آمریکا به تاثیرتحریمهای ظالمانه خود بر درد و رنج مردم سوریه اعتراف کرد

نیویورک – ایرنا – وزارت خزانه داری آمریکا به درد و رنج مردم سوریه بر اثر تحریم های یکجانبه ظالمانه خود بطور تلویحی اعتراف و اعلام کرد قوانین تحریم سوریه را اصلاح کرده است تا مجوز سازمان های غیردولتی برای مشارکت در معاملات و فعالیت های خاص را در سوریه گسترش دهد.

وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه به وقت محلی در بیانیه ای اعلام کرد که دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری، قوانین تحریم سوریه را اصلاح کرد تا مجوز سازمان های غیردولتی برای مشارکت در معاملات و فعالیت های خاص در سوریه را  گسترش دهد.

در این بیانیه آمده است که این اقدام - که بر اساس معافیت‌های بشردوستانه، استثناها و مجوزهای  دولت آمریکا در برنامه تحریم‌های سوریه است – به تداوم ارائه کمک‌های بشردوستانه، از جمله برخی فعالیت‌های بازسازی زودهنگام که به نفع مردم سوریه است، کمک می‌کند.
در این بیانیه اذعان شده است بررسی تحریم‌های اخیر وزارت خزانه‌داری لزوم بازنگری مستمر اختیارات موجود جهت تسهیل فعالیت‌های بشردوستانه مشروع را نشان داد.

در بیانیه وزارت خزانه داری آمریکا امده است که به عنوان بخشی از این تعهد، اداره کنترل دارایی های خارجی مجوز عمومی سازمان غیر دولتی  را اصلاح کرد. مجوز عمومی  اصلاح شده به سازمان های غیر دولتی اجازه می دهد تا در معاملات و فعالیت های زیر در حمایت از برخی فعالیت های غیرانتفاعی در سوریه شرکت کنند: سرمایه گذاری جدید در سوریه، خرید فرآورده های نفتی پالایش شده با منشاء سوریه برای استفاده در سوریه؛ و برخی معاملات با دولت سوریه.

بر اساس این بیانیه، این معاملات و فعالیت‌های جدید فقط برای حمایت از فعالیت‌های غیرانتفاعی مجاز هستند که قبلاً تحت مجوز عمومی مجاز شمرده شده اند. از جمله این فعالیت ها می توان به پروژه‌های بشردوستانه که نیازهای اساسی انسان را برآورده می‌کنند، ایجاد دموکراسی، پروژه‌های حمایت از آموزش، پروژه‌های توسعه غیرتجاری که مستقیماً به مردم سوریه سود می رسانند و فعالیت هایی برای حفاظت از اماکن میراث فرهنگی اشاره کرد.

همچنین مجوزرهای عمومی  سازمان غیر دولتی به موسسات مالی این اختیار را می دهد که در حمایت از فعالیت ها و معاملات بالا وجوه مورد نیاز را منتقل کنند.

آندریا ام. گاکی رییس اداره کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا ادعا کرد: دولت آمریکا گسترش دسترسی بشردوستانه در سراسر سوریه را برای کاهش درد و رنج مردم سوریه را که همچنان با درگیری های مسلحانه، ناامنی غذایی و همه گیری کووید-۱۹ مواجه هستند، در اولویت قرار داده است.
این مقام وزارت خزانه داری آمریکا همچنین مدعی شد که واشنگتن  متعهد به رسیدن کمک های بشردوستانه جامعه بین المللی به غیرنظامیان سوری است.

به گزارش ایرنا،  نمایندگان مجلس سنای آمریکا دسامبر ۲۰۱۹  قانون سزار (قیصر) را بعد از شش سال تاخیر تصویب کردند و ترامپ نیز آن را در بیستم دسامبر ۲۰۱۹ امضا کرد و قرار شد تا این قانون از ۱۷ ماه ژوئن سال ۲۰۲۰ اجرا شود و اکنون در حال اجرا است.

 بر اساس این قانون، علیه افراد و نهادهای مرتبط با درگیری‌ها در سوریه تحریم‌های اضافی و محدودیت‌های مالی اعمال خواهد شد. همچنین افراد و سازمان‌های خارجی حامی پیمانکارانی که به نمایندگی از سوریه و کشورهای دوست این کشور فعالیت می‌کنند نیز ممکن است تحریم‌هایی اعمال شود.
این تحریم‌ها علیه کسانی که در تولید نفت به سوریه کمک می‌کنند و یا نیازهای جنگی و فنی نیروهای این کشور علیه تروریستها را تامین می‌کنند و به صورت عمدی به آنها خدمات و معلومات ارائه می‌دهند، اعمال خواهد شد.

در همین حال قانون سزار تمام دولت‌ها، گروه‌ها، شرکت‌ها و افرادی را تحریم می‌کند که مستقیم و غیرمستقیم به دولت سوریه کمک مالی یا نظامی ‌یا در چهار بخش نفت، گاز طبیعی، هواپیماهای نظامی، ساخت و ساز و مهندسی، فعالیت ‌کنند. در همین حال شبه نظامیان مستقر در سوریه نیز مشمول مجازات‌های این قانون می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت خزانه‌داری آمریکا ۲۶ مهر ماه توصیه‌هایی را برای بهسازی کاربست تحریم‌های اقتصادی و تبدیل آن به یک ابزار مؤثرتر در سیاست خارجی این کشور منتشر کرد.

تارنمای نشریه هیل نیز گزارش داد، اعمال تحریم علیه افراد و کشورهای دیگر به عنوان ابزار سیاست خارجی آمریکا طی ۲دهه گذشته ۱۰ برابر شده است.
طبق قوانین آمریکا، علاوه بر وزارت خزانه داری، وزارت امورخارجه این کشور می‌تواند از یک سازمان خارجی به عنوان یک گروه تروریستی نام ببرد یا در گزارش های سالانه حقوق بشری خود از یک دولت به عنوان حامی دولت تروریسم نام ببرد و زمینه را برای تحریم‌های مختلف فراهم کند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha