نواقص موجود در زنجیره تولید برطرف می‌شود

تهران - ایرنا - رییس کمیته فناوری و نوآوری‌های علوم پزشکی موسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی ایران (نیماد) گفت: این موسسه برای حمایت و ساماندهی پژوهش و فناوری سلامت در کشور به دنبال رفع نواقص موجود در زنجیره تولید است.

مصطفی قانعی روز دوشنبه با بیان اینکه معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و موسسه نیماد به صنعت متصل نیستند بلکه به بدنه علمی کشور مرتبط هستند، افزود: گروهی از دانشجویان را با عنوان "ره‌نشان" در نظر گرفتیم تا حلقه اتصال میان صنعت و دانشگاه‌ را برقرار کنند.

وی تصریح کرد: هرچند صاحبان صنایع در جریان اطلاعیه‌های موسسه نیماد نیستند، اما این دانشجویان وظیفه دارند با زبان صنعت با صاحبان کسب و کار صحبت کنند. دانشجویان ره‌نشان موظف هستند، ۸۰ صنعت انتخاب شده را بررسی کنند و مسایل و نیازهای آنها را احصا و به جامعه علمی و دانشجویان به عنوان یک چالش اعلام کنند.

رییس کمیته فناوری و نوآوری‌های علوم پزشکی موسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی ایران ادامه داد: نیماد برای حمایت و ساماندهی پژوهش و فناوری سلامت در کشور به دنبال رفع نواقص موجود در زنجیره ارزش است. تاکنون در بخش‌های مختلف، تمرکز را بر سمت عرضه معطوف کردیم و از بخش‌های دیگر غافل شدیم. در واقع همه در کاشت نهال قوی عمل کردیم ولی مراحل دیگر مانند داشت، برداشت، باغبان، بازار، پول، برگشت سرمایه و سرمایه‌گذاری مجدد مغفول باقی ماندند.

به گزارش ایرنا از معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، قانعی نیاز شرکت‌های نوپا به تجاری‌سازی را یکی دیگر از بخش‌های زنجیره ارزش برشمرد و گفت: در این مرحله هم مربی‌ها و منتورها (فرد باتجربه و مشاور) آنها را راهنمایی می‌کنند. آنها ایده‌های مطرح شده را بررسی و اصلاح می‌کنند تا قابلیت عرضه به بازار و تجاری‌سازی داشته باشد.

وی در ادامه به بی‌توجهی صنعت به مقوله تحقیق و توسعه اشاره کرد و گفت: وقتی این آسیب شناسایی شد، راهکارهای مختلفی با روش‌های قانونگذاری و دستوری و نگاه از بالا در نظر گرفته شد، ولی اثرگذار نبود زیرا صنعت ایران به دلیل رقابتی نبودن احساس نیاز نکرد چون برنامه‌ای برای ورود به بازارهای بین‌المللی نداشت.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری خاطرنشان کرد: در حالی که کشور تحریم شده است و امکان فروش نفت ندارد؛ حال مجبور است از صنعت کمک بگیرد.

قانعی به فراخوان جدید این موسسه اشاره کرد و افزود: باید به سمت صنعت برویم و نیازهای آن را احصا ‌کنیم، در این فراخوان جدید از صنعت می‌خواهیم که در ابتدای راه هیچ‌ هزینه‌ای نکند. با فراخوان اخیر موسسه نیماد به صنعت اثبات می‌کنیم ایده‌ای ظرفیت سرمایه‌گذاری دارد و حتی کمک می‌کنیم ایده از مرحله دره مرگ هم بگذرد و در صورتی که طرح و ایده نظر صاحب صنعت را جلب کرد، می‌تواند برای توسعه و به کارگیری گسترده ایده سرمایه‌گذاری کند.

وی ادامه داد: براساس فراخوان آذر ماه موسسه نیماد از طرح‌های پژوهشی کمیته فناوری و نوآوری‌های علوم پزشکی با اعمال تغییراتی به سه شیوه ابرروندهایی که آینده حوزه پزشکی و سلامت را تحت تاثیر قرار می‌دهند، علم و فناوری پیشرو و گرنت سرمایه اولیه برای تامین نیازهای پژوهشی و فناورانه بخش تحقیق و توسعه صنایع غذایی، دارویی، فرآورده‌های سلامت محور و تجهیزات پزشکی حمایت می شود.

ییس کمیته فناوری و نوآوری‌های علوم پزشکی موسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی ایران یادآور شد: مهلت این فراخوانروز سه شنبه ۳۰ آذرماه بدون امکان تمدید به پایان می‌رسد. علاقه‌مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت موسسه نیماد به نشانی http://nimad.ac.ir/content/۲۲۹/Call-Azar-۱۴۰۰  مراجعه کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha