هواشناسی خراسان رضوی هشدار نارنجی کاهش دما صادر کرد

مشهد- ایرنا- اداره‌کل هواشناسی خراسان رضوی بخاطر پیش‌بینی کاهش شدید دمای هوا برای روزهای پیش رو و سرد شدن هوا ظرف همین مدت در استان، به منظور جلب توجه شهروندان نسبت به تمهیدات و آمادگی لازم برای چنین وضعیت جوی "هشدار نارنجی هواشناسی" صادر کرد.

اطلاعیه ظهر پنجشنبه اداره‌کل هواشناسی با اشاره به تقویت سامانه جوی بارشی در حال گسترش به نوار شمال شرق کشور اعلام کرد: فعالیت این سامانه جوی در خراسان رضوی از اواخر امروز یازدهم آذر ماه آغاز می‌شود. 

فعالیت سامانه جوی بارشی در خراسان رضوی باعث کاهش ۱۲ تا ۱۴ درجه ای دمایی روزانه هوا شده و دمای شبانه را نیز در اکثر نواحی سردسیر ظرف روزهای شنبه ۱۳ و یکشنبه ۱۴ آذر در ابتدای هفته آتی به زیر صفر درجه سانتیگراد خواهد رساند.

هواشناسی خراسان رضوی همچنین در اطلاعیه هشدار نارنجی، از تشکیل مه همراه با لغزندگی در جاده‌های خراسان رضوی ظرف روزهای آینده خبر داد و افزود: پیش‌بینی می‌شود از اواخر وقت جمعه دوازدهم آذر ماه بارندگی در نواحی سردسیر و کوهستانی استان به شکل برف همراه با کولاک صورت گیرد.

بر این اساس وقوع بارش‌ رگباری در خراسان رضوی که در برخی از نقاط استان همراه با رعد و برق خواهد بود، با احتمال آبگرفتگی به ویژه در نیمه جنوبی خراسان رضوی دور از انتظار نیست.

مدلهای هواشناسی بیشترین حجم بارندگی را برای شهرستانهای نیشابور در غرب محدوده مرکزی خراسان رضوی، قوچان و درگز در شمال استان، جغتای در غرب، گناباد و کاخک در جنوب خراسان رضوی، فریمان در مرکز و تربت‌حیدریه و خواف در جنوب شرقی و نیز ارتفاعات بینالود و هزارمسجد این استان پیش‌بینی کرده‌اند. 

اطلاعیه اداره‌کل هواشناسی همزمان با این بارشها در کل استان، وزش باد شدید با احتمال بروز خسارت را به ویژه نوار شرقی خراسان رضوی گوشزد کرد. 

زمان پایان فعالیت این سامانه جوی بارشی در خراسان رضوی اواخر وقت روز شنبه سیزدهم آذر ماه پیش‌بینی شده است. 

هواشناسی خراسان رضوی همچنین در اطلاعیه هشدار نارنجی بر پرهیز شهروندان از حضور و توقف در حاشیه رودخانه‌ها، صعود به ارتفاعات و عملیات کوهنوردی، لزوم مدیریت در مصرف منابع انرژی، ضرورت تنظیم دمای هوا در گلخانه‌ها، مرغداریها و دامداریهای استان و همچنین همراه داشتن تجهیزات زمستانی از سوی شهروندان برای حرکت در جاده‌ها، در نظر گرفتن تمهیدات لازم از سوی همگان به منظور پیشگیری از خسارات احتمالی ناشی از افزایش شدت وزش باد توصیه و همچنین احتمال اختلال در سامانه حمل و نقل را اعلام کرده است. 

اداره‌کل هواشناسی خراسان رضوی دیروز هم آذر ماه نیز با پیش‌بینی کاهش دمای هوا و پیامدهای آن هشدار سطح زرد صادر کرده بود. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha