وزیرعلوم: استفاده از نخبگان انقلابی در اولویت قرار گیرد

تهران - ایرنا - وزیر علوم تحقیقات و فناوری در نشست هم اندیشی شورای مرکزی بسیج اساتید کشور گفت: وزارت علوم متعلق به همه اقشار و تفکرات است [اما] استفاده از جوانان نخبه انقلابی و ارزشی در اولویت قرار گیرد.

محمد علی زلفی گل امروز شنبه با حضور در این نشست که در وزارتخانه علوم برگزار شد افزود:  باید تلاش برای انجام کارهای علمی مضاعف شود،  وزارت علوم، تحقیقات و فناوری متعلق به همه اقشار و تفکرات است و باید از همه نوع تفکر برای پیشبرد اهداف بهره برد. استفاده از جوانان نخبه انقلابی و ارزشی در اولویت قرار گیرد.

به گزارش وزارت علوم وی با بیان اینکه زایش برای آینده باید در دستور کار بسیج اساتید باشد، خاطرنشان کرد: بسیج اساتید باید زایش داشته باشد، لذا باید از هم اکنون برنامه‌ای داشته باشیم که از پتانسیل ورودی‌های دانشگاه‌ها که آینده سازان کشور هستند، استفاده کنیم.

وی ضمن گرامیداشت هفته بسیج به ارائه تعریفی از بسیجی بودن پرداخت و گفت: بسیجی به فردی می‌گویند که رفتار، گفتار و کردارش باعث دوام و قوام نظام جمهوری اسلامی ایران شود.

زلفی گل افزود: با این تعریف، همه ایرانیان بسیجی هستند؛ البته سرآمد و الگوی بسیجیان، فرهیختگان و فرزانگان و اساتید بسیجی هستند.

وزیر علوم خاطرنشان کرد: در مدت ۳ ماه تصدی وزارت عتف به لطف خداوند بزرگ، فعالیت‌های منحصر به فردی با روحیه بسیجی و تفکر جهادی انجام شده است.

وی به تشکیل معاونت فناوری و نوآوری در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اشاره کرد و افزود: از این پس پارک‌های علم و فناوری، مباحث نوآوری و فناوری، اشتغال زایی و زایش شرکت‌های دانش بنیان در راستای رفع معضل بیکاری تحصیل کردگان زیر نظر این معاونت انجام خواهد شد.

زلفی‌گل بیان کرد: همچنین موفق به اخذ مجوز تأسیس صندوق علوم، تحقیقات و فناوری شده‌ایم تا برنامه‌های ارتباط جامعه با دانشگاه و جریان ارتباط صنعت با دانشگاه را معکوس کنیم.

وی ادامه داد: همچنین با هماهنگی و رایزنی با ستاد کل نیروهای مسلح مقرر شده است، سالیانه ۵ الی ۶ هزار دانش آموخته مرد دانشگاه‌ها، سربازی خود را در قالب طرح تحقیقاتی نیازمحور ارائه کنند.

وزیر علوم عنوان کرد: موضوع دیگری که در دستور کار داریم، ایجاد سامانه نظام ایده‌ها و نیازها (نان) است که با انجام آن انقلابی علمی رخ خواهد داد. این سامانه با این هدف ایجاد می‌شود که تمام نیازهای کشور در آن نمایه شود؛ به عبارتی نیازهای کشور از این طریق احصاء و پس از داوری توسط دانشگاه‌ها و ثبت، در دسترس اساتید دانشگاه‌ها قرار می‌گیرد. با اجرایی شدن این سامانه اتفاق مهمی رخ خواهد داد و به اساتید امتیازات گرنت و ارتقاء تعلق خواهد گرفت.

زلفی‌گل به بحث ضرورت یکپارچگی آموزش عالی اشاره کرد و گفت: اعتقاد دارم با این سبک و سیاق یکپارچگی در نظام آموزش عالی کشور ایجاد و از حالت جزیره‌ای خارج می‌شود.

وی افزود: یکی از ویژگی‌های نظام ولایی آن است که حرف آخر را رهبر معظم انقلاب اسلامی می‌زنند و هدایت و نظارت کامل بر امور دارد، در بحث آموزش عالی کشور نیز باید چنین باشد.

وزیر علوم تحقیقات و فناوری خطاب به مسئولان بسیج اساتید کشور گفت: باید طوری عمل کنیم که عملکرد، گفتار و رفتار ما جاذبه حداکثری داشته باشد.

رییس بسیج اساتید: نخبگان بسیج اساتید، دلسوزترین گروه نخبگانی هستند

محمدرضا مردانی رییس سازمان بسیج اساتید در نشست هم‌ اندیشی شورای مرکزی بسیج اساتید کشور گفت: نخبگان بسیج اساتید، دلسوزترین گروه نخبگانی هستند.  بسیج اساتید یک ظرفیت و توانمندی ویژه در اختیار دارد.

وی ابراز امیدواری کرد که دولت ارزشی شکل گرفته با اراده مردم، بتواند از همه ظرفیت‌ها، به ویژه ظرفیت نخبگانی استفاده خوبی داشته باشد و در کارآمدی نظام توجه ویژه به وجود آید.

وی تصریح کرد: ۵۳ هزار و ۱۱۹ نفر در بسیج اساتید ثبت نام کرده اند که از این تعداد ۳۴ هزار نفر عضو هیات علمی هستند. بیش از ۱۹ هزار نفر مدرسین دانشگاه‌هایی چون پیام نور، جامع علمی کاربردی، فنی و حرفه‌ای، آزاد اسلامی و سایر مراکز آموزشی و پژوهشی هستند.

وی با بیان اینکه حدود ۳۹ درصد جامعه هدف هیات علمی، امروز در کانون های استادی بسیج ثبت نام کرده اند، افزود: یک هزار و ۸۴ کانون استادی با ۹۰ اندیشکده راه اندازی شده و آماده است در حل مسائل کشور به دستگاه ها یاری رساند.

 مردانی عنوان کرد: باید بسیج اساتید دانشگاه‌ها را با هدف شناسایی مسائل و مشکلات کشور و تحلیل و بررسی و پیدا کردن راهکار به دستگاه ها وصل کنیم و برای تحقق این مسئله با هدف کارآمدی دولت و نظام حکمرانی کشور و قوای سه گانه، نیازمند است این حرکت از حمایت‌های وزیر علوم، تحقیقات و فناوری برخوردار باشد تا ظرفیت اساتید بسیجی را به کمک دولت ببریم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha