کتابخانه شخصی شهید بهشتی به کتابخانه ملی اهدا شد

تهران- ایرنا- کتابخانه شخصی شهید آیت‌الله سید محمدحسینی بهشتی برای نگهداری دائم، حفاظت و صیانت به سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اهدا شد و به یکی از مخازن اصلی این سازمان انتقال یافت.

به گزارش روز سه شنبه گروه فرهنگی ایرنا از سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، کتابخانه شهید آیت‌الله سیدمحمدبهشتی شامل ۲ هزار و ۵۸۴ نسخه کتاب فارسی و عربی، ۳۱۵ نسخه کتاب لاتین و ۱۱۵ منبع غیر کتابی چون نشریه و غیره می شود. مجموع این کتاب ها با پیگیری های اداره کل فراهم آوری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و هماهنگی با خانواده دکتر بهشتی به کتابخانه ملی ایران منتقل شده است.

در میان مجموعه اهدایی کتابخانه شهید بهشتی، تعداد ۵۶ نسخه کتاب نفیس چاپ سنگی بازیابی شد و این منابع نفیس در مخازن اهدای سازمان به صورت مجزا نگهداری می شود. همچنین ۲۲ نسخه کتاب از میان این منابع اهدایی با دست خط شهید آیت الله بهشتی یادداشت نویسی و حاشیه نویسی شده است و این مجموعه به صورت مجزا و به عنوان مجموعه ای ویژه در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران نگهداری می شود.

فرناز محمدی، معاون اداره کل فراهم آوری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در این باره، گفت: سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران آمادگی دارد مجموعه های منابع و کتابخانه های شخصی افراد نامی، نخبگان و غیره را برای نگهداری دائم دریافت کند.

به گفته محمدی، بسیاری از منابعی که در اختیار افراد در کتابخانه های شخصی و منازل است به منظور جلوگیری از آسیب در طولانی مدت به فراخور ویژگی هایی که دارند نیازمند نگهداری در شرایط استاندارد است که این امکان در منازل و کتابخانه های شخصی افراد فراهم نیست یا هزینه های زیادی دارد؛ بر همین اساس افراد می توانند نگهداری کتاب و منابع خود را به این سازمان واگذار کنند.

وی خاطرنشان کرد: بسیاری از منابع که در کتابخانه های شخصی و منازل است به منظور جلوگیری از آسیب در دراز مدت و به فراخور ویژگی هایی که دارند نیاز به نگهداری در شرایط استاندارد دارند که این امکان در منازل و کتابخانه های شخصی فراهم نیست یا هزینه های زیادی به همراه دارد. بر همین اساس افراد می توانند نگهداری کتاب و منابع خود را به این سازمان واگذار کنند.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha