راه اندازی دانشکده میان رشته‌ای حکمرانی در دانشگاه تهران

تهران- ایرنا- سرپرست دانشگاه تهران از طراحی و پیگیری ایده راه‌اندازی دانشکده میان رشته ای حکمرانی در این دانشگاه خبر داد و گفت: مطالعه اولیه برای راه‌اندازی این دانشکده انجام و مأموریت‌های آن طراحی و تدوین شده است.

به گزارش روز چهارشنبه گروه علم و آموزش ایرنا از دانشگاه تهران، سید محمد مقیمی در نشست انعقاد تفاهم‌نامه سه‌جانبه برای برگزاری دوره‌های آموزشی حکمرانی افزود: در ایده راه‌اندازی دانشکده حکمرانی به دنبال این هستیم مجموعه‌ای از رشته‌ها را در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری که دربرگیرنده انواع و اقسام حکمرانی مانند حکمرانی کشاورزی، صنعتی، شهری و … باشد، ایجاد کنیم و فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی یک حوزه تخصصی مانند کشاورزی با شرایط و ضوابطی برای ادامه تحصیل در مقطع بالاتر، در رشته حکمرانی مرتبط با تحصیلات مقطع کارشناسی خود ادامه تحصیل دهند.

مقیمی، هدف از برگزاری دوره‌های آموزشی حکمرانی و در گام بعد طراحی و ایجاد رشته‌های حکمرانی را درهم آمیختن مهارت فنی و تئوریک با مهارت‌های مدیریتی و تربیت مدیرانی در تراز نظام اسلامی بیان کرد. 

محمدصادق خیاطیان، رییس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری نیز در این نشست، با استقبال از برنامه ساختارمند دانشگاه تهران برای تربیت افراد موثر در حوزه حکمرانی، گفت: امید است با نقش‌آفرینی جدی دانشگاه تهران برای جبران خلاء در حکمرانی، هم در الگوسازی و پیاده‌سازی و اجرا و هم در تربیت افراد متخصص، متعهد و صاحب دانش و توان مدیریتی، قدم‌های مثبتی برداریم.

علی‌اصغر پورعزت، رییس انجمن مدیریت دولتی ایران نیز درباره ایده راه‌اندازی دانشکده حکمرانی، اظهار داشت: مسائل اجتماعی متعهد به مرزهای رشته‌ای نیست. بنابراین مجبور هستیم بین‌رشته‌ای حرکت کنیم که این موضوع در دانشکده حکمرانی قابل پیگیری است. همچنین به نظر می‌رسد فعالیت‌های پژوهشی در این دانشکده باید معطوف به حل مسئله و در راستای پاسخگویی به یک سوال جامعه باشد.

تفاهم‌نامه سه‌جانبه برای برگزاری دوره‌های آموزشی حکمرانی منعقد شد

راه اندازی دانشکده میان رشته‌ای حکمرانی در دانشگاه تهران

تفاهم‌نامه همکاری سه‌جانبه دانشگاه تهران، مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری و اندیشکده سیاست‌پژوهی منابع انسانی اسما در محل سالن شورای دانشگاه تهران منعقد شد.

این تفاهم‌نامه همکاری سه‌جانبه به منظور برگزاری دوره‌های آموزشی حکمرانی کوتاه‌مدت و میان‌مدت و با هدف کمک به تعالی حکمرانی در کشور، از سوی سرپرست دانشگاه تهران، رییس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری و ساسان زارع رئیس هیأت مدیره اندیشکده سیاست‌پژوهی منابع انسانی اسما، امضا و مبادله شد.

بر اساس این تفاهم‌نامه، دوره‌های آموزشی حکمرانی در بستر مجازی یا کلاس‌های حضوری با تدریس اساتید دانشگاه و با استفاده از ظرفیت‌های مرکز آموزش‌های آزاد دانشگاه تهران، اندیشکده سیاست‌پژوهی منابع انسانی اسما و مرکز آموزش‌های الکترونیکی دانشگاه تهران برگزار می‌شود.

خیاطیان گفت: در دانشگاه‌ها سعی کرده‌ایم بعد فنی و تئوریک موضوعات را خوب پوشش دهیم. ولی در بحث آموزش مهارت‌های مدیریتی کمتر توجه شده است. امید است دانشگاه تهران در دوره‌های حکمرانی، با استفاده از ظرفیت کل کشور بتواند به جبران این خلا کمک کند.

ساسان زارع نیز به تشریح ظرفیت‌های این اندیشکده در حوزه مشارکت در برگزاری دوره‌های آموزشی حکمرانی پرداخت.

برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی در مسائل مبتلابه کشور با محوریت حکمرانی از دیگر محورهای این تفاهم‌نامه است. مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری نیز ضمن حمایت مادی و معنوی از فرآیند برگزاری دوره‌های آموزشی حکمرانی، با فراهم کردن بسترهای لازم برای همکاری دانش‌پذیران دوره‌های حکمرانی در تیم‌های مطالعاتی این مرکز، در این تفاهم‌نامه مشارکت دارد.

در پایان این نشست، تفاهم‌نامه همکاری بین سرپرست دانشگاه تهران، رییس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری و رییس هیأت مدیره اندیشکده سیاست‌پژوهی منابع انسانی اسما مبادله شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha