تندیس شهدا و نامداران دفاع مقدس، به تأیید خانواده آنها می‌رسد
مجسمه سلیکونی شهید مرتضی آوینی

 تهران- ایرنا- معاون موزه‌داری موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس می‌گوید، ماکت‌ها و تندیس‌های شهدا و نامداران مورد استفاده در این موزه قبل از نصب توسط خانواده آنها تأیید می‌شود.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از روابط عمومی و امور بین‌الملل موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، اخیراً در فضای مجازی تصاویری از برخی ماکت‌های شهدا و فرماندهان دوران هشت سال دفاع مقدس با رویکردی انتقادی منتشر شده است.

 امیر محمدخانی، معاون موزه‌داری موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در واکنش به این اقدام گفت: در حوزه هنر، گرایشی تحت عنوان تندیس‌های هایپر رئال وجود دارد، ساخت این تندیس‌ها در کشور کم‌سابقه است. تصاویری که از تندیس‌ها در فضای مجازی منتشر شده، مربوط به حدود ۹ سال قبل و دوره مدیریت قبلی موزه است.

وی افزود: البته تندیس‌های مذکور در ۹ سال پیش در رده بهترین‌ها آثار در حوزه تندیس‌های هایپر رئال (فوق‌واقع‌گرایی) قرار داشت و بسیار استقبال شد. نکته قابل توجه این است که بنا بر اظهارات بازدیدکنندگان، موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس توانسته فضای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس را به مخاطب منتقل کند.

محمدخانی با تأکید بر افزایش کیفیت ماکت‌ها در دوره جدید مدیریتی موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تصریح کرد: نکته حائز اهمیت در مورد تندیس‌های فوق‌واقع‌گرا این است که این هنر در زمره هنرهای تجربی قرار دارد و همواره در حال رشد است. لذا ماکت‌هایی که حدود ۹ سال پیش ساخت شده با ماکت‌هایی که امروزه ساخته می‌شود، از نظر کیفیت متفاوت است.

معاون موزه‌داری موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس اظهار کرد: تندیس‌های حاضر در موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس توسط هنرمندان باتجربه و به نامی نظیر دکتر علیرضا خاقانی ساخته شده که آثار آنها در موزه‌های بین‌المللی استفاده می‌شود.

البته حمید کنگرانی فراهانی نیز از جمله هنرمندانی است که در راستای ساخت تندیس‌های جدید در موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس از ظرفیت آنها استفاده شده کما اینکه تندیس سردار سلیمانی مستقر در موزه سراسرنمای مقاومت، از جمله آثار این هنرمند کشورمان است.

محمدخانی با اشاره به رویکرد مدیریت جدید موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس ادامه داد: البته در دوره جدید مدیریتی موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برای ساخت ۱۸ تندیس جدید برنامه‌ریزی شده که این تندیس‌ها به مرور جایگزین تندیس‌های قبلی می‌شوند. البته تا کنون ۶ تندیس ساخته شده است. 
وی همچنین خاطرنشان کرد: تندیس‌های مورد استفاده در موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس براساس تصاویری ساخته می‌شوند که در مقطع زمانی مورد نظر وجود داشتند و برخی از این تندیس‌ها مانند تندیس مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، برگرفته از تصویر او در سال ۶۵ است. تندیس‌هایی که در موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس ساخته و استفاده می‌شود، قبل از نصب توسط خانواده آنها تایید می‌شود. 
محمدخانی با تاکید بر اینکه موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در تلاش است ۱۲ ماکت باقی مانده نیز به زودی جایگزین شوند، یادآور شد: نگاه جدیدی که در دوره جدید مدیریتی موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس آن را دنبال می‌کنیم این است که تندیس‌ مورد نظر کاملا با حس اجرا تطبیق داشته باشد.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha