید خواهد کرد.

وی افزود: این زباله ها که طول عمر طولانی دارند و به دلیل این آزمایش خطرناک و غیر مسوولانه ایجاد شده اند، اکنون ماهواره ها و سایر اشیای فضایی را که برای منافع امنیتی، اقتصادی و علمی سایر کشورها مهم و حیاتی هستند، تا چندین دهه تهدید خواهند کرد .

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha