۱۰ آذر ۱۴۰۰،‏ ۱۱:۰۸
کد خبرنگار: 1188
کد خبر: 84559088
۰ نفر

برچسب‌ها

محلات بیشترین شیوع دیابت در استان مرکزی را دارد

خمین - ایرنا - مدیر شبکه بهداشت و درمان محلات گفت: این شهرستان بیشترین شیوع بیماری دیابت در استان مرکزی را دارد که دلایل آن باید واکاوی شود.

به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان محلات، دکتر «مهدی قلیچ‌خانی» تصریح کرد:  هفت و نیم درصد از جمعیت بالای ۳۰ سال در محلات مبتلا به بیماری دیابت هستند.

وی بیان کرد: ۱۵ درصد از این جمعیت نیز در معرض خطر ابتلا به بیماری دیابت قرار دارند.
مدیر شبکه بهداشت و درمان محلات، توضیح داد: هفت و هشت دهم درصد زنان شهری، ۱۱ و هشت دهم درصد زنان روستایی، پنج و ۲ دهم مردان شهری و ۶ درصد مردان روستایی در محلات مبتلا به دیابت هستند.
قلیچ‌خانی، چاقی و کم‌تحرکی را از عوامل اصلی شیوع دیابت در محلات بیان کرد و گفت: از هر سه زن باردار در این شهرستان، یک نفر مبتلا به بیماری قند دوران بارداری است.

وی تاکید کرد: شهروندان محلاتی باید اقدامات جدی به‌منظور پیشگیری از دیابت را انجام بدهند و در صورت ابتلا به بیماری باید فعالیت ها و مراقبت های لازم را برای کاهش عوارض بیماری در دستور کار روزانه خود قرار دهند.

دیابت عارضه‌ای ناشی از اختلال در تولید و یا عملکرد انسولین در بدن است و  در شیوع این بیماری عوامل مختلفی از جمله اقتصادی، اجتماعی، جمعیتی و محیطی اثرگذار است.

دیابت نوع ۲ که شایع‌ترین نوع این بیماری است حدود ۹۰ درصد مبتلایان را شامل می‌شودو عمامل آن را باید بیشتر در چاقی، زندگی کم‌تحرک و تغذیه ناسالم جستجو کرد.

محلات در نوار جنوب استان مرکزی است و این شهرستان ۵۵ هزار نفر جمعیت دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha