دستگاه‌های اجرایی نیازهای خود را به دانشگاه ارایه کنند

تهران - ایرنا - رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت:‌ نیروهای متخصص خوش فکر و با استعداد در دانشگاه های کشور بسیار زیاد است. دستگاه های اجرایی باید نیازهای خود را به دانشگاه ارایه کنند و دانشگاه ها براساس پتانسیل خود این نیازها را مرتفع کنند.

به گزارش روز شنبه گروه علم و آموزش ایرنا از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، سیدحسن قدسی پور در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری میان دانشگاه صنعتی امیرکبیر و سازمان صنایع هوایی افزود: برای اینکه بتوانیم نگاه به داخل کشور داشته باشیم و از نیروی های متخصص داخلی استفاده کنیم نیاز است این موضوع از توجه به دانشگاه ها آغاز شود.

وی گفت: دانشگاه ها و دستگاه های اجرایی لازم است با تعامل قوی راه حل های مورد نیاز برای رفع نیازهای کشور را ایجاد کنند.

قدسی پور با بیان اینکه اکنون زیرساخت های بسیار خوبی در کشور فراهم شده است، افزود: شرکت های دانش بنیان، مراکز رشد، پارک های علم و فناوری و موسسات پژوهشی و دانشگاه ها زیرساخت های کشور هستند که می توانند بسیاری از نیازهای کشور را رفع کنند.

توجه هدفمند و سیستماتیک به پژوهش اولویت اصلی دانشگاه صنعتی امیرکبیر 

سیدرضا غفاریان معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر در مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری اظهار داشت: پرداخت هدفمند و سیستماتیک به رویدادهای پژوهشی از اولویت های دانشگاه است و در این مسیر برنامه ریزی وسیعی صورت گرفته است.

وی افزود: دانشگاه صنعتی امیرکبیر از پتانسیل علمی و پژوهشی بسیار بالایی برخوردار است و زمانی که ارتباط سیستماتیک میان این دانشگاه و صنایع برقرار شود شاهد خروجی بسیار ارزشمند و کاربردی خواهیم بود.

غفاریان خاطرنشان کرد: دانشگاه برنامه دارد ارتباط هدفمند با صنعت داشته باشد تا از این طریق بتواند براساس نیازهای کشور حرکت کند.

وی تاکید کرد: باتوجه به پتانسیل و وجود اساتید و دانشجویان نخبه، این دانشگاه می تواند با کمک صنایع مرتبط در حوزه هوافضا فعالیت های ویژه ای انجام دهد و این امر موجب می شود در حوزه آموزش و پژوهش موفق تر و هدفمندتر حرکت کنیم.

غفاریان با بیان اینکه دانشگاه ها باید برای ارتباط با صنایع برنامه ریزی منسجم و بلند مدتی را دنبال کنند، گفت: زمانی که این برنامه ریزی صورت گیرد، افق دید جوانان در هدفمند بودن پژوهش ها روشن تر شده و امید بیشتری برای ماندن در کشور خواهند داشت، همچنین بخش خصوصی نیز به سمت دانشگاه ها راغب تر حرکت خواهد کرد.

نخستین دانشکده هوافضای کشور در دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

امیر سرتیپ دوم افشین خواجه فرد مدیر عامل سازمان صنایع هوایی نیز در این مراسم گفت: نخستین دانشکده هوافضای کشور در دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد. بنابراین لازم است از پتانسیل این دانشگاه و دانشکده در حوزه هوافضا استفاده بایسته صورت پذیرد.

وی افزود: هوافضا صنعت راهبردی است که از ابتدای انقلاب تحریم بوده است. بنابراین لازم است با کمک متخصصان داخلی و دانشگاه ها در این حوزه فعالیت های پژوهشی و تحقیقاتی کاربردی داشته باشیم.

رییس سازمان صنایع هوایی تاکید کرد: باوجود تحریم صنعت هوافضا، اما هواپیماها درحال پرواز هستند که این امر نشان می دهد متخصصان کشور می توانند بسیاری از قطعات مورد نیاز هواپیماها را بسازند و تعمیر کنند.     

در ادامه این مراسم مدیر عامل سازمان صنایع هوایی و هیات همراه از برج فناوری دانشگاه و دانشکده مهندسی هوافضا بازدید کردند.     

تفاهم نامه همکاری میان دانشگاه صنعتی امیرکبیر و سازمان صنایع هوایی با هدف توسعه همکاری های تحقیقاتی، آموزشی و پژوهشی امضا شد.

این تفاهم نامه با محوریت انجام پروژه های تحقیقاتی در حوزه‌های مختلف مهندسی هوافضا امضا شده است.

همکاری در شناسایی و رفع موانع گلوگاهی توسعه صنایع هوایی، انجام مطالعات آینده پژوهی، راهبردی و ره‌نگاشت‌های موردنیاز در صنایع هوایی، برنامه‌ریزی برای ایفای نقش فعال در اجرای سند برنامه راهبردی صنعت حمل و نقل هوایی، حمایت از ایده های نوآورانه و شرکت های دانش بنیان فعال در قالب رویدادهای هم‌رسانی و شتاب‌دهی از محورهای همکاری این تفاهم نامه است. 

در این تفاهم نامه حمایت از پایان‌نامه‌های دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در موضوعات مرتبط با موضوع تفاهم‌نامه مورد توجه قرار گرفته است.

مدت این تفاهم نامه سه سال از زمان امضای طرفین است که در صورت توافق قابل تمدید خواهد بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha