نماینده اردکان در مجلس: توسعه صنعت سبز تولید کنجد نیاز به حمایت دارد

یزد - ایرنا - نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی بر تبلیغ و معرفی انواع فرآورده های کنجد این شهرستان در بازارهای داخلی و خارجی تاکید کرد و گفت: این محصول می تواند به عنوان صنعت سبز ، پاک و حلال یک برند ملی مطرح باشد.

به گزارش ایرنا ، محمدرضا دشتی اردکانی پنجشنبه شب در نشست هماهنگی و برنامه ریزی برای برگزاری جشنواره محصول کنجد شهرستان افزود: این جشنواره باید فراتر از معرفی در سطح کشور باشد بلکه در نمایشگاه های بین المللی و ملی نیز  یبشتر  معرفی شود.

وی اضافه کرد: طعم و خواص انواع محصول کنجد با تمامی ذایقه ها سازگار است بنابراین زمینه صادرات آن از سوی مسئولان بیشتر مهیا شود.

نماینده مردم اردکان  در مجلس یازدهم  تصریح کرد: این محصول، به خاطر تنوع و کیفیت آن  قابلیت‌های زیادی برای جشنواره و نمایشگاه بزرگ دارد که در این خصوص می‌توانیم از ظرفیت‌های مشابه در کشور استفاده کنیم.

نماینده اردکان در مجلس: توسعه صنعت سبز تولید کنجد نیاز به حمایت دارد

رییس فراکسیون گردشگری مجلس در ادامه با بیان اینکه اولین گام رفع برخی موارد آلایندگی این صنعت  و خروجی بسیار مناسب جشنواره است، اظهار کرد:  جشنواره ای  که نوعا با مبنا قراردادن معرفی یک محصول خاص و راهبردی ، زمینه مناسبی برای جلب گردشگران خارجی و داخلی و همچنین جامعه محلی فراهم می کند .

همچنین مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری یزد با بیان اینکه برگزاری جشنواره محصول کنجد در اردکان با فرهنگ مردم منطقه عجین است افزود: جشنواره محصول کنجدی ظرفیت های بسیار زیادی برای اردکانی ها به ارمغان خواهد آورد .

سید مصطفی فاطمی فیروزآبادی  یادآور شد: مهمترین محصولی که به نام اردکان  باید روی آن کار شود ، چه بسا فروشگاه هایی در کشور بدین نام گشایش یابد تا این محصول بیشتر معرفی شود .

وی با بیان اینکه اگر مدیران صنایع و شرکت های اردکان   حمایت کنند می توان در حوزه بازاریابی و بازرگانی  آن را بیشتر پوشش داد، گفت: هدف از برگزاری جشنواره رونق گردشگری و معرفی این محصول و شهر اردکان به مردم ایران است .

نماینده اردکان در مجلس: توسعه صنعت سبز تولید کنجد نیاز به حمایت دارد

فاطمی فیروزآبادی اظهار کرد: صنعت محصول کنجدی می تواند جایگاهش در خارج از کشور نیز به دست آورد .

هنر صنعت غذایی استحصال و فرآوری کنجد بر طبق منابع تاریخی و اقوال شفاهی نزدیک به چهار قرن دراین سرزمین  قدمت دارد و تاریخ تولید ارده و حلواارده آن تا دوره صفوی می رسد .

به رغم گوناگونی تولید حلوا ارده در کشور فرمول و تولید سنتی حلوا ارده اردکان شهرت جهانی پیدا کرد و در کنار توسعه سنتی،  شبکه تولید صنعتی با الگوی سنتی تحت عنوان خوشه‌های محصول کنجدی سال های گذشته در اردکان فعال شد .

در اردکان ۲۰۰ کارگاه حلوا ارده ، ارده و روغن ارده، زمینه اشتغال مستقیم و غیرمستقیم ۲هزار نفر را فراهم کرد. 

 مرکز شهرستان ۱۳۰ هزار نفری اردکان در ۶۰ کیلومتری شمال غربی شهر یزد قرار دارد، متشکل از شهرهای عقدا، خرانق،  احمدآباد و اردکان است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha