۵ آذر ۱۴۰۰،‏ ۱۰:۴۷
کد خبرنگار: 2153
کد خبر: 84555488
۰ نفر

برچسب‌ها

بسیج؛ ظرفیتی منسجم برخاسته از بطن جامعه

یاسوج - ایرنا - یک سوم مردم کهگیلویه و بویراحمد عضو بسیج هستند و این به معنای فرصت و ظرفیتی است که در مواقع خاص و حتی بحرانها بتوان به آن تکیه کرد.

به گزارش ایرنا، بسیج و بسیجی تنها تفکری در کهگیلویه و بویراحمد  است که همه با افتخار خود را بخشی از آن می دانند و در عین حال هیچ کس هم نتوانسته آن را مصادره کند و همین هم باعث شده ظرفیتی بالقوه برای رقم زدن اتفاقات خوب در استان به نام پایگاه های بسیج به وجود بیاید.
بسیج  ظرفیتی که در مواقع بحرانها اهمیت خود را به نمایش می گذارد بدون اینکه نگرانی از بابت ایجاد بی نظمی در جامعه از سوی این نهاد مردمی وجود داشته باشد، پای کار می آید.
ممکن است این سوال پیش بیاید آمادگی و هماهنگی بین بدنه بسیج جامعه را چه کسی ایجاد می کند؟
در واقع بخشی از این هماهنگی و نظم ناشی از ذات خود بسیج است. آدمهایی که با هر توان و مهارت و تخصصی در اقشار بسیج قرار می گیرند خود را جزیی از کل می دانند و مطابق با قوانین نانوشته این کل حرکت می کنند و در واقع منافع شخصی  در اقدامات بسیجی وار اجازه نمود پیدا نمی کند.
با همه اینها این انسجام یک شبه و اتفاقی ایجاد نمی شود. بخشی از این انسجام، حاصل عملکرد پایگاه های مقاومت بسیج هستند که در طول سال ایجاد شده و به مناسبت های مختلف فرصتی را فراهم می کند تا این جمع هم فکر کنار هم جمع شوند و تقویت برخی مقاهیم در میان آنها منجر به تقویت انسجام در مواقع نیاز می شود. و این نیاز می تواند شامل اقدامات جهادی برای محرومیت زدایی تا فعالیت های ایثارگرانه در مواقعی مانند سیل و زلزله باشد.

اما پایگاه های مقاومت بسیج در طول سال چه نقشی را ایفا می کنند که در مواقع لزوم جامعه بسیج را اینچنین منسجم و هماهنگ می داند؟
بر اساس پژوهشی که بهروز خشت زر کارشناس ارشد جغرافیا و جنگ انجام داده است، پایگاه های مقاومت بسیج در نهادینه کردن ارزش های معنوی دفاع مقدس تاثیر معنا داری داشته اند.
وی در مقاله ای با همین عنوان آورده است: حفظ جایگاه شهدا و ایثارگران، ولایت پذیری، روحیه استکبار ستیزی،  نهادینه کردن ارزش های اسلامی و دینی از مهمترین اهدافی است که پایگاه های مقاومت بسیج دنبال می کنند، برای تقویت ارزش های معنوی دفاع مقدس استفاده از این مولفه ها می تواند موثر باشد.  
خشت زر در این مقاله در ارتباط با نقش پایگاه های مقاومت بسیج در نهادینه کردن ارزش های فرهنگی دفاع مقدس می گوید: نتایج نشان داد پایگاه های مقاومت بسیج در نهادینه کردن ارزش های فرهنگی دفاع مقدس تاثیر معنی داری داشته اند.
وی ادامه می دهد: فرهنگ ایثار و شهادت، نهادینه کردن فرهنگ شناخت اقوام و آیین مرسوم آنها، اتحاد مردم ایران در مقابله با استکبار با توجه به حضور موثر آنها در جبهه بدون توجه به دیدگاه های قومیتی،  تبیین وطن پرستی و دفاع از میهن در مقابل بیگانگان از مهمترین اهدافی است که پایگاه های مقاومت بسیج دنبال می کنند.
وی یادآوری می کند: ارزش های فرهنگی نشانگر رشد هر جامعه است و آموزش صحیح فرهنگ می تواند در تمایل افراد به بسیج موثر باشد.  
در نهایت باید گفت هیچ چیز اتفاقی نیست. همانگونه که حضور مردم کهگیلویه و بویراحمد در قالب بسیجی در جنگ که به گواه آمارها از هر سه مردی که  می توانسته درجنگ شرکت کند یک نفر حضور داشته، اتفاقی نبوده است عضویت یک سوم مردم استان در بسیج هم اتفاقی نیست و این حاصل تفکری است که همواره در کنار مردم است و در عضوگیری نیز هیچ مرزبندی ندارد و با آغوش باز از همه استقبال می کند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha