آگاهی از کیفیت هوای محل زندگی برخط شد

تهران - ایرنا - سامانه پایش کیفی هوای کشور، برای سهولت دسترسی مردم، طراحی و به صورت رایگان در اختیار علاقه مندان برای بارگذاری، نصب و بهره برداری در تلفن های همراه قرار گرفته که به این وسیله به صورت برخط از کیفیت هوای محل زندگی خود آگاه شوند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از سازمان حفاظت محیط زیست، سامانه جامع پایش آلودگی هوا با هدف اخذ و تجمیع و پردازش، تحلیل دیتای پایش ایستگاه های هوا و ارسال برخط (آنلاین) اطلاعات به صورت کاملاً مکانیزه به همه ذینفعان از آحاد مردم جامعه گرفته تا متخصصان، اندیشمندان، دانشجویان ، اساتید و به بیان دیگر همه اشخاص حقیقی و حقوقی (وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، سازمان هواشناسی کشور و...) به نشانی Aqms.doe.ir  بارگذاری شده است.

سامانه پایش کیفی هوای کشور، برای سهولت دسترسی همه مردم، اپلیکیشن این سامانه نیز در فرمت android و IOS، طراحی و به صورت رایگان در اختیار علاقمندان برای بار گذاری، نصب و بهره برداری در تلفن های همراه قرار گرفته است.

اکنون بیش از ۲۳۰ ایستگاه پایش کیفی هوای محیط در سطح همه استان های کشور به صورت لحظه ای و پیوسته، غلظت آلاینده های هوا را طبق روش های مرجع استاندارد با دقت بالا اندازه گیری و ثبت می کند.

با کمک این سامانه مردم از وضعیت شاخص کیفی هوا مطلع می شوند به طوری که ضمن نمایش نقاط نصب ایستگاه ها بر روی نقشه GIS، اطلاع از مقادیر شاخص کیفی هوا به صورت هم اکنون، امروز و دیروز به تفکیک استان و ایستگاه ها بر روی نقشه و به صورت جدول با تمایز رنگ بر اساس گروه های مختلف میسر شده است.

رده های مختلف شاخص عبارتند از پاک: سبز (۵۰ )، قابل قبول: زرد (۱۰۰-۵۱)، ناسالم برای گروه های حساس: نارنجی (۱۰۱-۱۵۰)، ناسالم: قرمز (۲۰۰-۱۵۱)، بسیار ناسالم: بنفش (۳۰۰-۲۰۱) و خطرناک: قهوه ای(۳۰۱) است.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha