سالانه ۲ میلیارد تست در آزمایشگاه‌های کشور انجام می‌شود

تهران -ایرنا- عضو هیأت مدیره انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی تشخیص طبی ایران با بیان اینکه سالانه ۲ میلیارد تست در آزمایشگاه‌های کشور انجام می شود، گفت: خدمات آزمایشگاهی در نظام سلامت جایگاه خاصی دارد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و سلامت ایرنا، غلامرضا حمزه لو روز چهارشنبه در یک نشست خبری که در محل انجمن برگزار شد، افزود: آزمایشگاه ها خدمات تشخیص، درمان و پیشگیری را به مردم ارائه می دهند و عدم توجه در هزینه های این قیمت ها با حذف ارز، موجب می شود مردم توان پرداخت این خدمات را نداشته باشند و باید سیاست گذاران توجه خاصی به این موضوع داشته باشند.

وی اظهار داشت: بیش از ۸۰ درصد تعرفه های آزمایشگاهی توسط مردم پرداخت می شود و اگر این تعرفه ها با پوشش بیمه ای نباشد بار مالی برای مردم ایجاد می کند.

حمزه لو تصریح کرد: در همه گیری کرونا بار مراجعات مردم به آزمایشگاه ها بسیار کاهش یافت و با افزایش هزینه ها، مردم هزینه در درمان را کم کرده اند و این باعث می شود سلامت جامعه به خطر بیافتد.

عضو هیأت مدیره انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی تشخیص طبی ایران تصریح کرد: مراکز آزمایشگاهی و رادیولوژی وابسته به نرخ ارز هستند و ساختار این مراکز نسبت به خدمات درمانی متفاوت است و نیاز به توجه اساسی دارد.

به گفته حمزه لو، اکنون در تهیه کیت های آزمایشگاهی محدودیت تامین داریم که می تواند آزمایشگاه ها را در ارائه خدمت به مردم دچار مشکل کند.

وی تاکید کرد: آزمایشگاه ها ساختار پیچیده دارند و باید تجهیزات و کیت ها در این مراکز همواره مورد مصرف قرار گیرند تا مردم در ارائه خدمت دچار مشکل نشوند.

سرانه سلامت افزایش یابد
محمد صاحب الزمانی عضو هیأت مدیره انجمن علوم آزمایشگاهی کشور نیز در این زمینه گفت: اکنون سرانه سلام کشور حدود هشت درصد است و در سال‌های اخیر این سرانه نسبت به سایر سرانه های اقتصادی، اجتماعی و غیره خوب دیده نشده است.

وی اظهار داشت: در کشورهای همسایه سرانه سلامت حدود ۱۵ تا ۱۸ درصد و کشورهای در حال توسعه حدود ۲۵ درصد است از دولت می خواهیم در این زمینه راهکار اساسی اتخاذ کند.

به گفته صاحب الزمانی، سرانه سلامت ارتباط مستقیمی با در آمد ناخالص ملی دارد و انتظار می رود سیاست گذاران توجه بیشتری به افزایش سرانه سلامت، تعیین نرخ واقعی آزمایشگاه ها کنند.

دبیر مجمع انجمن علم آزمایشگاهی تصریح کرد: آزمایشگاه ها بدون در نظر گرفتن تعرفه واقعی مجبورند تعطیل شوند و مردم در گرفتن خدمات آزمایشگاه‌های متضرر خواهند شد.

وی با تاکید بر اینکه سرانه سلامت باید در اولویت قرار گیرد، گفت: پیشنهاد می شود در راستای تحقق این امر دولت با تخصیص سوبسید و ایجاد ساز و کار و نظارت دقیق تر وضعیت موجود را در این زمینه ساماندهی کند.

نیاز به ارز حمایتی داریم 
دبیر مجمع انجمن علوم آزمایشگاهی خاطرنشان کرد: ۸۰ تا ۹۰ درصد تجهیزات آزمایشگاهی به مواد اولیه و کیت های وارداتی وابسته است و نیاز به ارز حمایتی داریم .

صاحب الزمانی اظهار داشت:  باید بحث نظارت بر تجهیزات پزشکی کیت ها و قیمت های خدمات آزمایشگاهی بر عهده آزمایشگاه مرجع سلامت باشد و در زمینه تصمیم گیرها در این حوزه از نظرات کارشناسی انجمن های مرتبط نیز استفاده شود. 

علی شیرین عضو هیأت مدیره این انجمن نیز در ادامه نشست گفت: با افزایش مواد مصرفی آزمایشگاه ها دسترسی مردم به دریافت این خدمات مشکل می شود در حالی که بیماری‌های مزمن در کشور زیاد است و باید افراد مبتلا به این بیماری‌ها بطور مرتب تست های خاص را انجام دهند تا دچار عوارض و از کار افتادگی نشوند.

وی تصریح کرد: از زمانی که تحریم ها بوجود آمد مشکلات زیادی در تهیه تجهیزات و مواد مصرفی آزمایشگاه ها بوجود آمد. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha