بخش نسخ خطی کتابخانه امیرکبیر کرمانشاه راه‌اندازی شد

کرمانشاه - ایرنا - مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کرمانشاه از راه‌اندازی بخش اسناد، نسخ خطی و نفایس چاپی کتابخانه امیرکبیر شهر کرمانشاه با ۸۵۰ نسخه کتاب خبر داد.

« معصومه حسنی‌خونسار»  روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا، اظهار داشت: بخش اسناد، نسخ خطی و نفایس چاپی کتابخانه عمومی امیرکبیر کرمانشاه در سال جاری با زیربنای ۳۰ متر مربع و شرایط و تجهیزات استاندارد با موجودی ۸۰۰ نسخه خطی، چاپ سنگی و سربی و منابع نفیس شروع به فعالیت کرد، تا آماده ارائه خدمت به پژوهشگران و علاقمندان استان باشد.

وی افزود: دمای هوا در این بخش باید بین ۱۸ تا ۲۳ درجه سانتیگراد و همچنین رطوبت دما باید بین ۴۰ تا ۵۰ درجه باشد.

این مسوول ادامه داد: از این منابع تعداد ۲۰ نسخه خطی،  ۶۰۰ نسخه چاپ سنگی و تعداد ۱۳۰ نسخه چاپ سربی و مابقی این تعداد منابع نفیس چاپی قدیمی است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه ادامه داد: از لحاظ نور باید بخش نسخ خطی پنجره نداشته باشد و از نور مصنوعی استفاده شود و قدیمی ترین نسخه این بخش مربوط به عصر صفویه است.

حسنی‌خونسار ادامه داد: در مجموعه میراث مکتوب ایران، نسخه های خطی از جایگاه ویژه ای برخوردارند و بخش گسترده تحول اندیشه پیشینیان از طریق این نسخه ها به دست ما رسیده است.

وی افزود: بنابراین حفظ و شناسایی و معرفی این آثار می تواند نسل امروز و فردا را از سیر تحول اندیشه در تمدن ایرانی، آگاه کرده و نوعی خودشناسی را ایجاد کند.

حسنی‌خونسار اضافه کرد: به همین منظور نهاد کتابخانه های عمومی کشور نیز اقدام به راه اندازی بخش اسناد نسخ خطی و نفایس چاپی کرده است تا وظیفه حفظ، نگهداری و ارائه خدمت به پژوهشگران و علاقمندان این حوزه را فراهم کند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha