ایستادگی شهید مدرس برابر استبداد و استعمار ستودتی است

کاشان - ایرنا- نایب رییس مجلس شورای اسلامی گفت: ایستادگی شهید مدرس در برابر استبداد رضاخانی و استعمارگری انگلیس ستودنی ومثال زدنی است.


به گزارش ایرنا، عبدالرضا مصری شامگاه چهارشنبه در آیین گرامیداشت سالروز شهادت آیت اله سید حسن طباطبایی (مدرس) در مسجد جامع زواره بابیان اینکه در زمان ایشان دو رخداد سیاسی مهم روی داد افزود: یکی موضوع استبداد رضا خانی و دیگری سیاست استعماری انگلیس بود که‌در کشور حاکم شده، همه مسائل وسیاست های کشور را تحت شعاع قرارداده بود.
وی اضافه کرد: این دو موضوع را شهید مدرس به خوبی شناخت و با آن ها به مقابله پرداخت، کاری که درکمتر کسی سراغ داریم و ایشان بود که‌ با هر دو سیاست مبارزه کرد.
نایب رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به زندگی نامه این روحانی مبارزاظهارداشت: شهید مدرس شجره نامه ای دارد که نسب اورا به امام حسن مجتبی (ع) می رساند، که نشان می داد که به خاندان امامت وصل است و ادامه‌دهنده راه امامان(ع) است.
مصری با اشاره به اینکه در دوران شهید سید حسن طباطبایی (مدرس) رسانه ها نبودند گفت: از طرفی عملکرد،رفتار وسیاست مداری ایشان به قدری اثر گذار بود که‌مورخان آنرا روایت و برجسته کردند .
وی اضافه کرد: این نماینده مجلس فردی شجاع، آشنا به سیاست و مسائل روز، مفسر قرآن و عمل کننده، انسانی توانا ، سیاستمدار، دیندار، تیز هوش، مبارز باذکاوت ونترس بود که در مقابل ظلم رضاخانی قیام کرد.
نایب رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: در حال حاضر رهبر فرزانه انقلاب اسلامی چنین شخصیتی دارند که‌ راه امام (ره) و شهید مدرس را ادامه می دهندو تا کنون بدرستی کشور و نظام اسلامی را هدایت کرده اند.
مصری با بیان اینکه‌ در مجلس آن زمان فرنگی ماب ها رای آورده بودند و قصد داشتند قانون کشور های غربی را برای اجرادر ایران ترجمه و به تصویب برسانند که‌شهید مدرس باآن مخالفت می کند ومی گوید وظیفه من رد قانون مخالف شرع است و مانع تصویب این قانون می شود.
وی خاطرنشان کرد: در زمان رضاخان قصد داشتندبا امضای قرارداد۹۱۹ا که به زبان فرانسوی نوشته شده بوداقتصاد ایران را در اختیار انگلیس بگذارند که مدرس با اقدام هایی که کرد با بسیج کردن علمای کشور اجازه ندادنداین قرارداد ننگین اجرایی واز جدا کردن‌ بخشی از کشور جلوگیری کرد.
نایب رییس مجلس شورای اسلامی گفت: شهید مدرس آن زمان می گفت پول کشور باید صرف ساخت هواپیما و توپ جنگی شود و ۳۰ سال قبل رهبر فرزانه انقلاب نیز فرمان ساخت موشک را دادند تا کشور در برابر دشمن قوی باشد.
شهرستان اردستان با افزون بر ۴۳ هرار نفر جمعیت در ۱۱۸ کیلومتری شمال شرقی اصفهان واقع شده است.

سید حسن مُدَرّس (۱۲۴۹ش-۱۳۱۶ش) فقیه و سیاستمدار شیعی بود. مدرس از علمای اصفهان در دوران مشروطه بود که به حمایت از مشروطه‌خواهان پرداخت. وی در دوره دوم مجلس، از طرف فقها به‌عنوان یکی از مجتهدانی تعیین شد که طبق قانون اساسی مشروطه می‌بایست بر هماهنگی مصوبات مجلس با شرع اسلام نظارت داشته باشند. او از دوره سوم تا دوره ششم نیز برای چهار دوره نماینده مردم تهران در مجلس شورای ملی بود. در دوره جنگ جهانی اول، کمیته دفاع ملی را تشکیل داد و به قم مهاجرت کرد. سید حسن مدرس با اقدامات رضاخان مخالفت می‌کرد. رضاخان او را تبعید کرد و به شهادت رساند. در ایران دهم آذر، به مناسبت شهادت او، به نام «روز مجلس» نامگذاری شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha