امر به معروف و نهی از منکر باید همگانی شود

اصفهان – ایرنا - نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه اصفهان گفت: امربه‌معروف و نهی از منکر باید همگانی شود و صرف اینکه سیاست‌گذاری شود ولی در جامعه کار عملی انجام نشود تأثیری ندارد.

به گزارش ایرنا، آیت‌الله سید یوسف طباطبایی‌نژاد روز دوشنبه در اولین جلسه ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر استان اصفهان در دولت جدید افزود: متأسفانه روزبه‌روز گناه در دنیا گسترش می‌یابد و پلیدترین کارها انجام می‌شود ولی ازنظر دینی نباید حتی یک منکر در جامعه اسلامی انجام شود.

وی اظهار داشت: ولی به خاطر اینکه نهی از منکر در جامعه خیلی سُست انجام می‌شود  هرروز می‌بینیم گناه‌ها چه از منظر حجاب و کارهای دیگر و کارهای اقتصادی که در آن تقلب صورت می‌گیرد بیشتر می‌شود.

رییس ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر استان اصفهان افزود: در جامعه‌ای که بنا به بیانیه گام دوم رهبر معظم انقلاب بناست در جهان الگو باشد باید همه کمر همت ببندیم و حداقل در هر اداره نیروهای زیرمجموعه تشویق به زنده نگه‌داشتن این فریضه شوند.

به گفته وی، اگر مردم نسبت به کار دیگران بی‌تفاوت شدند بقیه اعمال هم ترک می‌شود چیزی که همه اعمال و واجبات را زنده نگه می‌دارد و مُحَرَمات را خاموش می‌کند با تفاوت بودن انسان‌ها نسبت به همدیگر است زیرا بی‌تفاوتی باعث سرد شدن و از بین رفتن دستورات الهی می‌شود.

امام‌جمعه اصفهان همچنین  امربه‌معروف و نهی از منکر را در رأس واجبات اجتماعی برشمرد و گفت: اعتقادات ما برخی اجتماعی و برخی فردی است که این فریضه جزو عبادت‌های اجتماعی محسوب می‌شود.

وی تصریح کرد: کسی که در مقابل منکر و گناهی که دیگری انجام می‌دهد، عکس‌العملی نشان ندهد گناهش همپای اوست و مانند کسی است که آن منکر را انجام داده است.

استاندار اصفهان نیز در این جلسه گفت: امربه‌معروف گمشده فضای امروز جامعه، هم در حوزه‌های فردی و اجتماعی و هم در حوزه‌های حاکمیتی و مردم است.

سید رضا مرتضوی افزود: فکر می‌کنم اگر بتوانیم با یک نگاه برنامه‌ریز و راهبردی از این ظرفیتی که در ستاد امربه‌معروف و نهی از منکر استان ایجادشده استفاده کنیم خیلی از گره‌هایی که الآن در جامعه با آن مواجه هستیم و خیلی از ناکارآمدی‌های اداری و خیلی ناهنجاری‌های اجتماعی قابل‌حل است.

وی خاطرنشان کرد: راهکار این است که قبل از ورود به چنین جلساتی، اتاق فکری تشکیل شود و روی معضلات فکر شود و برنامه‌ریزی صورت گیرد.

استاندار اصفهان افزود: ما الآن هرکدام درگیر مسائل یومیه دستگاه‌ها  و مأموریت‌ها هستیم اگر این ستاد با وقت‌گذاری و کار مؤثر و با یک نگاه راهبردی به موضوعات بنگرد و سپس در این جلسه مطرح کند خیلی از گرفتاری‌هایی که الآن دچار آن هستیم قبل از رسیدگی و برخوردهای قانونی قابل‌حل است و هزینه‌های ما را در مراحل بعدی کاهش می‌دهد.

 دبیر ستاد احیای امربه‌معروف و نهی از منکر نیز در ابتدای این جلسه به بیان سه مصوبه جلسات پیشین ستاد پرداخت و گفت: مصوبه اول تشکیل پژوهشکده‌ای در حوزه امربه‌معروف و نهی از منکر با عنوان شهروند مسوول در دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان بود که  با استفاده از ظرفیت‌های علمی استان معروفات و منکرات را رصد کرده و برای ترویج معروفت و زدودن منکرات، راهکارهای علمی ارائه دهد که این مصوبه اجراشده است.

حجت‌الاسلام احمد عبداللهی نژاد، مصوبه دوم را تشکیل جلسه هر یک از اعضای ستاد  با مدیران زیرمجموعه خود در شهرستان‌ها برای بیان اهمیت فریضه امربه‌معروف و نهی از منکر و شرح وظیفه آن‌ها و مصوبه سوم را فعال کردن کمیته قانون انطباق در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برای اجرا در مراکز بهداشتی و درمانی و به‌منظور رسیدگی به موارد ترک فعل عنوان کرد.

وی تصریح کرد: قانون یادشده درواقع انطباق موازین شرعی با موارد فنی است که در مراکز درمانی و آموزش پزشکی اتفاق می‌افتد و لازمه آن رعایت حریم افراد و حرمت اشخاص است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha