زیرساخت تبدیل گلستان به مقصد گردشگری فراهم است

گرگان - ایرنا - رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گلستان با اشاره به ورود جدی دولت برای پرداخت تسهیلات و اعطای کمک‌های فنی در حوزه گردشگری گفت که زیرساخت‌های لازم برای تبدیل گلستان به مقصد گردشگری فراهم است .

قدرت الله عابدی روز پنجشنبه در همایش ملی گردشگری کشاورزی در گرگان اظهار داشت: بر اساس برنامه ریزی انجام‌شد، اعتبارات مناسبی از منابع جهش تولید، اقتصاد مقاومتی و اعتبارات عمرانی گلستان برای  تجهیز و تکمیل زیر ساخت ها و ترمیم مباحث سخت‌افزاری گردشگری استان منظور شده است .

 وی افزود : در سند توسعه گلستان، گردشگری به عنوان یکی از محورهای سه گانه توسعه قرار گرفته و بر اساس آن باید سطح درآمد سرانه اهالی استان از محل رونق فعالیت های گردشگری به سرانه متوسط کشور نزدیک تر شود.

  عابدی با اشاره به برخی ظرفیت‌های گردشگری و تاریخی گلستان مانند میل رادکان ،برج قابوس گنبدکاووس و دیوار تاریخی جرجان اظهار داشت :‌ جاذبه‌های طبیعی استان، مهمترین قابلیت گردشگری استان است.

زیرساخت تبدیل گلستان به مقصد گردشگری فراهم است

 وی گفت : بخش زیادی از تعهدات دولت برای ایجاد زیرساخت های سخت‌افزاری و فنی گردشگری گلستان فراهم شده و در این مرحله نیازمند حضور جدی تر بخش خصوصی و سرمایه گذاران هستیم تا درآمد سرانه مردم از فعالیت های گردشگری افزایش یابد.

مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری  و صنایع دستی،  گردشگری گلستان نیز در این آیین با تشریح اقدامات استان در گردشگری کشاورزی گفت: صدور اولین پروانه بهره‌برداری گردشگری کشاورزی کشور و اقداماتی چون برگزاری نخستین همایش انجمن فعالان گردشگری کشاورزی موجب شد تا گلستان به‌عنوان استان پیشرو در گردشگری کشاورزی و پایلوت این حوزه در کشور تبدیل شود.

احمد تجری بیان کرد: تجربه خوب معاونت گردشگری استان گلستان با سازمان جهاد کشاورزی استان می‌تواند الگویی مناسب برای بهره برداری و توسعه گردشگری کشاورزی کشور باشد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به ظرفیت خوب گلستان در حوزه‌های گردشگری و کشاورزی به‌عنوان ۲ محور اصلی توسعه استان، در کنار هم قرار گرفتن این دو ظرفیت کمک بزرگی برای اشتغال‌زایی و رونق اقتصادی به‌ویژه در سطح روستاها خواهد کرد.

تجری تصریح کرد: به دلیل برخورداری گلستان از اقلیم مناسب، زمین‌های مستعد و ظرفیت تولید ۹۲ گونه محصول کشاورزی و همچنین وسعت فعالیت گردشگری کشاورزی از جمله دامداری، باغداری، شیلات و پرورش اسب، این بخش از اشتغال می‌تواند به یکی از راهکارهای موثر افزایش درآمد فعالان بخش کشاورزی و گردشگری این استان شمالی تبدیل شود.

زیرساخت تبدیل گلستان به مقصد گردشگری فراهم است

تجری با اشاره به این که در حال حاضر ۱۰۵ متقاضی ایجاد مزارع گردشگری در استان گلستان داریم، یادآور شد: تاکنون سه کمیسیون گردشگری کشاورزی در استان برگزار شده و با طرح پرونده های متقاضی اخذ مجوز مزرعه گردشگری با حضور نمایندگان جهاد کشاورزی و اموراراضی استان، پروانه بهره‌برداری از ۱۵ مزرعه در سطح استان صادر شده است.

مدیرگردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی هم در این مراسم گفت: در طی سال جاری به ۶۰ نفر از داوطلبان احداث مزارع گرددشگری در کشور مجوز اعطا شده است .

مهدی بهاروند گفت: از مجموعه ۲۰۰ درخواست وارده به وزارت خانه تلاش داریم تا پایان سال به بخش زیادی از این درخواست با نظر مثبت پاسخ داده و زمینه رونق روز افزون گردشگری مزرعه را مهیا کنیم .

 وی گفت :  ظرفیت طبیعی و جاذبه های پرشمار گردشگری در گلستان همچون گنجینه ای عظیم پیش روی مدیران و متولیان است تا با ترسیم راهبردی مشخص از آن برای اعتلای استان و رفع محرومیت های مزمن آن استفاده کرد .

 بهاروند گفت: گلستان به سبب برخورداری از بیش از هزار روستا و وجود صدها هزار بهره بردار در بخش کشاورزی در زمره استان های است که  کشاورزی دغدغه نخست مدیران و مردم محسوب می شود.

  به گزارش ایرنا ، در پایان این مراسم بیش از ۳۰ نفر از کارشناسان و فعالان گردشگری طبیعی کشور از تعدادی از مزارع گردشگری گلستان بازدید کردند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha