۵۰ میلیون نسخه اسناد اوقافی در سامانه جامع ثبت و نگهداری می شود

تهران- ایرنا- معاون اوقافی، حقوقی و ثبتی سازمان اوقاف و امور خیریه از ثبت و نگهداری ۵۰ میلیون نسخه اسناد اوقافی در زمینه های مختلف در سامانه جامع بانک اطلاعات موقوفات و بقاع متبرکه این سازمان ثبت و نگهداری می شود.

حجت الاسلام و المسلمین امرالله حسنی نیا روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: نسخه های به ثبت رسیده در سامانه جامع بانک اطلاعات موقوفات و بقاع متبرکه شامل وقف نامه، سند مالکیت، مکاتبات قدیمی در خصوص وقف، اجاره نامه سال های گذشته و دیگر اسناد مهم به صورت طبقه بندی در این سامانه اسکن و برخی اسناد قدیمی توسط کارشناسان بازنویسی و نگهداری می شود.

وی با تاکید بر اینکه اسناد قدیمی خط نستعلیق پس بازنویسی، اسکن و نگهداری می شود، اظهار داشت: سازمان اوقاف بنا به ضرورت موجود از سال ۱۳۹۰ شروع به راه اندازی سامانه جامع بانک اطلاعات موقوفات و بقاع متبرکه کرد که علاوه بر این سامانه ۵۰ هزار سند مکتوب نیز در زمینه های مختلف وقف در مکانی امن در محل زیر زمین سازمان مرکزی اوقاف بدور از هر گونه آسیب از حوادث و بلایای طبیعی را نگهداری می کند.

وی با بیان اینکه محل نگهداری اسناد وقفی در مساحتی به متراژ ۲۳۰ متر مربع و مجهز به جدید ترین سیستم های اعلام اطفاء حریق، نفوذ آب، اعلام ورود افراد غیر مسئول و غیره است، اظهار داشت: این مکان در طول ۲۴ ساعت توسط ۴۰ دوربین مداربسته تحت کنترل است.

حسنی نیا ادامه داد: با توجه به احتمال بروز هرگونه حادثه غیر منتظره تمامی اسناد اوقافی به سه صورت کتاب، الکترونیکی و مکتوب نگهداری و در صورت اعلام نیاز در اختیار محققان، دانشجویان و اعضای علمی قرار خواهد گرفت.

۵۰ میلیون نسخه اسناد اوقافی در سامانه جامع ثبت و نگهداری می شود

از نشریه انتشار دهنده شایعات شکایت خواهیم کرد

معاون اوقافی، حقوقی و ثبتی سازمان اوقاف در خصوص انتشار اخبار یکی از نشریات مبنی بر آب گرفتگی،  آسیب و از بین رفتن اسناد وقفی موجود در سازمان اوقاف گفت: برخی نشریات با شیطنت به دنبال فرافکنی و التهاب فضای جامعه هستند.

وی با تاکید بر اینکه اینگونه نشریات با سوء استفاده از فضای رسانه ای اعتماد مردم به وقف را هدف می گیرند، گفت: انتشار چنین خبرهایی برای اوقاف و حتی نظام مقدس جمهوری اسلامی بازتاب منفی خواهد داشت زیرا که سرمایه اوقاف مردم هستند و نشر شایعات سبب التهاب فضای آرام جامعه می شود.

حسنی نیا با تاکید بر اینکه از نشر دهنده این خبر به مراجع قضایی شکایت خواهیم کرد، گفت: تنها اتفاق رخ داده نشت جزیی آب در محل یکی از دریچه های انبار کنار محل نگهداری اسناد رخ داده بود که سریعا به رغم عدم ارتباط این مکان به محل نگهداری اسناد وقفی مورد ترمیم قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار ایرنا، یکی از نشریات کشوری طی روز های گذشته به نقل از یک منبع آگاه اعلام کرده بود،  بنابر برخی اخبار، به تازگی اسناد ملی نگهداری شده در سازمان اوقاف به دلیل ترکیدگی لوله آب از بین رفته‌اند، اتفاق قابل تأسفی که امکان احیای این اسناد را منتفی کرده‌است.

 مدیر کل روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه نیز در مقابل انتشار این خبر در گفت وگو با یکی از رسانه ها، خبر یادشده را تکذیب کرده بود.

تصاویری از محل نگهداری اسناد وقفی در سازمان اوقاف

۵۰ میلیون نسخه اسناد اوقافی در سامانه جامع ثبت و نگهداری می شود۵۰ میلیون نسخه اسناد اوقافی در سامانه جامع ثبت و نگهداری می شود

۵۰ میلیون نسخه اسناد اوقافی در سامانه جامع ثبت و نگهداری می شود۵۰ میلیون نسخه اسناد اوقافی در سامانه جامع ثبت و نگهداری می شود

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha