درخواست‌ رؤسای دانشگاه‌ها در زمینه الزامات بودجه ۱۴۰۱ مطرح شد 

تهران- ایرنا- روسای دانشگاه‌های بزرگ کشور درخواست‌های خود در خصوص الزامات بودجه ۱۴۰۱ را در سی‌وچهارمین اجلاس روسای دانشگاهی مطرح و موضوعاتی همچون وضعیت بودجه دانشگاه‌ها، تأمین منابع مالی همسان‌سازی حقوق اعضای هیات علمی و کارکنان دانشگاه‌ها را بررسی کردند.

به گزارش روز سه شنبه گروه  علم و آموزش ایرنا از روابط عمومی دانشگاه تهران، سی‌وچهارمین اجلاس رؤسای دانشگاه‌های بزرگ کشور با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، رؤسای ۱۴ دانشگاه، رؤسای کمیسیون‌های آموزش و تحقیقات و برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی و معاونان سازمان برنامه و بودجه در باغ موزه نگارستان دانشگاه تهران برگزار شد.

سید محمد مقیمی، رییس دانشگاه تهران در این اجلاس گفت: درخواست فوری که از سازمان برنامه و بودجه و نمایندگان مجلس شورای اسلامی داریم این است که اعتبار مناسب برای اجرای همسان‌سازی حقوق اعضای هیأت علمی و کارکنان دانشگاه‌ها در بودجه ۱۴۰۱ دانشگاه‌ها دیده شود و همچنین منبع پایداری برای همسان‌سازی در نظر گرفته شود.

رییس دانشگاه تهران افزود: کارکنان دانشگاه منتظر هستند تا شاهد افزایش منطقی و مناسب در حقوق‌هایشان باشند. بنابراین از سازمان برنامه و بودجه و نمایندگان مجلس انتظار داریم همان‌طور که در راستای رفع اشکالات در زمینه همسان‌سازی حقوق اعضای هیأت علمی دقت‌نظر به خرج می‌دهند، جبران لازم برای حقوق کارکنان نیز صورت گیرد.

 احمد نوحه‌گر، معاون اداری و مالی دانشگاه تهران نیز با اشاره به برگزاری نشست معاونان اداری و مالی دانشگاه‌های سطح یک کشور درباره بودجه آموزش عالی در سال ۱۴۰۱ و بحث همسان‌سازی حقوق اعضای هیأت علمی و کارکنان دانشگاه‌ها، تاکید کرد: برای اینکه دانشگاه‌ها بتوانند نقش خود را در ارائه راهکار برای رفع مسائل جامعه ایفا کنند، لازم است تدبیر جدی در زمینه‌های زیرساختی و تجهیزاتی آنها اندیشیده شود.

وی تصریح کرد: از نیمسال آینده تحصیلی و در سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ دانشگاه‌ها باید پذیرای بخش بزرگی از دانشجویان به صورت حضوری باشند که این بازگشایی حضوری پس از گذشت دو سال از آموزش مجازی، می‌طلبد که بودجه دانشگاه‌ها در لایحه بودجه ۱۴۰۱ به صورت پررنگ‌تر دیده شود. با وجود اینکه در مسیر بازگشایی حضوری دانشگاه‌ها به صورت تدریجی قرار داریم، اما هنوز اعتبارات لازم برای تأمین و تجهیز به دانشگاه‌ها تخصیص پیدا نکرده است.

در ادامه این نشست، رؤسای دانشگاه‌های حاضر در نشست به طرح موضوعات و انتظارات در حضور محمدعلی زلفی‌گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری؛ حمیدرضا حاجی‌بابایی، رییس کمیسیون برنامه و بودجه؛  علیرضا منادی سفیدان، رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی؛  علیرضا علی احمدی معاون امور علمی، فرهنگی و اجتماعی و رحیم ممبینی معاون کل سازمان برنامه و بودجه پرداختند.
 

 محمد موذنی، سرپرست دانشگاه شیراز در این نشست، با بیان اینکه بار مالی تهیه غذای دانشجویی نسبت به قبل از پاندمی کرونا تا چند برابر افزایش یافته است، گفت: با توجه به اینکه بازگشایی حضوری دانشگاه‌ها به صورت تدریجی در حال وقوع است، از وزارت علوم و سازمان برنامه و بودجه انتظار داریم در زمینه تأمین و ارتقای کیفی خدمات رفاهی دانشجویان، حمایت مالی لازم را از دانشگاه‌ها صورت دهند.
 

 بودجه تجهیزات و تعمیرات؛ محور عمده درخواست‌های رؤسای دانشگاه‌ها

حسین هرسیچ، سرپرست دانشگاه اصفهان نیز گفت: انتظار می‌رود بودجه دانشگاه‌ها بر اساس انتظاراتی که از آنها می‌رود و همچنین ماموریت‌هایی برایشان تعریف شده، در نظر گرفته شود.

هرسیچ خواستار تخصیص بودجه به دانشگاه‌های قدیمی برای بازسازی و تعمیر خوابگاه‌های دانشجویی شد و تصریح کرد: دانشگاه اصفهان حدود ۱۵ سال است که اصلاً بودجه تجهیزاتی دریافت نکرده است.

دکتر محمد کافی، رییس دانشگاه فردوسی مشهد نیز در این نشست عنوان کرد: وقتی بازگشایی حضوری صورت گیرد، حضور هر دانشجو در دانشگاه مستلزم تأمین تغذیه، خوابگاه و امکانات آموزشی و پژوهشی است که با توجه به شرایط اقتصادی کشور، هزینه‌های تأمین این خدمات نسبت به دو سال قبل افزایش قابل ملاحظه‌ای پیدا کرده است. این درحالی است که اعتبارات تعمیر و تجهیز دانشگاه فردوسی مشهد هنوز پرداخت نشده است.

تاکید بر تناسب میزان افزایش بودجه دانشگاه‌ها در ۱۴۰۱ با نرخ تورم

وی با بیان اینکه مطالبه مقام معظم رهبری همواره این است که شتاب علمی کشور نباید کم شود، خاظرنشان کرد: بنابراین برای حفظ سرعت و شتاب علمی در کشور لازم است توجه ویژه به مسائل بودجه‌ای دانشگاه‌ها صورت گیرد. از سازمان برنامه و بودجه و رؤسای کمیسیون‌های آموزش و تحقیقات و برنامه و بودجه انتظار داریم که بودجه دانشگاه‌ها در لایحه بودجه ۱۴۰۱ حداقل متناسب با نرخ تورم زیاد شود.

رییس دانشگاه فردوسی مشهد در بخش دیگر سخنانش درباره توجه به دانشجویان دکتری نیز گفت: دانشجویان دکتری نیازمند توجه بیشتر هستند. به همین جهت درخواست داریم در سال آینده به شکل ویژه‌ای دیده شوند که بتوانیم پرداختی مناسبی برای آنها داشته باشیم تا با آرامش بیشتر بتوانند برای فعالیت‌های تحقیقاتی خود وقت بگذارند.
 

 شرایط کرونا، درآمدهای اختصاصی دانشگاه‌ها را تحت تأثیر قرار داد

فریده حق‌بین، سرپرست دانشگاه الزهرا (س) نیز در این هم‌اندیشی اظهار داشت: با توجه به اینکه در سال اول شیوع کرونا به یک عده از دانشجویان اجازه استفاده از مرخصی داده شد، آمار فارغ‌التحصیلان دانشگاه در ۲ سال اخیر پایین آمده است. بر این اساس جمعیت خوابگاه‌های دانشگاه الزهرا پس از بازگشایی حضوری کامل، بیش از میزانی است که پیش‌بینی می‌کردیم. این درحالی است که همچنان بودجه مناسبی برای بحث بازگشایی به ویژه برای حوزه تغذیه و تعمیر و تجهیز خوابگاه‌ها دیده نشده است.

وی خاطرنشان کرد: بخشی از فعالیت‌های درآمدزای دانشگاه‌ها، تحت تأثیر شرایط و محدودیت‌های دوران کرونا متوقف شده‌اند. بنابراین منابعی که در گذشته از محل درآمدهای اختصاصی برای حوزه زیرساخت‌ها و تجهیزات اختصاص پیدا می‌کرد، هم محدود شده‌اند.

صفر نصرالله‌زاده، سرپرست دانشگاه تبریز نیز عنوان کرد: دانشگاه‌ها در دو سال گذشته از نظر بودجه تحت فشار قرار گرفتند و امید داریم دیگر لایحه بودجه ۱۴۰۱ طوری تدوین و تصویب شود که این فشار تکرار نشود. بین ۷۵ تا ۸۵ بودجه دانشگاه‌ها صرف حقوق و هزینه‌های پرسنلی می‌شود، بنابراین انتظار می‌رود جبران مسائلی نظیر افزایش چند برابری قیمت تمام‌شده غذای دانشجویی نسبت به دو سال قبل، در لایحه بودجه ۱۴۰۱ مدنظر قرار گیرد.

فرهاد دانشجو، سرپرست دانشگاه تربیت مدرس نیز از مسئولان سازمان برنامه و بودجه که در نشست حضور داشتند، خواست کمک‌ها و راهکارهای مشخص درباره اعتبار لازم برای همسان سازی حقوق‌ها، بودجه تعمیر و تجهیزات و بودجه مورد نیاز برای خدمات دانشجویی نظیر تغذیه و خوابگاه و … را عنوان کنند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، در ادامه سی‌وچهارمین اجلاس رؤسای دانشگاه‌های بزرگ کشور، حمیدرضا حاجی‌بابایی، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه، علیرضا منادی سفیدان، رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، علیرضا علی احمدی معاون امور علمی، فرهنگی و اجتماعی و رحیم ممبینی معاون کل سازمان برنامه و بودجه، دیدگاه‌های خود را درباره موضوعات اجلاس با رؤسای دانشگاه‌ها درمیان گذاشتند.
 

بحث تجمیع ردیف های بودجه دانشگاه ها منتفی است 

منادی سفیدان، رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در آغاز سخنان خود، از رییس‌جمهوری و وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بخاطر تشکیل صندوق علوم، تحقیقات و فناوری، تأسیس معاونت نوآوری و فناوری و تدبیر بکارگیری دانش‌آموختگان دکتری در دوره‌های پسادکتری قدردانی کرد و گفت: دیدگاه رییس‌جمهوری متوجه فعالیت‌های دانش‌بنیان است و از سازمان برنامه و بودجه می‌خواهیم این سازمان هم این‌چنین باشد. بنابراین انتظار می‌رود اعتبار خوبی برای صندوق علوم، تحقیقات و فناوری در نظر گرفته شود؛ چرا که هر قدر در حوزه‌های علمی هزینه شود، در واقع هزینه نیست بلکه سرمایه‌گذاری است.

وی افزود: کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در انتخاب وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دولت سیزدهم به درستی تصمیم گرفت. کمیسیون آموزش و تحقیقات بدون تعارف و بدون نگاه به هیچ جریان سیاسی حرکت می‌کند و حامی جدی دانشگاه‌ها و وزیر علوم است.

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی درباره ردیف بودجه دانشگاه‌ها نیز گفت: دانشگاه هیأت امنایی است و باید مستقل باشد. بنابراین هر دانشگاهی ردیف مستقل به نام خود خواهد داشت و بحث تجمیع ردیف‌های بودجه دانشگاه‌ها منتفی است. همچنین انتظار می‌رود در زمینه همسان‌سازی حقوق نیز در بودجه سال آینده یک ردیف مشخص در نظر گرفته شود.

منادی سفیدان تاکید کرد: بحث بهینه‌سازی و تبدیل به احسن اموال و سرمایه‌گذاری کردن آنها در راه فعالیت‌های دانش‌بنیان و اعتلای نظام آموزش عالی کشور از سوی دولت جدی گرفته شود.

حاجی‌بابایی، رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی نیز در جمع رؤسای دانشگاه‌ها گفت: اگر دولت لایحه بودجه ۱۴۰۱ را با دید علمی و مبتنی بر عدالت به مجلس ارائه کند، هیچ نماینده‌ای به لایحه ایراد نخواهد گرفت.
 

اعتبار تامین تجهیزات و تعمیرات در حوزه پژوهش 

 رحیم ممبینی، معاون کل سازمان برنامه و بودجه در این نشست اظهار داشت: همیشه فرمایش مقام معظم رهبری در ارتباط با دفاع از حوزه علم و فناوری و مأموریت‌های آن در گوش‌ ما طنین‌انداز است. این مطلب در سرلوحه کار سازمان برنامه و بودجه قرار دارد. بنابراین رؤسای دانشگاه‌ها مطمئن باشند که اعتقاد داریم موضوع علم و دانش باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

ممبینی با ابراز امیدواری نسبت به بهبود و ارتقای وضعیت کشور با یک نگاه و اجماع ملی، افزود: بودجه را باید واقعی ببندیم و تصویر روشنی از موضوعات اصلی کشور در بودجه تجلی پیدا خواهد کرد.

وی بر بر مولدسازی اموال به منظور ایجاد منابع جدید تاکید کرد و در بخش دیگر سخنانش اطمینان داد: قطعاً برای حوزه پژوهش، تأمین تجهیزات و تعمیرات اعتبار در نظر گرفته خواهد شد.

معاون کل سازمان برنامه و بودجه افزود: در ارتباط با بازگشایی دانشگاه‌ها، ۴۶۰ میلیارد تومان از محل هدفمندسازی یارانه‌ها به صندوق رفاه دانشجویان اختصاص داده شده و در این باره در آینده هم پرداخت خواهد شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha