کشورهای کمک کننده برای انتقال پول به افغانستان تصمیم می گیرند

تهران- ایرنا - بانک جهانی اعلام کرد که کشورهای کمک کننده به صندوق بازسازی افغانستان ( ARTF) موافقت کردند تا ۱۰ دسامبر ( ۱۹ آذر) درباره انتقال دارایی های مسدود شده افغانستان به نهادهای بشردوستانه برای انتقال نهایی به افغانستان تصمیم بگیرند.

به گزارش روز شنبه ایرنا از خبرگزاری «رویترز» سخنگوی بانک جهانی اعلام کرد کمک کنندگان به صندوق بازسازی افغانستان (ARTF) که توسط بانک جهانی مدیریت می شود قرار است تا یک هفته دیگر (۱۰ دسامبر یا ۱۹ آذر) درباره انتقال دارایی های مسدود شده افغانستان به آژانس های بشردوستانه تصمیم بگیرند. 

یک منبع آگاه  به خبرنگاران گفت که هئیت مدیره «بانک جهانی» این هفته از انتقال ۲۸۰ میلیون دلار از دارایی های ۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلاری مسدود شده افغانستان در این بانک به «برنامه غذای جهانی» و «صندوق کودکان سازمان ملل متحد» (یونیسف) پشتیبانی کرد. دارایی های افغانستان پس از سقوط دولت پیشین این کشور و به قدرت رسیدن طالبان در اواسط ماه اوت مسدود شده است. 

با این وجود سخنگوی بانک جهانی جزئیات بیشتری را دراین باره فاش نکرد اما گفت کمک کنندگان در جلسه روز جمعه توافق کردند تا هفته آینده تصمیم خود را درباره انتقال وجوه اعلام کنند. در این میان وزارت خزانه داری آمریکا نیز اظهارنظری در این باره نکرده است. 

۳۹ میلیون نفر در افغانستان با فروپاشی اقتصادی این کشور مواجه شدند و کمبود مواد غذایی در آستانه فصل زمستان و افزایش فقر در این کشور از زمان به قدرت رسیدن طالبان از پایان ماه اوت در این کشور و خروج نیروهای آمریکایی پس از ۲۰ سال به شدت افزایش یافته است. 

کارشناسان افغانستان گفته اند اگرچه کمک های بشردوستانه مفید هستند اما مسئله و سوال  اصلی و مهم همچنان به قوت خود باقی است از اینکه چگونه دارایی های افغانستان بدون درگیر کردن موسسات مالی که با تحریم های آمریکا مواجه می شوند می تواند آزاد شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha