قرار گرفتن ایران در جمع ۴ کشور تولیدکننده دستگاه برش سه‌محوری

تهران- ایرنا- محققان یک شرکت دانش بنیان موفق به طراحی و ساخت دستگاه برش محوری برای آمایش خاک شدند. به این ترتیب ایران در جمع چهار کشور تولیدکننده این دستگاه قرار گرفت.

به گزارش روز شنبه گروه علم و آموزش ایرنا، ‌فرید شعبانی مدیرعامل این شرکت دانش بنیان در خصوص این دستاورد گفت: دستگاه سه ‌محوری برش را یکی از پرکاربردترین تجهیزات حوزه مهندسی ژئوتکنیک و مطالعات آزمایشگاهی است، این تجهیز فناور، با شبیه‌سازی شرایط تنش نمونه در عمق زمین، تعیین مقاومت برشی، سختی برش و دیگر پارامترهای مکانیکی و دینامیکی خاک را میسر می‌کند.

وی بیان کرد: شناخت وضعیت‌های گوناگون خاک که هر کدام می‌توانند در استفاده بهتر از این بستر نقش ایفا کنند، کار اصلی دستگاه سه‌محوری است، به کمک این تجهیز، تنش تحکیمی، نحوه بارگذاری تنش یا کرنش کنترل، بارگذاری مونوتونیک یا سیکلیک در حین اعمال برش به نمونه‌ خاکی انجام می‌شود.

شعبانی ادامه داد: با توجه به زمینه‌های متنوع، دستگاه‌های متفاوتی برای آزمایش خاک طراحی شده و در هر مدل امکان ارزیابی معیارهای مشخصی در بازه وسیع‌تر وجود دارد، سیستم بارگذاری، فرکانس بارگذاری، هندسه نمونه، مسیرهای تنش، کنترل درجه اشباع و ظرفیت بارگذاری دستگاه، جزو مؤلفه‌هایی هستند که در دستگاه‌های مختلف می‌تواند متفاوت باشد. 

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به نقل از مدیرعامل این شرکت دانش بنیان اعلام کرد: در این شرکت به واسطه طراحی و ساخت دستگاه برش سه محوری، ۲۰ فرصت شغلی ایجاد کرده‌ایم. شاغلان در عرصه ساخت دستگاه برش سه محوری همگی از دانش‌آموختگان برترین دانشگاه‌های کشور هستند و با اتکا به دانش این نخبگان، ایران چهارمین تولیدکننده دستگاه برش سه محوری شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha