ماهانه یک دستگاه" ایکس ری" در گمرکات کشور نصب می‌شود

گرگان - ایرنا - رییس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران گفت: با هماهنگی بخش خصوصی و بخشی از سرمایه گذاری دولتی تلاش داریم تا در مدت ۱۵ ماه آینده به طور متوسط هر ماه یک دستگاه" ایکس ری" جدید در گمرکات کشور نصب کنیم.

مهدی میراشرفی شامگاه روز جمعه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا در گرگان اظهارداشت: براساس برنامه‌ریزی که طی ۱۰۰ روز اول دولت سیزدهم در حوزه گمرک شده تلاش داریم کنترل‌ خود را از سمت ملموس و مزاحم به سمت غیرملموس و غیرمزاحم ببریم.

دستگاه "ایکس ری"(X-Ray) که به آن تونل تصویربرداری نیز گفته می‌شود سطحی مقطعی است که اجسام از داخل آن عبور کرده و با استفاده از فناوری اشعه ایکس ری، تصویربرداری انجام می‌شود. این دستگاه در بازرسی و کنترل لوازم همراه افراد موقع ورود و خروج در اماکنی مانند فرودگاه‌ها، سالن‌های اجلاس و کنفرانس، ورودی دفاتر مقامات عالی رتبه، خروجی انبارها و کارگاه ها و … استفاده می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: یکی از ابزارهایی که می‌تواند در این مسیر به ما کمک کند مکانیزه کردن گمرکات کشور است.

وی یادآور شد: در زمان حاضر ۱۴ گمرک کشور مجهز به جدیدترین دستگاه ایکس ری (X-RAY)  هستند و دستگاهی امروز در گمرک اینچه‌برون گلستان با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی مورد بهره‌برداری قرار گرفت که افتتاح رسمی آن روز یکشنبه همزمان با افتتاح دستگاه ایکس ریل در بندر شهید رجایی خواهد بود.

رییس کل گمرک جمهوری اسلامی در بخش دیگری از صحبت‌های خود اضافه کرد: تسریع در ترخیص کالا به خصوص کالاهای اساسی در صد روز دولت با توجه به دستور وزیر مربوطه و تاکید رییس جمهوری سرعت گرفته به طوری که در ماه‌های شهریور و مهر سال جاری در بخش واردات کالاهای اساسی نهاده‌های دامی به طور متوسط چهار میلیون تن واردات داشتیم.

میراشرفی تصریح کرد: در مباحث صادرات با توجه به کاهش کرونا که خود نوعی تحریم به شمار می‌رفت امروز شاهد رشد خوبی در این حوزه هستیم‌.

وی تصریح کرد: در بحث تسریع در ترخیص کالای صادراتی طرح گمرک موبایل را در نظر داریم که صادرکنندگان بتوانند از هر نقطه از کشور بدون نیاز به حضور فیزیکی و تنها با گوشی‌های همراهی خود مجوز مقرراتی صادرات را انجام و کالاهای خود را صادر کنند که این کار تاثیر در امور ترخیص کالاهای صادراتی را به دنبال خواهد داشت‌.

وی یادآور شد: در حوزه واردات با هماهنگی‌های انجام شده دستگاه‌های متولی بنا داریم همچون گندم که با کشتی به کشور می‌آید در بقیه کالاها موضوع حمل یکسره را انجام دهیم که به محض ورود کالاها از طریق دریای کامیون‌ها بلافاصله بر روی کشتی‌ها بارگیری شده و بدون معطلی به مقصد حمل و جابجا شوند.

وی تاکید کرد: تلاش داریم حتی یک روز و یا یک ساعت معطلی در حوزه صادرات یا واردات را کاهش دهیم که در حوزه صادرات بحث رقابت پذیری کالاهای ایرانی در کشورهای هدف مورد لحاظ و برنامه‌ریزی قرار گرفته است.

رییس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران گفت: نصب دستگاه‌های ایکس‌ ری که به صورت اسکن از خودروها، پالت و مسافران است در بحث کاهش کالای قاچاق و ارز تاثیر بسیار زیادی دارد که برای موفقیت در این کار نیازمند هم افزایی بیشتر با دستگاه‌های مربوطه هستیم.

به گفته میراشرفی این مسائل در مجموع در جهت تسهیل تجارت انجام می‌شود.

میراشرفی  امروز وزیر امور اقتصادی و دارایی را در سفر به استان گلستان همراهی کرده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha