احیای گیاهان دارویی بومی در دستور کار معاونت علمی ریاست جمهوری

تهران- ایرنا- طرح توسعه و احیای باغ‌های گیاه‌شناسی و گیاهان دارویی بومی مناطق مختلف کشور در دستور کار معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار گرفت، محصولاتی که با توجه به شرایط اقلیمی هر شهر و استان قابل کشت و تکثیر هستند.

به گزارش روز شنبه ایرنا از معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری، ‌با شناسایی گیاهان دارویی بومی و منحصر به فرد مناطق مختلف کشور، زمینه برای توسعه و احیای این محصولات فراهم می شود، صیانت از این ذخایر ارزشمند زیستی در کشور می تواند به رونق اقتصادی شهرها و روستاهای کشور کمک کند و سبب ایجاد کسب‌وکارهای بومی و پایدار در این مناطق شود.

بر همین اساس و با توجه به اهمیت موضوع، ستاد توسعه علوم و فناوری‌های گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به این حوزه ورود کرد، توسعه و احیا باغ‌های گیاه‌شناسی و تکمیل پنج طرح توسعه کلکسیون در مشهد، کهگیلویه و بویراحمد، گناباد، الموت و لرستان نیز طرح هایی هستند که برای آغاز این طرح انتخاب شدند.

در مرحله بعدی اجرای طرح احداث کلکسیون گیاهان دارویی بومی و در حال انقراض استان کرمان به اجرا در می آید.

ایران کشوری است با تنوع آب و هوایی بالا، این تنوع موجب شده تا غنای گیاهان ایران چشمگیر باشد، به طوری که حدود ۱۸۰۰ گونه، اندمیک یا انحصاری ایران هستند،  گیاهان اندمیک یا انحصاری، عناصر گیاهی با ارزش و ذخایر ژنتیکی گیاهی کشور محسوب می شوند و حفظ و حراست از آنها بسیار ضروری و مهم است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha