سایه مرگبار کرونا واکسینه نشده ها در آلمان را تهدید می کند

تهران- ایرنا- با اوج گیری بی سابقه کرونا در آلمان، وزیر بهداشت این کشور هشدار داد: آلمانی‌ها تا پایان زمستان امسال یا واکسینه شده‌اند، یا از کووید-۱۹ بهبود یافته‌ و یا جان خود را از دست داده اند. این هشدارهای کم سابقه بر نگرانی‌های موجود در آلمان افزوده است.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از رادیو فرانسه، «آنگلا مرکل» سرپرست دولت و «ینس اسپاهن» سرپرست وزارت بهداشت آلمان در اظهاراتی جداگانه نسبت به اوج گیری شتابناک و خارج از کنترل کرونا در این کشور هشدار دادند.

آنگلا مرکل که دولت آلمان را تا تشکیل دولت ائتلافی جدید اداره می‌کند، با توجه به گسترش شدید کرونا در کشور خود، در کنفرانس روز گذشته (دوشنبه) هیئت رئیسه حزب اتحاد دموکرات مسیحی گفت: ما در یک موقعیت بسیار دردناک قرار داریم و آنچه در حال حاضر انجام می‌دهیم، کافی نیست. این وضعیت فراتر از همه وضعیت‌هائی است که ما تاکنون داشته‌ایم.

سرپرست دولت آلمان افزود: حتی این تدبیر که ورود به مراکز مختلف را تنها به واکسینه شدگان و بهبودیافتگان کرونا محدود کرده‌ایم، کافی نیست. واکسینه شدن مهم و درست است، اما برای متوقف کردن گسترش ویروس کفایت نمی‌کند، بلکه تنها آن را برای درازمدت به تاخیر می‌اندازد. پزشکان مراقبت‌های ویژه از یک موقعیت بسیار فاجعه بار سخن می‌گویند.

در آلمان تدابیری که برای کنترل کرونا از سوی دولت مرکزی اتخاذ شده، روز ۲۵ نوامبر/ ۴ آذر به پایان می‌رسد؛ به همین دلیل دولت‌های محلی ۱۶ ایالت کشور باید با توجه به وضعیت خود تدابیری را اتخاذ و به جای مقررات سراسری اجرا کنند.

موارد ابتلا به کرونا در هفته‌های اخیر در آلمان به دوبرابر رسیده و پیش بینی می‌شود که در هفته جاری بازهم بیشتر شود. سرپرست دولت آلمان ابراز نگرانی کرد که بسیاری از شهروندان، جدی بودن موقعیت را به درستی درک نمی‌کنند.

سایه مرگبار کرونا واکسینه نشده ها در آلمان را تهدید می کند

همزمان با ابراز نگرانی شدید آنگلا مرکل، ینس اسپاهن وزیر بهداشت آلمان نیز روز گذشته (۲۲ نوامبر/اول آذر) در یک کنفرانس مطبوعاتی زنگ خطر را به صدا در آورد و گفت: احتمالا در پایان تابستان امسال در آلمان هر شهروندی یا واکسینه شده، یا بهبود یافته و یا جان خود را از دست داده است».

ینس اسپاهن هشدار داد که جهش دلتای کرونا بسیار مسری است و هرکس واکسینه نشده و از خود مراقبت نکند، مبتلا خواهد شد.

وی افزود: ما در ماه‌های آینده به مصونیت خواهیم رسید؛ پرسش فقط این است که از طریق واکسیناسیون یا ابتلا؛ اما برخورد دولت روشن است. ما به واکسیناسیون تاکید می کنیم.

ضرورت نوبت سوم واکسیناسیون

همزمان با هشدارهای سرپرست دولت و وزارت بهداشت آلمان،  اویگور شاهین رئیس شرکت بیون تک در مصاحبه‌ای که متن آن در بیشتر رسانه‌های آلمان منتشر شد، گفت که تاثیر واکسن بیون تک در مواردی پس از ۴ ماه کم و پس از شش ماه کمتر می‌شود. بنابراین افرادی که دونوبت واکسینه شده‌اند، شش ماه پس از تزریق دوم باید برای سومین بار واکسینه شوند تا ایمنی خود را حفظ کنند.

در ماه‌های اخیر بخشی از کسانی که در آلمان واکسینه شده بودند، به رغم واکسیناسیون به کرونا مبتلا شدند و جان باختند. به عنوان نمونه از میان حدود ۴٧۰ قربانی کرونا در ایالت جنوبی بادن وورتنبرگ ۱٧۰ تن از آن ها دوبار واکسینه شده بودند؛ اما به گفته مسئولان مراکز درمانی اغلب آن‌ها افرادی بودند که دارای پیشینه بیماری‌های مزمن به ویژه در ناحیه قلب، رگ‌های منتهی به قلب، ریه و مجاری تنفسی بوده‌اند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha