۴۰ اثر میراث فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد ثبت ملی می‌شود

گچساران - ایرنا - معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: پرونده ۴۰ اثر میراث فرهنگی شامل بناهای تاریخی ،آثار طبیعی ، صنعتی معنوی این استان برای تبت در فهرست آثار ملی تشکیل شده است.

 رحیم دادی نژاد روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: پرونده ۲۰ اثر معنوی ، ۱۰ بنای تاریخی ، پنج جاذبه طبیعی ، پنج اثر صنعتی کهگیلویه و بویراحمد تشکیل شده و در انتظار برگزاری شورای ثبت وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در سال جاری است.

وی تصریح کرد: تاسیسات قدیمی شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران، کارخانه قند یاسوج و مجتمع جهانگردی یاسوج از جمله آثاری است که قرار است در فهرست میراث فرهنگی استان ثبت شود.

 معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد همچنین از برنامه ریزی برای بازنگری تعیین حریم منطقه تاریخی شهر دهدشت و تعیین حریم تل خسرو در سال جاری خبر داد.

دادی نژاد عنوان کرد: ثبت ملی گرفتن اعتبار برای مرمت و تعیین حریم پیشگیری از تعرض سودجویان از جمله برنامه‌های میراث فرهنگی برای صیانت از بناهای تاریخی کهگیلویه و بویراحمد است.

نقش برجسته‌های تنگ سولک در سال ۱۳۱۶ نخستین اثر ملی ثبت ملی شده در کهگیلویه و بویراحمد است.

کهگیلویه و بویراحمد۲هزار اثر میراث فرهنگی دارد که ۷۷۰ مورد آن در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

وی تصریح کرد: آسیاب ها، خانه های تاریخی، قلعه ها، آب انبارها، بقاع متبرکه، گورستان های تاریخی، پل ها، مساجد و کاروانسراها از مهمترین بناهای تاریخی ثبت شده این استان در فهرست آثار ملی هستند.

دادی نژاد تاکید کرد: نقوش برجسته تنگ سولک در بهمئی، آثار سنگی چین لوداب، شهر سنگی دلی یاسیر کهگیلویه، قلعه کی نصیر بهادر بویراحمد، قلعه رئیسی کهگیلویه و دو گور دو پا در باشت از جمله بناهای تاریخی مهم ثبت ملی شده این استان است.

استان کهگیلویه و بویراحمد را به دیار آریوبرزن سردار نامی ایران در دوره هخامنشی می‌شناسند.

این استان بخشی از تمدن عیلام بوده و در دوره بعد از اسلام و همچنین بعد از ورود آرایی‌ها جزئی از خاک تمامی حکومت‌های ایران بود.

کهگیلویه و بویراحمد در دوره‌های تاریخی مختلف با نام‌هایی بلاد شاپور، جبال گیلویه و کهگیلویه شناخته شده است.

این استان با ۷۲۶هزار نفر جمعیت در جنوب غربی ایران قرار دارد و این استان بیش از ۱۶ هزار کیلومتر مربع مساحت دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha