وزارت خارجه روسیه، نخستین روز مذاکرات وین را سازنده اعلام کرد

مسکو - ایرنا - وزارت خارجه روسیه روز سه شنبه در بیانیه ای شروع مذاکرات را مثبت اعلام کرد و نوشت: شرکت کنندگان در نشست احیای برجام در وین تلاش می کنند تا در اسرع وقت به نتیجه برسند.

به گزارش ایرنا از مسکو در این بیانیه آمده است، شرکت کنندگان در نشست برجام در وین با آغاز مجدد کار دو گروه کارشناسی در مورد تحریم ها و مسائل هسته ای موافقت کردند.

در بیانیه نوشته شده است که شرکت‌کنندگان بر تعهد خود به تلاش‌های بیشتر برای بازگشت سریع به اجرای کامل «توافق هسته‌ای» و همچنین تمرکز بر ادامه تعامل فشرده برای حل و فصل مسائلی که از زمان تکمیل دور ششم قبلی مذاکرات حل‌نشده باقی مانده‌اند، تاکید کردند.

وزارت خارجه روسیه گفته است به طور کلی، شروع مذاکرات توسط شرکت کنندگان مثبت و سازنده ارزیابی می شود و مقداری خوش بینی را القا می کند.

میخائیل اولیانوف نماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی مستقر در وین روز گذشته بعد از مذاکرات روز نخست با بیان اینکه هیات ایرانی در مذاکرات وین برای لغو همه تحریم‌های اعمال شده از زمان آغاز سیاست فشار حداکثری توسط دونالد ترامپ و برخی از تحریم‌های مربوط به دوره باراک اوباما مصمم است، گفت: روسیه خواسته های ایران را منطقی می داند.

دور جدید نشست کمیسیون مشترک برجام با محوریت لغو تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ملت ایران پس از نزدیک به پنج ماه وقفه روز دوشنبه در هتل کوبورگ وین از سرگرفته شد.

این نشست در سطح معاونان وزیر و مدیران سیاسی وزارت امور خارجه ایران و گروه ۱+۴ به ریاست  انریکه مورا معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا برگزار شد. علی باقری کنی ریاست هیات ایرانی را برعهده دارد.

دور جدید مذاکرات هسته ای ایران و کشورهای۱+۴ روز دوشنبه با ترکیب جدید تیم مذاکره کننده ایرانی آغاز شد مذاکراتی که به گفته مقام‌های کشورمان هدفی جز رفع تحریم‌های غیرقانونی و ظالمانه و تثبیت حقوق هسته ای ملت ایران ندارد.

توافق هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ که در تیرماه ۱۳۹۴ پس از ۲۲ ماه مذاکرات فشرده حاصل و دی ماه همان سال به اجرا درآمد.اما «دونالد ترامپ» ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ دستور خروج از این توافق را امضا و تحریم‌های هسته‌ای را علیه ایران بازگرداند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha