بومی سازی میکروسکوپ هولوگرافی دیجیتال به همت محققان ایرانی

تهرن- ایرنا- یک شرکت دانش بنیان، میکروسکوپ هولوگرافی دیجیتال مبتنی بر جدیدترین روش تصویربرداری محاسباتی را عرضه کرد که در مقایسه با میکروسکوپ‌های نوری با حفظ دقت از میدان دید بزرگ‌تری برخوردار است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری،  زینب چناری مدیرعامل این شرکت دانش بنیان در خصوص این دستاورد اظهارداشت: این شرکت در حال حاضر روی توسعه روش های نوین میکروسکوپی متمرکز است، ارایه محصولات سخت افزاری و نرم افزاری برای بالا بردن کیفیت خدمات آزمایشگاهی از جمله سرعت، دقت و هوشمندی است.

وی خاطرنشان کرد: این شرکت از سال گذشته بر روی ساخت نوعی میکروسکوپ مبتنی بر یکی از جدیدترین روش‌های تصویربرداری محاسباتی، متمرکز و نمونه آزمایشگاهی این محصول سال گذشته به عنوان محصول دانش بنیان نوع ١ شناخته شد و از اسفندماه گذشته مورد حمایت ستاد فوتونیک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار گرفت.

این فناور ادامه داد:‌ تاکنون یک نمونه محصول با مشخصات نهایی در حال اتمام ساخت است،  محصول ساخته شده با نام HX۱ LighTech  یک سیستم تصویربرداری برای بازسازی دیجیتالی تصویرجسم پیچیده (دامنه و فاز) از یک تصویر شدتی است که با تابش نور لیزر به جسم ثبت شده است.

چناری، میکروسکوپ LighTech HX۱ را از زیرمجموعه میکروسکوپ‌های محاسباتی دانست که در آن به جای استفاده از ادوات اپتیکی گران قیمت و حساسی همچون لنز آبجکتیو از الگوریتم‌های محاسباتی برای ساخت تصاویر میکروسکوپی با رزولوشن‌های میکرونی و زیرمیکرونی استفاده شده است.

وی تصریح کرد: این سیستم توانایی ضبط تصاویر شدتی و فازی میکروسکوپی از هر نمونه شفافی مانند مطالعات رشد سلولی، نمونه‌های پاتولوژی،  چیپ‌های میکروفلوئیدیک را فراهم می‌کند،  به طور مثال برای نمونه‌های شفاف پاتولوژی، این تکنیک بر اساس اندازه گیری‌هایی از چگونگی تغییر فاز نور در حین عبور از سلول عمل می‌کند و نیازی به هیچ نوع برچسب گذاری یا رنگ آمیزی ندارد.

 مدیرعامل این شرکت دانش بنیان با بیان اینکه محصول ایه شده توسط شرکت هولمارک هند ( Holmarc) حدود ۱۰ هزار دلار قیمت گذاری شده است، ولی این محصول در ایران با قیمت بسیار پایین‌تر قابل ارایه است، افزود میکروسکوپ هولوگرافی دیجیتال، نسل جدید میکروسکوپی است که در آینده جایگزین میکروسکوپ‌های مرسوم به خصوص در زمینه پاتولوژی می شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha