۷ آذر ۱۴۰۰،‏ ۱۲:۴۵
کد خبرنگار: 832
کد خبر: 84557469
۰ نفر

برچسب‌ها

انتقاد روسیه از سیاست یک بام و دوهوای آمریکا

مسکو - ایرنا - درحالی که مذاکرات واشنگتن و مسکو برای رفع اختلافات از سال جاری آغاز شده و قرار است دیدار بعدی پوتین و بایدن بزودی انجام شود، کاخ سفید علاوه براعمال چندین تحریم جدید علیه مسکو، دستور اخراج ۶۰ دیپلمات روس به همراه خانواده هایشان را از خاک خود داده است.

به گزارش روز  یکشنبه ایرنا از مسکو، مقامات روس از این رفتارهای متناقض آمریکا در قبال مسکو به سیاست روس هراسی و همچنین «یک بام و دو هوا» در قبال مسکو تعبیر می کنند و می گویند آمریکا درصدد رفع اختلافات نیست و تنها در مواردی که منافع خودش را در میان می بیند ادعای گفت و گو می کند.

روسیه و آمریکا در حالی مشغول تدارک برای برگزاری دومین مذاکره ولادیمیر پوتین و جو بایدن برای ماه آینده میلادی (دسامبر) هستند، که مسکو،  واشنگتن را به رفتارهای متناقض متهم می کند.

ولادیمیر پوتین و جو بایدن روسای جمهوری روسیه و آمریکا در اجلاس ماه ژوئن ۱۴۰۰ (خرداد) در ژنو توافق کردند که مذاکرات درباره ثبات راهبردی بین دو کشور (مسائل مربوط به استقرار تسلیحات راهبردی و موشک‌های هسته‌ای) از سرگرفته شود.  با این حال، روابط روسیه و آمریکا پس از نشست ژنو بهبود قابل توجهی نداشته است.  اگر چه به گفته کرملین احیای روابط به زمان زیادی نیاز دارد اما کاخ سفید علاقه مند به کاهش تنش حتی در بلندمدت نیست و سیاست حفظ وضع موجود را در قبال مسکو برگزیده است.  

در تازه ترین واکنش مسکو به رفتارهای متناقض آمریکا، سفیر روسیه به ادامه نگرش منفی آمریکا اشاره کرد و گفت: «تقریبا هیچ چیز در روابط دو کشور تغییر نکرده است.»

آناتولی انتونف شنبه شب در  برنامه زنده از کانال یوتیوب گفت: جو بایدن اینجا (در آمریکا) هنوز با «روس فوبیا» (روس هراسی) مسموم است: در رسانه ها، در کنگره، در دستگاه دولتی. همه اینها مانع ایجاد روابط روسیه و آمریکا می شوند.

به گفته وی، نمایندگان آمریکا کمتر و کمتر با روسیه در مورد آنچه مورد علاقه مسکو است، صحبت می کنند. اغلب آنها فقط موضوعاتی را انتخاب می کنند که مورد علاقه ایالات متحده است و در تماس های دوجانبه اخیر «تنها یک موضوع غالب است: «سیاست تهاجمی فدراسیون روسیه در مرزهای غربی ما». اشاره آنتونف به ادعای آمریکا در مورد خبر ادعایی تصمیم حمله روسیه به اوکراین در زمستان سال جاری است.

آناتولی آنتونف سفیر روسیه در واشنگتن در واکنش به تصمیم آمریکا برای اعمال تحریم های جدید در رابطه با خط لوله گاز نورد استریم۲ اعلام کرد که گفت و گو به همراه تحریم از سوی آمریکا را غیرقابل قبول می داند.

آنتونف گفت: تلاش آمریکا برای گفت و گو با روسیه به همراه تحریم شیوه غیرقابل قبولی است و قوانین بین المللی را نقض می کند.  

اخراج ۶۰ دیپلمات روس از آمریکا 

آنتونوف اظهار داشت: ادعای آمریکا برای رفع اختلافات با روسیه در حالی است که واشنگتن اعلام کرده که حدود ۶۰ دیپلمات ما به همراه خانواده هایشان خاک آمریکا را ترک کنند.

سفیر روسیه در واشنگتن با بیان اینکه آمریکا دیپلمات‌های ما را اخراج می‌کند، تصریح کرد: در ۳۰ ژانویه ۲۰۲۲ (۱۰ بهمن امسال) ۲۷ دیپلمات روس و در ۳۰ ژوئن ۲۰۲۲ ( ۹ تیر ۱۴۰۱) نیز تعداد مشابهی باید آمریکا را ترک کنند.

انتقاد روسیه از سیاست یک بام و دوهوای آمریکا
وی با بیان اینکه ما هم اکنون «ما با کمبود جدی پرسنل مواجه هستیم»، گفت: موضوع روادید هنوز حل نشده است و ایالات متحده هیچ عجله ای برای صدور ویزا و اجازه اقامت برای دیپلمات های روسی و اعضای خانواده های آنها ندارد.

به گفته آنتونوف، مقامات آمریکایی با رفتارهای عامدانه دیپلمات های روسی را از خانواده هایشان جدا می کنند. او تصریح کرد: «من نمی فهمم که هدف از این سیاست جداسازی خانواده های دیپلمات های روسی چیست.»یک هفته قبل، آنتونوف گفت که ایالات متحده تمدید ویزا یا مجوز ورود حدود ۱۰۰ کارمند سفارت روسیه را به تاخیر انداخته است.

در آوریل سال جاری، واشنگتن تحریم هایی را علیه روسیه اعلام کرد. علاوه بر این، وزارت امور خارجه از اخراج مجدد دیپلمات های روس خبر داد. در پاسخ، مسکو استخدام روس ها و اتباع کشورهای ثالث توسط سفارت آمریکا در روسیه را محدود کرده است.

مسکو خواهان آزادسازی اموال توقیف شده روسیه در آمریکا است

در عین حال، طرف روسی اطمینان دارد که تا زمانی که موضوع مالکیت دیپلماتیک روسیه در ایالات متحده حل نشود، طرفین قادر به عادی سازی روابط نخواهند بود. به ویژه، ماریا زاخارووا، نماینده رسمی وزارت خارجه روسیه در این باره صحبت کرد.

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امورخارجه روسیه عادی سازی روابط با آمریکا را مشروط کرد و گفت: تا زمانی که موضوع دارایی های دیپلماتیک فدراسیون روسیه حل نشود، مسکو و واشنگتن نمی توانند روابط خود را عادی کنند.

انتقاد روسیه از سیاست یک بام و دوهوای آمریکا

زاخارروا روز پنجشنبه در نشست توجیهی سیاست خارجی این کشور با بیان اینکه اموال دیپلماتیک روسیه از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ توسط مقامات آمریکایی توقیف شده است، تاکید کرد ما خواهان بازگرداندن زمین ها و ساختمان های دیپلماتیک خود هستیم. وی اظهار داشت: ما تمام تلاش خود را می کنیم تا وضعیت مناسبات غیردوستانه را به نحوی معکوس کرده و در تماس های خود با مقامات آمریکایی بر غیرقابل قبول بودن چنین اقدامات تهاجمی تاکید کنیم.

تحریم نورد استریم ۲ به منافع متحدان واشنگتن لطمه می زند

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در مورد اعمال تحریم های جدید آمریکا علیه خط لوله گاز نورد استریم ۲، تصمیم واشنگتن را با وسواس مقایسه کرد و گفت: این تحریم ها تنها به روابط دو کشور و همچنین منافع متحدان واشنگتن لطمه می زند.

وی گفت: تحریم‌های قانونی بعدی که توسط دولت آمریکا علیه شرکت‌های مرتبط با نورد استریم ۲ اعمال می‌شود، مظهر یک وسواس واقعی به نظر می‌رسد، زیرا این پروژه در مرحله تکمیل مقدمات راه‌اندازی است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha