بسته سیاست‌گذاری سهام عدالت طراحی می‌شود

تهران - ایرنا- رییس سازمان بورس با بیان اینکه فروش سهام عدالت در نوسانات به ضرر مردم است، گفت: بحث بازارگردانی سهام شرکت‌های سرمایه گذاری استانی و نحوه فروش سهام عدالت در روش مستقیم و غیرمستقیم در حال برنامه ریزی است و قرار شده تا بسته سیاست‌گذاری سهام عدالت طراحی و در شورای عالی بورس مطرح شود.

به گزارش ایرنا از وزارت امور اقتصادی و دارایی، «مجید عشقی» به اقدامات انجام شده از سوی سازمان بورس در ۱۰۰ روز استقرار دولت سیزدهم اشاره کرد و افزود: هرچند حدود ۱۰۰ روز از استقرار دولت سیزدهم می‌گذرد اما بنده حدود ۴۰ روز است که در سازمان مستقر شده‌ام، با این حال باید گفت یکی از مهم‌ترین متغیرهای مورد تأکید در بازار سرمایه، بحث ثبات بازار است.

وی با بیان اینکه همه تلاش سازمان بورس در مدت اعلام شده این بود که از طریق رایزنی با ذینفعان بازار از جمله سرمایه گذاران، سیاست‌گذاران و دستگاه‌های نظارتی، ثبات را در بازار برقرار و از نوسانات مقطعی و بی دلیل جلوگیری شود، اظهار داشت: به نظر می رسد تا حدی در این زمینه موفق عمل کرده‌ایم اما نکته مهم این است که عوامل متعددی در نوسانات بازار دخیل هستند، برای مثال در خصوص کسری بودجه و تأمین مالی دولت حرف و حدیث‌های زیادی مطرح بود که در این راستا با توجه به سیاست وزارت اقتصاد، سازمان بورس نهایت تلاش خود را به کار گرفت اما به نظر می‌رسد برداشت سرمایه گذاران از این تأمین مالی، صحیح نیست و البته سازمان بورس سعی کرده است تا شفاف سازی‌های لازم در این راستا صورت بگیرد.

عشقی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه به چه دلیل برخی سهامداران، فروش اوراق از سوی دولت را دلیل ریزش این روزهای بازار سرمایه می‌دانند، گفت: در ابتدا قرار شد کسری بودجه از طریق انتشار اوراق برطرف شود، تلاش این بود که همزمان با انتشار اوراق، بحث بازخرید اوراق قبلی هم انجام شود تا بین منابع تزریق شده به بازار و منابعی که از بازار خارج می‌شود، تعادل برقرار شود.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار داشت: تلاش بر این است تا به بزرگ شدن نهادهای مالی مانند صندوق‌ها کمک شود تا جذب منابع برای آن‌ها راحت‌تر شوند، از سوی دیگر در این مدت در فرایند افزایش سرمایه شرکت‌ها هم تسهیلات لازم صورت گرفت. هرچند به دلیل اتفاقات رخ داده در بازار پول و افزایش سود بین بانکی، تأمین مالی برای شرکت‌ها دشوار شده و فشار بر روی بانک‌ها زیاد است اما امیدواریم در آینده با تعدیل بخشی این سیاست‌ها فشارها کاهش یابد.

به گفته عشقی، مشتری صندوق‌های سرمایه‌گذاری یا اوراق با درآمد ثابت افرادی ریسک گریز هستند؛ بنابراین می‌توان دو جامعه سرمایه‌گذاری متفاوت از هم را در نظر گرفت.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه تاکنون حدود ۱۳۰ هزار میلیارد تومان اوراق منتشر شده که عمده آن از نوع اخزا بوده (مطالبات پیمانکاران) و به عنوان تأمین مالی دولت محسوب نمی شود، افزود: از این ۱۳۰ هزار میلیارد تومان حدود ۵۱ هزار میلیارد تومان اوراق تأمین مالی اسلامی دولت بوده و طی همین مدت که ۵۱ هزار میلیارد تومان اوراق جدید منتشر و فروخته شده ۵۸ هزار میلیارد تومان اوراق سر رسید شده قبلی تسویه شده است؛ بنابراین به صورت خالص بیش از آنکه دولت جذب منابع داشته باشد، پرداخت پول داشته و به طور عملی صندوق‌ها جذب منابع داشته‌ است.

وی با بیان اینکه بازار سرمایه کشش پذیرش این اوراق را دارد، گفت: باید روی این نکته تأکید کنم که این اوراق براساس کشش بازار عرضه می‌شود. برای مثال هفته قبل قرار بود ۱۰ هزار میلیارد تومان اوراق منتشر شود اما حدود هفت هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان منتشر شد که بر اساس درخواست صندوق‌ها، بانک‌ها و سایر نهادهای مالی بود.

عشقی گفت: از سوی دیگر کل این مبلغ دوباره به سیستم بانکی، بیمه‌ها و صندوق‌های سرمایه گذاری برگشته است؛ بنابراین این عدد به صورت خالص روی بازار تأثیری نداشت، همچنین بخشی از اوراق منتشره، اوراق نقدی نیست بلکه نزد پیمانکاران است.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه بسیاری از این افراد نیز اوراق خود را عرضه نمی‌کنند و تا زمان سررسید نزد خود نگه می‌دارند، گفت: این اوراق با اینکه پذیرش شده است و در آمار نیز محاسبه می‌شود، روی بازار تأثیری ندارد چرا که برای تأمین مالی دولت نبوده است و طبق آخرین آمار بیش از  ۸۰ درصد پیمان‌کاران، اوراق را تا زمان سررسید نزد خود نگه داشته‌اند.

برنامه سازمان بورس برای بازگشت اعتماد به بازار سهام

وی به برنامه های سازمان بورس و اوراق بهادار برای بازگشت دوباره اعتماد به این بازار تاکید کرد و گفت: ثبات در بازار باعث بازگشت اعتماد سرمایه‌گذاران عمده و خرد می‌شود، شفافیت اطلاعات مالی و اطلاعات منتشره شرکت‌ها توسط سازمان پیگیری می‌شود. اگر اطلاعاتی که روی کدال منتشر می‌شود و اطلاعاتی که در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد، شفاف باشد، سرمایه‌گذار می‌تواند اعتماد کند.

عشقی با اشاره به اینکه منظور از اطلاعات شفاف این است که صورت‌های مالی منتشر شده شرکت‌ها در کدال مبهم و متناقض نباشد، اظهار داشت: اکنون در چند صنعت از جمله صنعت بانک‌داری، تناقض وجود دارد، اگر این مشکل حل شود، اطلاعات مالی شفاف شده و در نتیجه اعتماد سرمایه گذاران به بازار برمی‌گردد.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه بی اعتمادی به بازار سرمایه فقط ناشی از منشأ درونی نیست، افزود: موضوع قراردادهای بلندمدت، تأمین خوراک صنایع، بسیار مهم است. تأکید سازمان بورس این است که روابط مالی به صورت بلند مدت مشخص شود تا یک شرکت پتروشیمی یا پالایشگاهی بداند نحوه محاسبه خوراک تا ۱۰ سال آینده به چه صورت خواهد بود؟ اگر تکلیف این موضوعات به صورت بلند مدت مشخص باشد، سرمایه‌گذار نیز تکلیف خود را می‌داند.

وی خاطرنشان کرد: در این راستا سیاستی که سازمان بورس دنبال کرد و خوشبختانه سیاست‌گذاران دولتی از جمله وزیر اقتصاد، معاون اول رئیس جمهور و رئیس جمهور روی آن تأکید دارند این است که بتوانیم ثبات را در سیاست‌ها به نحوی اعلام کنیم که سهامداران و شرکت‌ها تکلیف خود را بدانند و قادر باشند در بلند مدت برنامه‌ریزی کنند، رویکرد کلی دولت حذف قیمت گذاری دستوری است.

عشقی با بیان اینکه سرمایه‌گذاری در بورس یک سرمایه گذاری بلند مدت است و نگاه کوتاه مدت برای سرمایه‌گذاری در بورس توصیه نمی‌شود، گفت: بازار در کوتاه مدت با نوساناتی مواجه است که سهام‌داران را اسیر خواهد کرد و باعث ضرر آن‌ها می‌شود، بازار بورس در مقایسه با سایر بازارها در بلند مدت همیشه صعودی بوده اما در کوتاه مدت نوسانات غیرمنطقی داشته است.

فروش سهام عدالت به ضرر مردم است

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار به آخرین وضعیت سهام عدالت اشاره کرد و گفت: درمورد سهام عدالت باید به مرور تصمیم‌گیری شود اما به نظر بنده با توجه به ارزندگی این سهام و وضعیت کنونی بازار، مشمولان برای فروش عجله نداشته باشند و به سهام عدالت به عنوان یک سرمایه گذاری بلند مدت نگاه کنند.

وی با اعتقاد بر اینکه فروش سهام عدالت در این نوسانات به ضرر مردم است، افزود: بحث بازارگردانی سهام شرکت‌های سرمایه گذاری استانی و نحوه فروش سهام عدالت در روش مستقیم و غیرمستقیم در حال برنامه ریزی است،به طور کلی  قرار شده است، بسته سیاست‌گذاری سهام عدالت طراحی و در شورای عالی بورس مطرح شود.

عشقی تزریق منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار را از دیگر ابهامات بازار سرمایه دانست و افزود: مصوبه واریز  یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه درحال پیگیری است، بخشی از آن تزریق شده است و تلاش می‌کنیم این منابع به صورت مستمر و هر ساله به صندوق تثبیت تزریق شود.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار خاطرنشان کرد: دولت سیاستی دارد که ارز صندوق توسعه ملی به ریال تبدیل نشود و منابع از محل ریال‌هایی که قبلا تبدیل شده است به صندوق تثبیت تزریق شود. اما به نظر من با بازگشت اعتماد و ثبات به بازار سرمایه نیازی به منابع صندوق نخواهیم داشت. هرچند صندوق تثبیت و توسعه بازار در جایی که لازم باشد ورود پیدا می کند اما تلاش این است که کمترین حضور را داشته باشد تا بازار به حالت عادی برگردد.

سهم بازار سرمایه در تامین مالی

وی به سهم بازار سرمایه در تامین مالی اشاره کرد و گفت: بیش از ۲۰ تا ۲۵ درصد تامین مالی از طریق بازار سرمایه انجام می‌شود، برنامه این است که این عدد با شیب نسبتا خوبی افزایش پیدا کند و تا سال آینده به نزدیک ۴۰ درصد برسد.

عشقی با بیان اینکه به محض بازگشت اعتماد به بازار سرمایه، پذیرش شرکت‌های پروژه محور آغاز می‌شود، گفت: در ماه آینده اولین شرکت سهام خود را به مبلغ اسمی عرضه می‌کند، همچنین به زودی شرکت‌های مبتنی بر دانش و اینترنت وارد بازار خواهند شد و با مشارکت مردمی از بازار هم تامین مالی می‌کنند و کسب و کار خود را  گسترش می‌دهند. شرکت‌های دیگر که عمدتا تولیدی هستند نیز در صف عرضه قرار دارند و کارهای پذیرش آن‌ها انجام شده است.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار به راهکار سازمان بورس برای حمایت از سهامداران خرد اشاره کرد و افزود: سازمان بورس در ادامه  حمایت از سهامداران خرد از طریق انتشار اوراق اختیار تبعی از دیگر شرکت‌ها، مخصوصاً شرکت‌های بزرگ که تاکنون اوراق اختیار تبعی را منتشر نکرده اند، خواسته است در سررسیدها و قیمت های متنوع تر این اوراق را منتشر کنند.

وی اظهار داشت: به زبان ساده این اوراق، بیمه سهام شده و به سهامدار این اطمینان را می دهد که قیمت سهم در یک بازه زمانی مشخص به قیمت خاصی خواهد رسید، بدین معنا که سهم ارزنده است و رشد متعادل خواهد داشت.

عشقی با بیان اینکه سازمان درحال انجام و پذیرش این فرایند است و سعی می‌کند روند مستمری باشد، افزود: از طرف دیگر سعی می‌شود زیرساخت‌های فنی لازم برای پرداخت سود از طریق سجام فراهم شود که سهامداران ناچار نباشند برای دریافت سود به شرکت‌ها و بانک‌ها مراجعه کنند. البته این اراده باید از سمت شرکت‌ها نیز وجود داشته باشد.

توصیه به سهامداران

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار به سهامداران خرد توصیه کرد و گفت: باید به این موضوع اشاره کنم که بازارهای متعددی در بورس و فرابورس وجود دارد، بهتر است سهامداران در بحث انتخاب سهم ریسک بازارها را مد نظر قرار دهند.

وی خاطرنشان کرد: بسیاری از زیان‌های سنگینی که سرمایه‌گذاران، مخصوصا سهامداران خرد متحمل شده‌اند مربوط به بازار پایه بوده چرا که بازار پایه بسیار پرریسک است، سرمایه‌گذاری که اطلاعات کافی ندارد نباید وارد این بازارها شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha