۳۱ استان تا پایان سال از فن‌بازار برخوردار می‌شوند

تهران- ایرنا- دبیر شبکه فن بازار ملی ایران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: دفاتر فن‌بازارها و کارگزارهای تجارت فناوری تا پایان سال جاری در ۳۱ استان کشور گسترش می‌یابد تا تبادل فناوری شتاب گیرد.

به گزارش روز یکشنبه گروه علم و آموزش ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در بازار فناوری، فن‌بازار نقش واسطه‌ای برای رساندن اطلاعات فناورانه به عرضه‌کنندگان، متقاضیان، کارآفرینان و سرمایه‌گذاران را دارد و همچنین به ارائه مشاوره در خصوص مراحل انتقال تکنولوژی می‌پردازد.

شبکه فن بازار ملی ایران با حمایت معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری، در نقش یک واسطه حرفه‌ای در سطوح مختلف در کنار عرضه‌کنندگان خواهد بود. با گسترش روز افزون اهمیت فن‌بازارها در دنیا به عنوان یک ابزار قدرتمند توسعه و تبادل فناوری، ایده ایجاد فن‌بازار در ایران در سال ۱۳۸۱ شکل گرفت. در حال حاضر فن بازار به بزرگ‌ترین بنگاه معاملات تکنولوژی در کشور تبدیل شده است.

سامانه فن بازار ملی ایران یک بانک جامع محصولات فناورانه کشور است و مردم می‌توانند با یک دسترسی ساده، اطلاعاتی از این محصولات کسب و در مبادلات فناورانه خود استفاده کنند.

محمد صالح خالقی دبیر شبکه فن بازار ملی ایران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه شبکه فن بازار ملی ایران در ۲۸ استان کشور دارای دفاتر منطقه‌ای است، گفت: تاکنون چهار فن بازار تخصصی در حوزه‌های صنعت گاز، پتروشیمی، سلامت و فناوری‌های شهری ایجاد شده و ۵۲ شرکت خصوصی به ‌عنوان کارگزار تجارت فناوری (بروکر) در این شبکه فعال هستند.

وی ادامه داد: در حال حاضر سامانه فن بازار بیش از ۲۷ هزار کاربر دارد و ۱۴ هزار محصول دانش‌بنیان و فناورانه، ۵ هزار شرکت و نزدیک به ۷۰۰ نیاز فناوری در آن ثبت شده است. همچنین بیش از ۴۳ هزار شرکت در سامانه عضو هستند.

رشد ۱۵۰ برابری گردش مالی فن بازارها

وی گفت: فن بازار در یک سال و نیم گذشته با کمک کارگزاران تجارت فناوری و مدیران فن بازار حدود ۵۰۰ میلیارد تومان گردش مالی داشته است و این مبلغ به صورت غیر رسمی به هزار میلیارد تومان هم می‌رسد.

خالقی افزود: مجموعه این مبالغ در بازاریابی‌های محصولات فناورانه و سرمایه‌گذاری‌های لازم برای استارتاپ‌ها، اختراعات و شبکه نوآوری کشور بوده است.

دبیر شبکه فن بازار ملی ایران معاونت علمی و فناوری اظهار داشت: نسبت هزینه به این گردش مالی بیش از ۱۵۰ برابر بوده؛ یعنی با هزینه بسیار کمتر گردش مالی مورد نظر را رقم زده‌ایم و درآمدها بیش از ۱۵۰ برابر سرمایه‌گذاری‌ها بوده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha