ظرفیت آب سد یامچی اردبیل ۲۰درصد کاهش یافته است

اردبیل-ایرنا- مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل از کاهش ظرفیت آب سد یامچی به میزان ۲۰ درصد خبر داد.

به گزارش ایرنا،علی حیدری اناری روز پنجشنبه در جلسه مبادله تفاهم‌نامه همکاری بین شرکت‌های آب منطقه‌ای اردبیل و آب و فاضلاب استان افزود: محدودیت منابع آب آشامیدنی در مرکز استان سبب شده در سال آبی گذشته، تخصیص کشاورزی از سد یامچی به مصرف آب آشامیدنی رسیده و کشت بهاره در شبکه آبیاری پایاب سد هم  تعطیل شود که در نتیجه ضرر و زیان قابل توجهی به کشاورزان منطقه وارد شد.

وی اظهار کرد: افت کیفیت و تراز آبخوان ممنوعه اردبیل نیز عامل محدود کننده اساسی برای نیاز آشامیدنی و صنعت منطقه به شمار می‌رود که چالش‌های مذکور انتقال آب از منابع و حوضه‌های مجاور اعم از ارس یا خزر را ناگزیر می‌سازد و تعیین منبع تامین آب پایدار با لحاظ همه ابعاد فنی، اقتصادی و اجتماعی توسط کارشناسان و مشاورین در حال انجام است.

وی ادامه داد: افزایش بی‌رویه مصرف آب، میزان حجم آورد حوضه آبریز و افزایش ذخایر آبی این سد را با چالش جدی روبرو ساخته است و ضروری است کشاورزان در رعایت الگوی کشت و شهروندان اردبیلی هم در مصرف بهینه آب جدی باشند.

حیدری اناری بر لزوم صرفه‌جویی در مصرف منابع آب در بخش‌های مختلف تاکید کرد و افزود: توجه مردم استان به برنامه‌های فرهنگ‌سازی در مصرف آب می‌تواند در فصول سال مثمرثمر واقع شود.

وی با بیان اینکه مصرف بی‌رویه و غیرعلمی از منابع آبی بویژه در بخش کشاورزی حجم زیادی از آب را هدر داده و از ذخایر آن می‌کاهد ، اضافه‌کرد: با وجود خشکسالی چند سال اخیر و کاهش منابع، مصرف بی‌رویه آب در این استان همچنان وجود داشته و این امر نگران‌کننده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل با تاکید بر ضرورت صرفه‌جویی و مصرف بهینه آب افزود: وزارت جهاد کشاورزی و وزارت نیرو در زمینه آبیاری تحت‌فشار و قطره‌ای اقدامات خوبی انجام داده‌اند و امید است با صرفه‌جویی ۲۵ درصدی مشکلات آب آشامیدنی و صنعتی برطرف شود.

حیدری اناری اضافه‌کرد: دشت‌های منطقه به خاطر مصرف بی‌رویه در بخش کشاورزی آسیب جدی دیده اما دولت با اجرای طرح تعادل‌بخشی توانسته تا حدی جلوی این مشکل را بگیرد.

وی از عموم شهروندان اردبیلی  خواست از مصرف بی رویه آب آشامیدنی خود داری کنند.

بر اساس آمارهای موجود استان اردبیل از نظر بارندگی در مقایسه با استان‌های واقع در شمال‌غرب کشور، شامل استان‌های آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌غربی، زنجان که به لحاظ  اقلیمی در شرایط نسبتا مشابهی می‌باشند در جایگاه چهارم قرار دارد،

حوضه آبریز سد یامچی در وسعت حدود ۷۲۵ کیلومترمربع دارای پنج سرشاخه لای چای، نیرچای، امام چای، مشتقین چای و جوراب چای است  که پس از بهم پیوستن این آبراهه‌ها در محل ساختگاه سد یامچی، رودخانه بالیخلی چای را تشکیل می‌دهند، این سرشاخه‌ها و انشعابات از ارتفاعات کوه سبلان سرچشمه گرفته و در امتداد و جهت غرب به شرق استان و با عبور از مرکز شهر اردبیل به رودخانه قره‌سو می‌پیوندد.

سد یامچی مهم‌ترین منبع تامین کننده آب شرب شهر اردبیل می‌باشد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha