سودانی‌ها علیه توافق سیاسی شورای حاکمیتی و نخست‌وزیر تظاهرات کردند

تهران – ایرنا – منابع خبری گزارش دادند، هزاران نفر از مردم سودان روز سه شنبه در اعتراض به کودتای نظامی و توافق سیاسی میان رییس شورای حاکمیتی و نخست وزیر این کشور تظاهرات کردند.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری آناتولی ترکیه، معترضان سودانی قصد داشتند تا خود را به قصر ریاست جمهوری در خارطوم برسانند که نیروهای پلیس با پرتاب گاز اشک آور تلاش کردند تا معترضان را پراکنده کنند.

بر اساس این گزارش، علاوه بر خارطوم شهرهای دیگر مانند، عطبره، کسلا، مدنی و منافل نیز صحنه اعتراضات مردمی بود.

در همین رابطه کمیته پزشکان سودانی در گزارشی اعلام کرد که از آغاز اعتراضات مردمی در سودان که از ۲۵ اکتبر شروع شده است تا کنون ۴۳ نفر کشته شدند.

۲۱ نوامبر عبدالفتاح البرهان رییس شورای حاکمیتی سودان و عبدالله حمدوک نخست وزیر این کشور توافق سیاسی در ۱۴ بند امضاء کردند.

ارتش و نخست وزیر سودان بر سر تشکیل دولت تکنوکرات‌ها به ریاست «عبدالله حمدوک» و آزادی زندانیان سیاسی به توافق رسیدند.

دوشنبه سوم آبان ماه سال جاری رسانه ها از وقوع کودتای نظامی در سودان خبر دادند به طوری که گروهی از نظامیان به اقامتگاه عبدالله حمدوک نخست وزیر سودان حمله و او را در بازداشت خانگی قرار دادند.

همچنین گزارش‌هایی نیز در آن زمان از بازداشت چهار نفر از وزیران دولت و مشاور مطبوعاتی نخست وزیر سودان منتشر شد و منابع آگاه، نظامیان ناشناس را به کودتا علیه دولت انتقالی متهم کردند.

به دنبال این اقدام نهادهای مردمی و حقوق بشری از مردم سودان خواستند که با برپایی تظاهرات به آن اعتراض کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha