۱۳ آذر ۱۴۰۰،‏ ۱۳:۱۳
کد خبرنگار: 2110
کد خبر: 84562700
۱ نفر

برچسب‌ها

۶ هکتار از جنگل های سروآباد بذرکاری شد

سنندج- ایرنا- رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سروآباد گفت: ۶ هکتار از اراضی ملی و جنگلی این شهرستان با گونه بلوط ایرانی بذرکاری شد.

مسلم مرادی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این اقدام در راستای پویش مردمی بذرکاری برای احیای جنگل های زاگرس انجام شده است،

وی افزود: این طرح با همکاری فرمانداری، سپاه، جمعیت هلال احمر، نیروی انتظامی، شهرداری و شورای اسلامی شهر سروآباد و انجمن های زیست محیطی به مدت یک هفته در حال انجام است.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سروآباد یادآور شد: هدف از اجرای این طرح ترویج فرهنگ حفاظت و حراست از منابع طبیعی و محیط زیست است که امیدواریم این فرهنگ در بین نسل های جوان و آینده نهادینه شود.

وی اضافه کرد:‌ در اجرای این طرح از بذر گونه بلوط ایرانی استفاده می شود   و باتوجه به شرایط منطقه که از قدیم الایام تاکنون جایگاه رشد این نوع درختان بوده است، امیدواریم بسیار تاثیرگذار باشد.

از مساحت ۲ میلیون و ۹۳۷ هزار هکتاری استان کردستان، بیش از ۳۷۴ هزار هکتار آن را جنگل تشکیل می‌دهد، جنگل‌های این استان که جزو جنگل‌های زاگرس شمالی به حساب می‌آیند، در طول بیش از ۵۰ هزار سال گذشته تشکیل شده است و به لحاظ محافظت از منابع آب و خاک، تولید محصولات فرعی، ذخایر ژنتیکی، مصارف درمانی، توانایی‌های اکو توریستی و ارزش‌های زندگی، دارای اهمیت زیادی است.

جنگل‌های کردستان که بخشی از جنگل‌های غرب کشور را تشکیل می‌دهد بیشتر اطراف شهرهای بانه و مریوان واقع شده و بعد از جنگل‌های شمال کشور در رتبه دوم اهمیت قرار دارند.

از مساحت ۱۲۰ هزار کیلومتری شهرستان سروآباد نیز ۵۷ هزار هکتار آن را منطقه حفاظت شده کوسالان و شاهو، ۱۲ هزار هکتار آن را اراضی ملی و ۵۱ هزار هکتار را اراضی کشاورزی و باغی تشکیل می‌دهد.

شهرستان سروآباد با ۲ بخش مرکزی و هورامان با بیش از ۵۰ هزار نفر جمعیت در فاصله ۹۰ کیلومتری از غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده و ۲۴ کیلومتر مرز با کشور عراق دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha