امضای چند توافق همکاری میان ترکیه و امارات

تهران-ایرنا- ترکیه و امارات در جریان سفر شیخ محمد بن زاید آل نهیان ولیعهد امارات به آنکارا، ۱۰ توافقنامه در زمینه انرژی، محیط زیست، امور مالی و تجارت امضا کردند.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از خبرگزاری "آناتولی"، ولیعهد امارات به دعوت رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه به این کشور سفر کرده است. 
این اولین سفر آل نهیان به ترکیه از سال ۲۰۱۲ و اولین دیدار در سطح بالا بین امارات و ترکیه در سال‌های اخیر است. 

مراسم امضای توافقنامه میان دو کشور پس از گفتگوهای رئیس جمهور ترکیه و ولیعهد امارات انجام شد. 

دو کشور یادداشت تفاهمی در مورد تبادل اطلاعات مالی به منظور جلوگیری از پولشویی و تامین مالی تروریسم امضا کردند. همچنین تفاهم نامه دیگری بین شرکت بنادر ابوظبی و صندوق ثروت ترکیه امضا شد. 
مدیر اجرایی هلدینگ توسعه ابوظبی روز چهارشنبه اعلام کرد، امارات ۱۰ میلیارد دلار برای سرمایه گذاری در ترکیه اختصاص داده است. 
بانک مرکزی جمهوری ترکیه و بانک مرکزی امارات نیز تفاهم نامه‌ای امضا کردند. دو کشور توافقنامه همکاری در زمینه امور گمرکی امضا کردند. آنکارا و ابوظبی همچنین تفاهم نامه‌هایی را در زمینه انرژی و محیط زیست امضا کردند. 
پیش از این سلطان الجابر وزیر صنعت و فناوری امارات گفته بود که آماده تعیین اهداف جدید برای سرمایه گذاری و همکاری بیشتر در بخش‌های مختلف ترکیه است. 
بر اساس گزارش خبرگزاری "وام" امارات، حجم تجاری دو کشور در سال ۲۰۲۰، علی‌رغم دوره پاندمی کرونا در مقایسه با سال ۲۰۱۹، به‌میزان ۲۱ درصد و در نیمه اول سال ۲۰۲۱ نیز در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته صد در صد افزایش یافته است. 

اختلافات امارات و ترکیه
روابط ترکیه و امارات به دلیل مسائلی چون حمایت ترکیه از قطر، پرونده لیبی، سوریه و یمن، اتهامات جاسوسی دوجانبه و امضای توافق سازش امارات با رژیم صهیونیستی طی سال‌های گذشته شاهد تنش‌های روز افزون بوده است. 
به طور کلی اختلافات و تنش‌های میان امارات متحده عربی و ترکیه در یک دهه گذشته با شکل گیری تحولات جدید در منطقه از جمله سرنگونی نظام‌های سیاسی سنتی حاکم بر لیبی و مصر و رقابت بر سر نفوذ منطقه‌ای آغاز شد و با گذشت این سال‌ها همچنان ادامه دارد؛ اختلافاتی راهبردی که ریشه‌های سیاسی و ایدئولوژیک دارد بنابراین حتی اگر دو طرف اراده‌ای برای حل و فصل تنش‌ها داشته باشند به نظر نمی‌رسد روابط دو کشور مانند سال‌های پیش از تنش‌ها و اختلافات، به سادگی وارد چرخه عادی شود. 
با این حال روابط پرتنش امارات و ترکیه در ۳۰ اوت سال جاری میلادی با گفت‌وگوی تلفنی میان اردوغان و بن زاید بسیار کاهش یافت و دو طرف در خصوص توسعه روابط با یکدیگر رایزنی کردند. دو هفته پس از این گفت و گو، «طحنون بن زاید» مشاور امنیت ملی امارات متحده عربی به ترکیه رفت و با اردوغان در آنکارا دیدار کرد. 

 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha