قالیباف: مدرس از استقلال نهاد مجلس دفاع کرد

تهران - ایرنا - رییس مجلس شورای اسلامی گفت: شهید آیت الله مدرس در برابر زورگویی‌ها و استبداد سرخم نکرد تا از استقلال نهاد مجلس دفاع کند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «محمدباقر قالیباف» در جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی و نطق پیش از دستور خود با گرامیداشت یاد و خاطره شهید مدرس و روز مجلس گفت: شهید مدرس در برابر زورگویی‌ها و استبداد سرخم نکرد تا از استقلال نهاد مجلس دفاع کند و الگوی راستین از مردمی بودن و ایستادن شجاعانه در بر سر آرمان‌های دینی و ملی به تمامی نمایندگان مردم در مجلس ارائه کند.

وی تاکیدکرد: خصوصیت اصلی شهید مدرس که بارها مورد تاکید امام راحل رضوان الله تعالی علیه و مقام معظم رهبری قرار گرفته است، این بود که آن هر گونه تطمیع، تهدید یا فریبی در ایشان بی‌اثر بود. چرا که شهید مدرس ابدا منافع مردم و کشور را فدای مصلحت اندیش نکرد و هوچی‌گری‌ها در او هیچ اثری نداشت.

قالیباف با بیان اینکه مدرس به نمایندگان ملت ثابت کرد که می‌توان در برابر چشم غره‌های جهانی قالب تهی نکرد و در برابر زیاده خواهی منافع، ذره‌ای کوتاه نیامد.

وی با اشاره به تعابیر امام راحل در توصیف شهید مدرس افزود: امام فرمودند که آنها از مدرس می‌ترسیدند چرا که مدرس به تنهایی بر همه غلبه می کرد.

رییس قوه مقننه گفت: شهید مدرس ثابت کرد که اگر همه نمایندگان به درستی به وظایف خود عمل کنند و فقط منافع ملت و آرمان‌های انقلاب اسلامی را در نظر بگیریم، هر کدام از ما می‌توانیم منشاء اثر در حوزه های انتخابی خود بلکه در سراسر کشور باشیم. چرا که هر امضا، طرح یا اظهار نظری از طرف نمایندگان مجلس می‌تواند بر سرنوشت افراد تاثیر گذار باشد.

وی ادامه داد:  باید در این روز که مزین به نام مجلس است باردیگر به خود متذکر شویم که با لطف و اعتماد مردم، مسوولیت بسیار سنگینی بر دوش ما گذاشته شده است و این فرصت در چشم به هم زدنی به پایان می‌رسد. 

رییس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: اگر مدرس توانست در چند سال نمایندگی مجلس یک نفره تحول فکری ایجاد کند و تاریخ‌ساز شود، پس امروز که فضای خدمت به مردم که برکت انقلاب اسلامی فراهم شده است، حتماً می‌توان منشأ تحولات بزرگ و دوران‌ساز شد.

رییس قوه مقننه تاکید کرد: مجلس شورای اسلامی از این جهت در رأس امور است که با قانونگذاری و همچنین با رساندن صدای مردم به مسوولان اجرایی و استفاده از ابزارهای نظارتی می‌تواند در شیوه‌های تصمیم‌گیری و در نظام حکمرانی کشور تغییرات بلند مدت ایجاد کند.

قالیباف اظهار کرد: افتخار خدمت به مردم در مجلس همان قدر که فرصت مغتنمی است، خطراتی نیز دارد. هرچقدر ما بتوانیم از ظرفیت‌های مجلس برای ریل‌گذاری تحول در کشور استفاده کنیم و قوانین متناسب با مشکلات اولویت دار کشور تصویب کنیم و سرمایه اجتماعی نظام را افزایش دهیم از این فرصت به خوبی استفاده کرده ایم و هر چقدر به حواشی بپردازیم و فرصت را غنیمت نشماریم به وادی خطرات نمایندگی وارد شده ایم.

رییس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: هرکدام از نمایندگان مجلس، نماینده تمام ملت با هر سلیقه و منشی هستند، حرف دل مردم باید در گفتار و کردار ما تجلی پیدا کند تا مردم در پایان 4 سال احساس کنند که ما منافع آن‌ها را در اولویت قرار داده‌ایم.

قالیباف با تاکید بر اینکه قوانینی در مجلس به تصویب رسیده که دست دلالان و صاحبان منافع خاص و انحصاری، رانت جویان و یا زیاده خواهان را از زندگی مردم کوتاه کرده است، گفت:  این قوانین به کاهش فاصله طبقاتی، افزایش قدرت خرید، کاهش دخالت دولت و افزایش اعتماد مردم به مسئولان کشور کمک کرده است.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب اسلامی فرموده اند، نمایندگان مجلس مانند یک قله هستند و آن چه از دل قله می‌جوشد بر دامنه و سطح جامعه سرازیر می شود. رفتار، آداب و قانونگرایی و شجاعت نمایندگان بر آحاد جامعه تاثیر می‌گذارد، در حوزه های انتخابیه نزدیک ترین نمونه مسوول سطح بالای جمهوری اسلامی در نظر مردم نمایندگان مجلس هستند و توجه ما به مشکلات مردم در هر نقطه از کشور در نهایت به اعتماد و همراهی مردم با ارکان نظام منجر خواهد شد.

قالیباف گفت: درست است که مجلس مسوولیت اجرایی ندارد، اما مردم از ما انتظار دارند به نمایندگی از آن ها حامی و ناظر دلسوز دولت باشیم، در همکاری مسوولانه با دستگاه‌های اجرایی به ریل گذاری کارشناسانه، نیازهای تقنینی دولت را برای حل مشکل مردم برطرف کنیم و با استفاده از ابزارهای نظارتی دلسوزانه به دولت کمک کنیم تا اراده مردم در اراده کشور جاری شود.

رئیس قوه مقننه تاکید کرد: حق مردم بر گردن یکایک ما به عنوان نمایندگان مجلس آن است که در هر لحظه حداکثر توان خود را برای حل مشکلات آن ها به کار گیریم.

وی خاطرنشان کرد: اگر مردم هر لحظه احساس کنند که حرف دل آن‌ها را می‌زنیم و یا مشغول تصویب قانونی در خصوص موضوعی هستیم که دغدغه آن‌ها در زندگی روزمره شان است، بدانیم که رضایت خداوند از ما منوط به رضایت مردم است.
👆

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha