۶ آذر ۱۴۰۰،‏ ۱۱:۳۶
کد خبرنگار: 3088
کد خبر: 84556472
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

«اومیکرون» بازارهای بورس جهان را غافلگیر کرد

تهران- ایرنا- نگرانی از پیامدهای سنگین ناشی از شناسایی سویه جدید ویروس کرونا به نام «اومیکرون» در آفریقا، همزمان با تغییرات سریع در بازارهای جهانی، شوک شدیدی بر بازارهای بورس جهان وارد کرد.

به گزارش ایرنا از نشریه اقتصادی لاکاپیتال آرژانتین، بازارهای بزرگ جهانی در پی شناسایی سویه جدید ویروس کرونا در آفریقا به نام «اومیکرون» سقوط سنگینی را ثبت کردند.

کاربران اقتصادی از تاثیر نهایی این روند در فعالیت های جهانی، با برقراری مجدد محدودیت های احتمالی ابراز نگرانی شدیدی کرده اند.

تاخت و تاز اومیکرون سبد سهام جهانی را تحت تاثیر جدی قرار داد. جمعه سیاه بازارهای جهانی با سقوط بورس وال استریت آمریکا و اروپا همراه شد و بیت کوین ها نیز مجبور به عقب‌گردی جدی شدند.

«اومیکرون» بازارهای بورس جهان را غافلگیر کرد

ال اکونومیستای اسپانیا نیز درباره پیامدهای سریع و هیجانی این ویروس جدید نوشت: تهدید سویه جدید ویروس کرونا به نام اومیکرون که نخستین بار در آفریقا کشف شد، با توجه به مقاومت نسبی بالقوه آن در برابر واکسن های موجود، می تواند چرخشی ۱۸۰ درجه در بازارهای جهانی اقتصادی، بانک های مرکزی، تورم و نفت ایجاد کند.

بورس های آمریکا

در وال استریت آمریکا همه شاخص‌ها ریزشی بودند؛ تا جایی که دو شاخص هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایین تری از روز قبل خود بسته شدند.

شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۲.۵۳ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۴ هزار و ۸۹۹.۳۴ واحد بسته شد.

شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۲.۲۷ درصد ریزش تا سطح ۴۵۹۴.۶۲ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۲.۲۳ درصد کاهش در سطح ۱۵ هزار و ۴۹۱.۶۶ واحدی بسته شد.

بورس‌های اروپایی

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، نیز شاهد کاهش شدیدی تا حد ۴.۹ درصد بودند.

ایبووسپای سائوپائولو (بزرگترین مرکز خرید آمریکای لاتین در برزیل) نیز ۳.۳۹ درصد سقوط را تجربه کرد.

شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۳.۶۴ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۷۰۴۴.۰۳ واحد بسته شد.  

شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با ریزش ۴.۱۵ درصدی و ایستادن در سطح ۱۵ هزار و ۲۵۷.۰۴ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با عقبگرد ۴.۷۶ درصدی در سطح ۶۷۳۹.۷۳ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۴.۹۵ درصد پایین رفت و به ۸۴۰۲.۷۰ واحد رسید.

بورس‌های آسیایی

در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد بدی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با ریزش ۲.۵۳ درصدی تا سطح ۲۸ هزار و ۷۵۱.۶۲ واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ‌کنگ ۲.۶۷ درصد پایین رفت و در سطح ۲۴ هزار و ۸۰.۵۲ واحد بسته شد.

در چین شاخص "شانگهای  کامپوزیت" کاهش ۰.۷۴ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۴۸۶۰.۱۳ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۱.۷۳ درصد ریزش و ایستادن در سطح ۷۲۷۹.۳۵ واحدی به کار خود خاتمه داد.

در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص اصلی « نیککی » در بورس اوراق بهادار توکیو ۳ درصد از ارزش خود را در اواسط جلسه معاملاتی روز جمعه به دلیل نگرانی‌های مربوط به شناسایی گونه جدید جهش‌یافته ویروس کرونا در جنوب آفریقا از دست داد، زیرا بیم آن می رود که مسری تر از گونه های پیشین خود باشد.

شاخص " تاپیکس" ژاپن نیز نزولی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است).

شیوع سویه جدید کرونا منجر به افزایش نگرانی‌ها در سطح جهان و عقب‌نشینی بازارها از جمله رمز ارزها شده است‌.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha