ماموریت‌های بسیج یزد متناسب با نیازهای استان تعریف می‌شود

یزد- ایرنا- اگرچه نام بسیج با دفاع مقدس گره خورده اما حضور این مجموعه برخاسته از آرمان‌های انقلاب اسلامی در عرصه‌های مختلف گره‌گشا بوده است؛ در سال‌های پس از جنگ و در شرایطی که جامعه نیازمند خدمات همگانی بوده مانند حوادث طبیعی، سیل و زلزله تا دوران شیوع کرونا، بسیجیان همواره در صف اول کمک بوده‌اند.

به مناسبت هفته بسیج میزگرد تبیین خدمات فرهنگی و اجتماعی این تشکل مردمی با حضور سردار سرتیپ محمدمهدی فرهنگ‌دوست از یادگاران و فرماندهان دوران دفاع مقدس، سرهنگ حسین زارع کمالی جانشین فرماندهی سپاه الغدیر  و مجید صادقی مسئول بسیج سازندگی سپاه الغدیر در دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) یزد برگزار شد که حاصل این نشست در ادامه می آید.

فرهنگ ناب بسیج باید در جامعه گسترش یابد 

یکی از یادگاران و فرماندهان یزدی دوران هشت سال دفاع مقدس با گرامیداشت هفته بسیج و تاکید بر زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهیدان به ویژه بسیجیان قهرمان ضمن تبیین شرایط شکل گیری و ایجاد این تشکل مردمی بر اساس منویات بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام‌خمینی (ره) گفت: بسیج یکی از برکات تعیین‌کننده انقلاب‌اسلامی محسوب می‌شود که نهال آن در دل سپاه رشد کرد و با حضور نیروهای جان برکف در دفاع مقدس شاهد پیروزی و موفقیت‌های چشمگیری در این جنگ نابرابر بودیم.

سرتیپ پاسدار محمد مهدی فرهنگ‌دوست ادامه داد: در جریان حمله عراق به کشور با توجه به اینکه در روزهای پس از پیروزی انقلاب عمده فرماندهان ارتش برکنار، فراری و برخی نیز اعدام شده بودند، ارتش امکان بالایی برای مقابله با دشمن در جنگ نداشت و نیروهای قهرمان و با اخلاص بسیجی با روحیه ولایتمداری و فداکاری در راه دین و ارزش‌های اسلامی برای کشور و نظام افتخار آفریدند و مانع از پیشروی دشمن در خاک ایران شدند.

فرمانده سابق سپاه الغدیر یزد اظهار کرد: اگر حضور بسیجیان شجاع و عاشق شهادت در جبهه‌های حق علیه باطل در دوران هشت سال دفاع مقدس نبود، قطعا پیروزی و غلبه بر دشمنان به سختی حاصل می‌شد و این مسئله بارها در جریان حمله های عراق تاثیر خود را نشان داد.

فرهنگ‌دوست با بیان اینکه اکثر نیروهای رزمنده در دفاع مقدس و عملیات‌های مختلف را بسیجیان دلار تشکیل می‌داد، تصریح کرد: رمز و راز موفقیت رزمندگان اسلام، روحیه ایثار و اخلاص بود، بنابر این باید این ارزش و فرهنگ والا در جامعه حفظ و تقویت شود.

وی ادامه داد: بسیجی بودن از ارزش هایی است که بنیانگذار انقلاب اسلامی و رهبر معظم انقلاب همواره از آن به عنوان جایگاهی ارزشمند یاد کرده و آن را افتخار دانسته اند، زیرا نیروهای بسیجی فقط برای خدا با روحیه انقلابی و ولایتمداری همواره در تمامی میادین مورد نیاز مردم و کشور حضوری فعال دارند.

ماموریت‌های بسیج یزد متناسب با نیازهای استان تعریف می‌شود

فرهنگ‌دوست با بیان اینکه در دوران دفاع مقدس حدود ۴۰ هزار رزمنده بسیجی از استان یزد در عملیات‌های مختلف در کنار سایر نیروها به نقش‌آفرینی مشغول بودند، یادآور شد: برای غلبه بر مشکلات فرهنگی و اقتصادی باید همانند دوران دفاع مقدس، همان ارزش‌ها و اهداف انقلابی و معنوی به نحو مناسب در جامعه توسط متولیان و رسانه‌های گروهی گسترش یابد.

رییس سابق هیات فوتبال استان یزد گفت: همیشه و در همه جا به فرهنگ و روحیه بسیجی نیاز مبرم داریم و باید برای دفاع از کشور و حفظ ارزش‌ها همه حضوری فعال در میدان داشته باشند.

توزیع ۴۵۰ هزار بسته معیستی    

جانشین فرماندهی سپاه الغدیر یزد نیز گرامیداشت هفته بسیج و تشریح نقش این نیروی مردمی در بخش‌های مختلف از زمان شروع فعالیت تاکنون به خصوص در دوران کرونا در استان گفت: هرچند سال‌های زیادی از جنگ نظامی علیه کشور ما با شکست دشمنان می‌گذرد ولی هم اکنون نیز در عرصه جنگ اقتصادی و فرهنگی با دشمن هستیم و باید با آمادگی و همکاری در این جبهه نیز پیروز شویم .

سرهنگ پاسدار حسین زارع کمالی ادامه داد: ملت با بصیرت ایران و بسیجیان قهرمان در ۴۲ سال گذشته با وجود تمامی توطئه‌ها با هوشیاری و همکاری، تهدیدها را به فرصت تبدیل کردند و قدم های موثری در عرصه های مختلف برداشته اند.

وی با تشریح برخی اقدامات و فعالیت‌های سپاه الغدیر با همکاری رده های بسیج و سایر دستگاه ها در استان از افتتاح ۴۶ طرح اشتغالزایی با ایجاد یک هزار و ۱۰۰ فرصت شغلی جدید در سال جاری با همت و همکاری مردم، مسئولان و بسیجیان خبرداد و تصریح کرد: این طرح های عمدتا در مناطق کمتر توسعه یافته و یا حاشیه شهرها بود که در این راستا ایجاد ۱۱ کارگاه اشتغالزایی و مشاغل خانگی در کنار ساخت ۱۳ خانه مددجویی در مناطق محروم و روستاهای دورافتاده از اقدامات اجرایی با محوریت بسیج در استان بوده است .

جانشین فرماندهی سپاه الغدیر یزد از ایجاد ۷۰ سالن ورزشی مناسب برای استفاده همه اقشار جامعه و بسیجیان در پنج سال در استان یزد خبرداد و گفت: این فضاها عموما در مناطق کمتر برخوردار از امکانات ورزشی ایجاد شده که مورد اقبال عموم علاقه‌مندان قرار گرفته است .

زارع کمالی در خصوص کرونا و خدماتی که تاکنون با همراهی خیران و مردم و پیگیری مسئولان و با محوریت نقش‌آفرینی بسیجیان صورت گرفته است نیز اظهار داشت: در ۱۸ ماه گذشته بیش از ۴۵۰ هزار بسته معیشتی به ارزش متوسط هر بسته پنج میلیون ریال در قالب طرح های کمک مومنانه در میان اقشار نیازمند استان توزیع شده است.

وی همچنین با بیان تشکیل و فعالیت ۳۸ قرارگاه محله محور در قالب طرح شهید سلیمانی و تقسیم بندی تمامی شهرستان های استان در قالب ۸۲ محله برای پوشش خدمات توسط قراراگاه های ایجاد شده تصریح کرد: با همکاری دانشگاه علوم پرشکی و بسیجیان، اقدامات موثری در زمینه پیشگیری و مهار کرونا در این طرح با موفقیت در استان انجام شد.

ماموریت‌های بسیج یزد متناسب با نیازهای استان تعریف می‌شود

پرداخت ۳۸۰ میلیارد ریال تسهیلات  

مسئول بسیج سازندگی سپاه الغدیر یزد نیز با تبریک هفته بسیج و بیان نقش موثر نیروهای بسیجی در کنار مردم و مسئولان برای حل مشکلات در ابعاد مختلف، تداوم همکاری میان همه بخش ها با بسیج و بهره گیری بیشتر از ظرفیت های این تشکل را خواستار شد.

سرهنگ مجید صادقی با بیان تشکیل و فعالیت ۷۵۰ گروه جهادی بسیجی داوطلب در سطح استان خاطر نشان کرد: این گروه های جهادی در فعالیت‌های مختلف فرهنگی و اجتماعی به خصوص محرومیت‌زدایی به صورت داوطبانه همکاری می کنند.

وی ادامه داد: در سالجاری  ۳۸۰ میلیارد ریال تسهیلات با همکاری بانک‌های عامل برای ایجاد اشتغال به خصوص در مناطق محروم استان به متقاضیان پرداخت شد که زمینه اشتغال ۲ هزار و ۵۰۰ نفر را فراهم کرده است.

این مسئول سپاه الغدیر یزد از فعالیت حدود سه هزار و ۱۰۰ نفر در مشاغل خانگی و خرد با همکاری و حمایت و پیگیری بسیج سازندگی و همراهی خیران و دستگاه‌های اجرایی در استان خبر داد و اظهار کرد: راه‌اندازی کارگاه‌های اشتغالزایی در مناطق محروم و ایجاد شغل و تولید برای مردم و نیازمندان جزو برنامه‌های محوری بسیج سازندگی است که تاکنون چهار کارگاه از ۲۰ کارگاه در دست ساخت با اشتغالزایی ۵۰ نفر در سال‌جاری افتتاح شده است .

صادقی ادامه داد: در سالجاری یک هزار و ۲۰۰ نفر برای دریافت وام قرض‌الحسنه تا سقف یک میلیارد ریال با همکاری کمیته امداد امام‌خمینی (ره) به بانک معرفی شده اند و این روند بر حسب نیاز ادامه دارد.

مسئول بسیج سازندگی سپاه الغدیر از تشکیل و فعالیت ۱۳ مجموعه زیرپوشش در تمامی نواحی مقاومت بسیج در استان خبرداد و گفت: مردم و بسیجیان برای آگاهی از برنامه‌ها و تسهیلات می توانند با مراجعه به این بخش ها در نواحی مقاومت از حمایت های آنان اطلاع حاصل کنند.

استان یزد با یک میلیون و ۲۳۶ هزار نفر جمعیت ۳۲۰ هزار بسیجی سازماندهی شده دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha