۸ آذر ۱۴۰۰،‏ ۹:۴۲
کد خبرنگار: 1027
کد خبر: 84558901
۰ نفر

برچسب‌ها

سایه سنگین قتل‌عام و خشونت در شمال شرقی کنگو

تهران - ایرنا - یک هفته پس از حمله شورشیان به اردوگاهی در شمال شرقی کنگو که کشته شدن ۲۹ غیر نظامی را به دنبال داشت، استان «ایتوری» در همین منطقه بار دیگر شاهد قتل عام ۲۲ نفر در اردوگاه آوارگان بود.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، ۲۲ نفر در حمله عصر دیروز (یکشنبه) شورشیان به اردوگاه آوارگان «ایوو» ( Ivo) در استان ایتوری در شمال شرقی جمهوری دمکراتیک کنگو  کشته شدند. «مامبو باپو مانسه» ( Mambo Bapu Mance) هماهنگ کننده صلیب سرخ در منطقه، شبه نظامیان گروه شورشی «ائتلاف توسعه کنگو» (Codeco) را مسوول این حمله دانست.

«جوزپ بورل» مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در توئیتی خواستار واکنش قاطع علیه عاملان این حمله شد. او  نوشت: اتحادیه اروپا حملات وحشتناک جدید شبه نظامیان علیه غیر نظامیان بویژه آوارگان داخلی را محکوم می‌کند.

سایه سنگین قتل‌عام و خشونت در شمال شرقی کنگو

بورل قاطعیت در برابر عاملان این حمله و حمایت و عدالت برای قربانیان به منظور برقراری صلح پایدار در منطقه را ضروری خواند.

همچنین «ایزاک نیاکوکلیندا» ( Isaac Nyakuklinda) مسوول یک جامعه مدنی در شرق کنگو به خبرگزاری فرانسه گفت که در حمله دیگری در شب شنبه، پنج غیر نظامی در  منطقه «ایرومو» ( Irumu) و چهار غیر نظامی دیگر در حومه «بونیا» ( Bunia) مرکز استان ایتوری کشته شدند.

دوشنبه هفته گذشته نیز بر اثر حمله شورشیان به اردوگاه «درودرو» ( Drodro) در مجاورت ایوو  ۲۹ نفر کشته شدند.

از ماه می گذشته استان ایتوری و استان همجوار آن «کیووی شمالی» ( Nord-Kivu) تحت محاصره نیروهای مسلح قرار گرفته‌اند.

سایه سنگین قتل‌عام و خشونت در شمال شرقی کنگو

 رسانه‌های کنگو هفته گذشته همچنین خبر داده بودند که بر اثر حمله اعضای گروه شورشی ائتلاف توسعه کنگو به شهرک «دیجوگو» در استان ایتوری ۵۰ غیرنظامی جان خود را از دست دادند که اکثر قربانیان این حادثه زن و کودک بوده‌اند.

به نوشته این رسانه‌ها، اعضای ائتلاف توسعه کنگو پس از اینکه بیمارستان‌ها و عبادتگاه‌ها را غارت کردند، دیجوگو را ترک کردند.

برخی گروه‌های مسلح از ۲۰ سال پیش برای کنترل مناطق مرزی جمهوری دمکراتیک کنگو با کشورهای روآندا، اوگاندا و برونئی با دولت مرکزی این کشور درگیر هستند. این مناطق دارای منابع عظیم طلا و کوبالت است.

سایه سنگین قتل‌عام و خشونت در شمال شرقی کنگو

استان ایتوری کنگو از اواخر سال ۲۰۱۷ با ظهور شبه نظامیان ائتلاف توسعه کنگو صحنه خشونت و قتل عام غیر نظامیان است.

برآورد می‌شود بر اثر حمله شورشیان در شرق جمهوری دمکراتیک کنگو از سال ۲۰۱۴ تاکنون دست‌کم هفت هزار غیرنظامی کشته شده‌اند.

حدود یک ماه پیش هم در پی حمله اعضای گروه جدایی طلب «نیروهای ائتلاف دمکراتیک» به منطقه کیووی شمالی در شرق کنگو ۸ غیرنظامی کشته شدند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha