۱۰۰ میلیارد ریال صرف توسعه بازار روز دهدشت کهگیلویه می‌شود

یاسوج - ایرنا - معاون ساماندهی شرکت بازآفرینی شهری وزارت راه و شهرسازی گفت: یکصد میلیارد ریال اعتبار برای توسعه بازار روز دهدشت مرکز شهرستان کهگیلویه تخصیص داده می شود.

به گزارش ایرنا ، حبیب خراسانی روز جمعه در بازدید از بافت تاریخی دهدشت و بازار روز در جمع خبرنگاران اظهارداشت: شهر دهدشت یکی از مهمترین شهرهای تاریخی کشور با  ۳۸ هکتار بافت تاریخی مصوب و ۱۱۶ هکتار بافت  است.

وی بیان کرد: با برنامه ریزی های انجام شده بازآفرینی شهری بازار دهدشت یکی از اولویت های این نهاد خواهد بود.

خراسانی تصریح کرد:  برای ساماندهی بازار پس از تشکیل ستاد بازآفرینی از سوی شورای شهر و شهرداری اقدامات لازم برای توسعه اجرایی خواهد شد.

وی اضافه کرد: پس از تشکیل و برنامه ریزی ستاد بازآفرینی شهرستان در سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ منابع لازم از سوی ستاد کشوری برای ساماندهی بازار به عنوان نقطه توسعه شهر را  تامین خواهد شد.

 خراسانی طرح بافت تاریخی دهدشت را یکی از طرح‌های منحصربفرد در کشور دانست و گفت: از این طرح به عنوان پروژه محرک توسعه شهرستان استفاده خواهد شد.

وی بیان کرد: پس از تهیه طرح از سوی مشاور و تصویب وزارت میراث فرهنگی توسعه بافت تاریخی آغاز خواهد شد و منابع مالی لازم برای توسعه این طرح نیز تامین می شود.

طرح بازآفرینی دهدشت مرکز شهرستان کهگیلویه با اعتباری بالغ بر ۴۵ میلیارد ریال در سال ۹۸ تصویب شد ولی به دلایل نامعلوم اجرای این طرح از سوی مسوولان پیگیری نشد.

طرح بازآفرینی شامل احداث سیل بند هدایت آب‌های سطحی میدان مرکزی، روکش آسفالت محوطه بازار روز و محله‌های اطراف آن، احداث خانه محله و احداث ۶ دهنه سرویس بهداشتی بود که اجرایی نشد.

مجری این طرح اداره کل راه و شهرسازی استان بوده و  برای اجرای این طرح زمینی به مساحت پنج هزار و ۶۰۰ متر مربع از سوی شهرداری تأمین شده است.

بافت قدیم شهر دهدشت ، بلادشاپور یکی از بزرگترین آثار دوره صفوی به لحاظ اهمیت بافت تاریخی و وجود بناهای ارزشمند است.

بافت قدیمی بلاد شاپور با ۴۵ هکتار وسعت یکی از بزرگترین بافت های تاریخی کشور به شمار می آید اما این بافت به دلایل توسعه شهرنشینی تخریب شد و هم اینک ۳۷ هکتار از این شهر قدیمی باقی مانده است.

براساس شواهد تاریخی موقعیت جغرافیایی این شهر به عنوان یکی از مراکز مهم سیاسی اقتصادی در عصر صفویان و تجارت با بنادر جنوبی ، نقش مهمی در اقتصاد و تجارت زمان خود داشته است.

وجود بیش از دو هزار خانه، مسجد، حمام، کاروانسرا و بازار بزرگ در این بافت قدیمی نشان از قدمت بالای آن است که روز به روز درحال نابودی و تخریب است.

در ضلع غربی بافت تاریخی دهدشت کاروانسرایی به‌جا مانده از عصر صفویه وجود دارد، این بنا دارای ۳۷ حجره و ۳۰ ایوان در جلوی حجره ‎ها بوده که دور تا دور حیاط بنا شده ‎اند.

بافت تاریخی بلاد شاپور ، میراثی تاریخی در  شهر دهدشت مرکز شهرستان کهگیلویه از ظرفیت های گردشگری مهم شهرستان است که تاکنون اقدام قابل توجهی برای معرفی و جذب گردشگر در این بافت صورت نگرفته است.

شهر دهدشت مرکز شهرستان ۱۳۲ هزار نفری کهگیلویه بیش از ۶۵ هزار نفر جمعیت دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha