کاهش محدودیت‌های کرونایی در نیوزیلند به رغم خطر ویروس کرونای اومیکرون

تهران- ایرنا - نخست وزیر نیوزیلند امروز ( ۲۹ نوامبر ) اعلام کرد با وجود هشدارها درباره سویه جدید جهش یافته ویروس کرونا « اومیکرون » که نگرانی های جهانی را به همراه داشته است، این کشور با استراتژی "زندگی با ویروس کرونا " به مسیر خود ادامه می دهد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از خبرگزاری «رویترز»، « جاسیندا آردرن » نخست وزیر نیوزیلند اعلام کرد، با وجود اینکه هنوز هیچ موردی از ابتلا به ویروس کرونای « اومیکرون » در این کشور گزارش نشده اما شرایط جهانی و تجربیات گذشته نشان داده است که باید رویکردهای محتاطانه را در مرزها اتخاذ کنیم. 

نخست وزیر نیوزیلند در کنفرانس خبری افزود: سویه جهش یافته «اومیکرون» یادآور خطری است که همچنان در مرزهای کشورهایمان وجود دارد.  

نیوزیلند یکی از سختگیرانه ترین کنترل های مرزی را از آغاز همه گیری ویروس کرونا در جهان اجرا کرده است و تصمیم دارد تا ۵ ماه آینده نیز مرزهایش را به روی  بیشترِ مسافران بین المللی بسته نگه دارد. همچنین مقررات مرزی جدیدی را برای مسافران از ۹ کشور جنوبی آفریقا وضع کرده است. بدین ترتیب که تنها مسافرانی از مبدا این کشورهای آفریقایی اجازه ورود به نیوزیلند را دارند که در بدو ورود ۱۴ روز را در قرنطینه سپری کنند. 

« جاسیندا آردرن » در ادامه افزود: هنوز شواهد و مدارک زیادی لازم است تا از تاثیر ویروس جهش یافته « اومیکرون » اطلاعاتی بدست آوریم. ممکن است بر روی واکسن ها تاثیر بگذارد و ممکن است تاثیری هم بر کارآمدی واکسن ها نداشته باشد. شاید بیماری شدیدتر و یا ملایم تر از سویه دلتا باشد. ما هنوز چیز زیادی درباره این سویه جهش یافته نمی دانیم. 

« اشلی بلومفیلد » مدیر کل سلامت و بهداشت نیوزیلند نیز در گفت و گو با خبرنگاران گفت: مقامات به دنبال این هستند که آیا کارهای بیشتری ضروری است تا ویروس اومیکرون را از مرزهای کشور دور نگه داریم. 

نیوزیلند از روز جمعه وارد سیستم جدید " تردد رنگی" شده که در قالب رنگ بندی های مناطق قرمز، نارنجی و سبز بر حسب موارد ثبت بیماری و میزان واکسیناسیون در این مناطق تعریف شده است. 

« اوکلند » به عنوان کانون شیوع ویروس دلتا در کشور قرمز رنگ می باشد و استفاده از ماسک و محدودیت اجتماعات در مکان های عمومی در آن اجباری است. 

از ابتدای همه گیری ویروس کرونا در نیوزیلند، حدود ۱۱ هزار مورد ابتلا به این ویروس گزارش شده است که از آن میان ۴۳ نفر جان خود را از دست داده اند. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha