هاشمی: با پیروزی در ۶ بازی اول نیمی از راه صعود را طی می‌کنیم

تهران - ایرنا - سرمربی تیم ملی بسکتبال ایران گفت: عملکرد موفق در ۶ بازی اول و کسب ۱۲ امتیاز موجود باعث می‌شود نیمی از راه صعود خودمان را به جام جهانی طی کنیم و با تمرکز بالا در مرحله بعد به مصاف رقبای خود برویم.

مصطفی هاشمی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: در طول لیگ مسابقات را از نزدیک دنبال کردم و تمام تلاشم این بود که شایسته ترین نفرات را انتخاب و در فهرست اولیه تیم قرار دهم، من خودم بسکتبال بازی کردم و می دانم حق الناس در انتخاب نفرات چه دین سنگینی است. با رصد کردن لیگ و جمع بندی اطلاعاتی که داشتیم و از سویی با مشورت با همکارانم در تیم ملی در نهایت بازیکنان مد نظر خود را برای حضور در اردوی تیم ملی انتخاب کردیم تا در دو پنجره اول در اختیارمان باشند و با توجه به این که زمان کافی هم در اختیارمان نبود، به دنبال هماهنگی در بین بچه ها از ابعاد مختلف از جمله روانی، ذهنی و تاکتیکی بودیم تا بتوانیم به اهداف خود دست یابیم.

وی در خصوص آخرین وضعیت تیم ملی بسکتبال ایران تصریح کرد:‌ شرایط بچه ها خوب است و تنها دو مصدوم داریم.  سجاد مشایخی چند شب پیش در حین تمرین آسیب دید و در بازی اول برابر بحرین او را نخواهیم داشت و در حال بررسی هستیم که آیا می تواند در بازی بعدی در خدمت تیم ملی باشد یا خیر.  نوید رضایی فر هم از قبل و در جریان لیگ مصدوم شده بود که باید وضعیت او هم مشخص شود.

سرمربی تیم ملی بسکتبال ایران به نقش موثر رسانه ها تاکید کرد و گفت:‌ من هم در روز معارفه خودم و هم در اردوی تیم ملی و در جمع خبرنگاران این مساله را گفتم و الان یک بار دیگر هم اعلام می کنم که ما هم در بردها و هم در شکست ها کنار هم هستیم. حضور خبرنگاران و توجهی که به بسکتبال دارند قابل تقدیر است و من حتی از نقدها نیز برای بهتر شدن کار استفاده خواهم کرد چرا که برخی از این نقدها شاید درست باشد و ما برای موفقیت بسکتبال از نقدهای سازنده بهره می بریم.

هاشمی یادآور شد:‌ همه چیز در تاریخ ثبت می شود، جامعه از تیم ملی بسکتبال برد و موفقیت می خواهد و همین بردهاست که به جامعه نشاط و شادابی را تزریق می کند. من بارها گفته ام و باز هم می گوید به دنبال شو نیستم و می خواهم به گونه ای کار کنم که شرمنده جامعه بسکتبال نشوم.

وی در مورد حضور جوانان در چرخه تیم ملی هم تاکید کرد: اگر بخواهیم یک ورزشکار جوان را به تیم ملی تزریق کنیم باید به گونه ای رفتار کرد که آینده ورزشکار دستخوش تغییر و تحول نشود. به نظر من یک ورزشکار جوان باید آهسته آهسته به تیم ملی تزریق شود تا با شرایط و روحیات تیم ملی آشنا شده و بتواند خودش را با آن همسو کند. در بسکتبال باید ورزشکاران شایسته و جوانی که می توانند اثربخش باشند را در فهرست دعوت قرار داد و در گام های بعدی اجازه داد تا آرام آرام به تیم ملی نزدیک شود و در نهایت نیز در فهرست نهایی قرار گیرد. اگر این روند درست پیش نرود ممکن است حتی دچار مشکل شده و ورزشکار در مسیر دیگری قرار بگیرد.

گفتنی است تیم ملی بسکتبال کشورمان در مسیر جام جهانی ۲۰۲۳، ‌ در پنجره نخست انتخابی باید در روز جمعه ۵ آذر در تهران به مصاف بحرین برود و در روز ۸ آذر در منامه دیدار برگشت خود را برگزار کند. ملی پوشان بسکتبال ایران در گام بعدی روز سه‌شنبه ۵ اسفند ماه میزبان قزاقستان هستند و روز ۸ این ماه نیز در تالار مجموعه بسکتبال آزادی از سوریه پذیرایی خواهند کرد.  

شاگردان مصطفی هاشمی در روزهای دهم و سیزدهم تیرماه سال آینده نیز به ترتیب در دیداری خارج از خانه برابر قزاقستان و سوریه قرار می گیرند.  در پایان مرحله اول رقابت‌های انتخابی جام جهانی ۲۰۲۳ که شامل پنجره اول، دوم و سوم می‌شود، سه تیم برتر هر گروه به مرحله دوم مسابقات انتخابی که شامل پنجره‌های چهارم تا ششم می‌شود، صعود خواهند کرد.

براین اساس ۱۲ تیم از منطقه آسیا – اقیانوسیه به مرحله دوم انتخابی جام جهانی ۲۰۲۳ راه پیدا می‌کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha