زیرساخت‌های بهداشتی و درمانی شهرستان گالیکش نیازمند توجه ویژه

گنبدکاووس- ایرنا- زیرساخت‌های بهداشتی و درمانی گالیکش با توجه به واقع شدن این شهرستان در مسیر محور ارتباطی مهم شمال به مشهد و وقوع حوادث جاده‌ای متعدد پاسخگوی اهالی و گردشگران نیست که باید برای توسعه و نوسازی این بخش خدماتی تدابیر ویژه ای اتخاذ شود.

به گزارش ایرنا، منطقه شرق گلستان دارای هفت شهرستان "گنبدکاووس، رامیان، آزادشهر، مینودشت، گالیکش، کلاله و مراوه‌تپه" است که باوجود داشتن دو سوم وسعت حدود ۲۱ هزار کیلومتر مربعی استان و جای دادن نیمی از جمعیت یک میلیون و ۹۰۰ هزار نفری این استان شمالی در خود اما در حوزه زیرساخت‌ها و فضاهای بهداشتی و درمانی و نیز تجهیزات پزشکی با مشکلات عدیده‌ای روبرو است.

گالیکش از جمله مناطق نیازمند توجه مسوولان استانی و کشوری برای بهبود فضاهای بهداشتی و توسعه ظرفیت‌های درمانی در شرق گلستان است که با وجود اینکه سال ۱۳۸۹ از مینودشت جدا و به عنوان شهرستانی مستقل معرفی شد اما بعد از گذشت یازده سال از آن زمان تاکنون هنوز موفق به داشتن بیمارستانی مستقل برای پذیرش و بستری بیماران نشده است و ساختمان برخی مراکز بهداشتی و درمانی آن نیاز به بازسازی دارد و آمبولانس‌های آن باید نوسازی شود.

علی‌اصغر فارسیانی یکی از اهالی گالیکش در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با وجود تلاش نیروهای مستقر در مراکز بهداشت و درمان شهرستان، نبود تخت بستری و همچنین پزشک متخصص به تعداد کافی به صورت شبانه روزی باعث شده تا مردم برای پیگیری مسائل درمانی خود به شهرهای همجوار از جمله گنبدکاووس و مینودشت و در برخی مواقع کلاله بروند.

اعزام بیماران به شهرهای همجوار

وی افزود: رفت و آمد برای مراجعه به مراکز درمانی شهرهای اطراف و معطلی‌های چندین ساعته در بیمارستان‌ها برای انجام کارهای پذیرش، وقت و انرژی زیادی از بیمار و همراه وی می‌گیرد.

فارسیانی ادامه داد: تبدیل گالیکش به یک شهرستان مستقل، مردم این منطقه را خیلی امیدوار کرد تا سطح کیفی‌تری از خدمات درمانی و بهداشتی را دریافت کنند اما با گذشت بیش از سه سال از آغاز عملیات ساخت بیمارستان، هنوز خبری از افتتاح نیست.

یکی دیگر از ساکنان گالیکش گفت: چندین مورد تصادف برای دوستان و آشنایان در مسیر گالیکش - مشهد رخ داد که معطلی چند ساعته برای تثبیت وضعیت حادثه دیدگان در مراکز درمانی شهرستان و انجام کارهای انتقال آنان به بیمارستان‌ شهرهای اطراف، نگرانی‌های زیادی را برای خانواده‌ها به دنبال داشت.

اهالی بیمارستان ندارند 

محمد خسروی از مسوولان حوزه بهداشت و درمان استان خواست تا هرچه سریعتر ساخت بیمارستان ۹۱ تختخوابی گالیکش را به سرانجام برسانند تا یکی از نگرانی‌های اصلی مردم که ارائه خدمات درمانی در کمترین زمان است برطرف شود.    

کمبود اعتبار

مدیر شبکه بهداشت و درمان گالیکش نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، توسعه فضاهای بهداشتی و درمانی را از نیازهای اصلی شهرستان دانست و گفت: عملیات ساخت بیمارستان ۹۱ تختخوابی گالیکش که از سال ۹۷ آغاز شده تاکنون با صرف ۱۰۰ میلیارد ریال اعتبار ۳۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

حسن رحیم‌زاده افزود: تکمیل این بیمارستان به عنوان یکی از ضرورت‌های اصلی گالیکش هزار میلیارد ریال اعتبار لازم دارد و تا زمان بهره برداری از آن، هشت مرکز بهداشتی و درمانی و ۳۵ خانه بهداشت در شهرستان ارائه خدمات اولیه به بیماران را انجام می‌دهند و در صورت نیاز به خدمات تخصصی بیماران توسط آمبولانس به صورت رایگان به نزدیکترین بیمارستان منطقه از جمله گنبدکاووس، مینودشت و کلاله اعزام می‌شوند.

زیرساخت‌های بهداشتی و درمانی شهرستان گالیکش نیازمند توجه ویژه

وی گفت: ۱۵ پزشک عمومی در فضاهای درمانی شهرستان مستقر هستند و تعدادی پزشک متخصص به صورت نوبتی در درمانگاه شهدای ۱۲ دی در بخش‌های داخلی، قلب، زنان و زایمان، اطفال و رادیولوژی به بیماران خدمات درمانی ارائه می‌دهند. 

ضرورت نوسازی ناوگان و تجهیزات درمانی 

رحیم‌زاده با اشاره به وجود پنج دستگاه آمبولانس در سه مرکز فوریت‌های پزشکی اورژانس ۱۱۵ گالیکش، اظهارداشت: این آمبولانس‌ها به دلیل تردد مداوم برای جابه‌جایی بیماران به مراکز درمانی شهرهای همجوار و طول عمر بالای ۱۵ سال همگی مستهلک شدند و تعمیر آنها هزینه‌ زیادی بر دوش دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گلستان می‌گذارد و بهترین راه حل در این شرایط نوسازی این ناوگان است.

وی افزود: همچنین با توجه به عمر بالای تعدادی از مراکز بهداشتی درمانی گالیکش از جمله "آق قمیش"، لازم است تا فضای جدید برای این مرکز احداث شود و تردد زیاد خودرو و وقوع تصادف در مسیر جاده بین المللی گالیکش به مشهد می‌طلبد تا با استانداردسازی فضا، مرکز بهداشتی درمانی تنگراه به شبانه روزی ارتقا یابد.

وی ادامه داد: در صادق آباد فقط یک خانه بهداشت وجود دارد و لازم است برای بهبود خدمات‌دهی به شهروندان یک مرکز بهداشتی و درمانی جدید در این شهر احداث شود.

فرماندار گالیکش که پیش از این از اختصاص مبلغ ۹۰۰ میلیارد ریال از منابع ملی برای تکمیل پروژه احداث بیمارستان ۹۱ تخت‌خوابی این شهرستان در سالجاری خبر داده بود در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: هنوز این اعتبار تخصیص نیافته و رایزنی توسط نماینده مردم شرق گلستان در مجلس در سطح ملی در حال انجام است.

امیدواری اهالی و مسوولان به دولت سیزدهم

احمد تجری مفرد افزود: با توجه به نگاه دولت سیزدهم به تکمیل پروژه‌های نیمه تمام، امیدواریم با تخصیص اعتبار امسال و تامین دیگر اعتبارات مورد نیاز، این مرکز درمانی که از زیرساخت‌های موردنیاز و مطالبه مردم شهرستان است، ظرف سه سال آینده به بهره‌برداری برسد.

وی خاطرنشان کرد: عملیات اجرایی بیمارستان گالیکش با زیربنای ۱۱ هزار مترمربع، ۲۱ مهر ۹۷ با حضور ابراهیم گلمکانی معاون حقوقی و امور مجلس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و استاندار وقت گلستان و با اعتبار پیش بینی شده اولیه به مبلغ ۵۰۰ میلیارد ریال شروع و اکنون ۳۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

تجری مفرد افزود: به سبب برخی اختلافات و کم کاری‌ها پیمانکار اول ساخت بیمارستان گالیکش، وی خلع ید شد و اکنون پیمانکار جدید برای ادامه کار این پروژه انتخاب شده است.

رضا آریان‌پور، نماینده مردم شهرستان‌های مینودشت، گالیکش، کلاله و مراوه‌تپه در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با ایرنا به تعدادی از پروژه‌های عمرانی حوزه شرق گلستان برای طرح در سفر رییس جمهوری به استان اشاره کرد که تکمیل بیمارستان ۹۱ تخت‌خوابی گالیکش از جمله آنهاست.

به گزارش ایرنا، زمین سه هکتاری ساخت بیمارستان ۹۱ تخت‌خوابی گالیکش توسط "حاج غلام خسروی" از نیکوکار این شهرستان اهدا شد و قرار است از ظرفیت دیگر نیکوکاران گالیکش و منطقه شرق گلستان برای تکمیل و تجهیز این مرکز درمانی استفاده شود.

استان ۲ میلیون نفری گلستان ۱۴ شهرستان دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha