بیماری‌زایی بالای  سویه آفریقایی ویروس کرونا نگران‌کننده است

اراک - ایرنا - رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: ویروس کرونا در ۲ سال اخیر جهش‌های زیادی داشته اما بیماری‌زایی ناشی از سویه آفریقایی اومیکرون بالا است که در صورت کمرنگ بودن رعایت پروتکل‌های بهداشتی نگرانی جدی به همراه دارد.

به گزارش روز سه‌شنبه روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اراک، دکتر سید «محمد جمالیان» افزود: سویه آفریقایی کرونا در طبقه‌بندی انواع این ویروس با افزایش قابلیت انتقال، عفونت یا مقاومت در برابر واکسن‌ها قرار گرفته و سازمان بهداشت جهانی در خصوص شیوع گسترده سویه B.۱.۱.۵۲۹ این ویروس هشدار جدی داده است.

وی اظهار داشت:  بیش از ۳۰ جهش در ویروس کرونا مشاهده شده و تنها راه برای عبور از بحران‌زایی سویه جدید آفریقایی رعایت پروتکل‌های بهداشتی است.

دکتر جمالیان در ادامه خاطرنشان کرد: اکنون خیلی زود است که جامعه علمی نظری در خصوص این واریانت بدهد و هنوز اطلاعات جامعی از آثار بیماری‌زایی و مقاومت ویروس کرونا آفریقایی نسبت به واکسن و جزئیات درمانی ارایه نشده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت:  علایم بالینی خاصی که براثر ابتلا به این سویه کرونای افریقایی  بروز پیدا کند، گزارش نشده است و احتمال دارد در اومیکرون مانند سویه دلتا تعدادی از مبتلایان بدون علامت باشند.

شمار مبتلایان به کرونا ویروس از زمان شیوع این ویروس تاکنون در استان به ۱۰۵  هزار و ۱۷۸ نفر رسید و شمار فوتی‌های این بیماری به ۲ هزار و ۹۶۶ نفر رسید.
شیوع ویروس کرونا از اسفندماه سال ۹۸ آغاز شد و استان مرکزی پس از قم در زمره نخستین استان‌هایی بود که موارد ابتلا در آن مشاهده شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha