بهانه تراشی فرمانده کودتای سودان برای سازش با رژیم صهیونیستی

تهران - ایرنا - رئیس نظامی شورای حاکمیتی انتقالی و فرمانده کودتای سودان در توجیه پیوستن کشورش به طرح سازش برخی کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی و عادی سازی روابط با این رژیم مدعی شد که پرونده روابط با اشغالگران فلسطین برای بازگرداندن کشورش به جامعه جهانی ضروری بوده است.

به گزارش روز شنبه ایرنا، «عبدالفتاح البرهان» فرمانده کودتای سودان دیروز در یک مصاحبه با شبکه وابسته به سعودی «الحدث»، ابراز امیدواری کرد که روابط کشورش با رژیم صهیونیستی در نهایت «شکل طبیعی» پیدا کند.

البرهان ماه گذشته «ابوالقاسم محمد برطام» نماینده سابق پارلمان سودان را که یکی از برجسته ترین حامیان عادی سازی روابط با رژیم اسرائیل به شمار می رود، به عنوان یکی از اعضای شورای حاکمیت انتقالی سودان منصوب کرد.

آبان ماه سال گذشته «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری سابق آمریکا اعلام کرده بود که اسرائیل و سودان برای عادی سازی روابط دیپلماتیک به توافق رسیده‌اند. سودان پس از امارات و بحرین با میانجگیری واشنگتن با رژیم صهیونیستی در مورد سازش و عادی‌سازی روابط به توافق رسیده‌اند.

به گزارش الحدث، البرهان در ادامه این مصاحبه مدعی شد که توافقات سیاسی اخیر او با «عبدالله حمدوک» نخست وزیر سودان «سرآغازی واقعی برای دوره انتقالی» در این کشور است.

رئیس شورای حاکمیت انتقالی سودان متشکل از نظامیان همچنین ادعا کرد که این شورا خواهان فراهم شدن زمینه برای مشارکت همه گروه‌های سیاسی در تحولات آینده کشورش است و ماموریت او با خاتمه دوره انتقالی، پایان می‌یابد.

وی همچنین تحولات و درگیری‌های اتیوپی اشاره کرد و گفت: ما به دنبال حق و حقوق خود در مرزهایمان با اتیوپی هستیم، و از جبهه آزادی‌بخش «تیگرای» در اتیوپی حمایت نخواهیم کرد.

عبدالفتاح البرهان در بخش دیگر از صحبت‌های خود با الحدث به اعتراضات ملت کشورش و تلفات ناشی از آن به دلیل حملات نظامیان ارتش اشاره کرد و مدعی شد: تظاهرات مسالمت‌آمیز حق همگان است و کشته شدن معترضان در جریان اعتراضات مسالمت آمیز، امری غیرقابل قبول است که عاملان آن باید محاکمه شوند.

سودان طی‌ هفته‌های اخیر شاهد برگزاری تظاهرات در اعتراض به وقوع کودتای نظامی از سوی ارتش به فرماندهی عبدالفتاح البرهان بوده است.

سه شنبه گذشته تظاهرات اعتراض آمیز موسوم به «خشم میلیونی» در شهرهای مختلف سودان و برخی پایتخت ها و شهرهای جهان در اعتراض به تصمیات البرهان فرمانده ارتش این کشور برگزار شد.

البرهان ماه گذشته به بهانه برقراری نظم در کشورش در یک کودتا، دولت انتقالی این کشور را منحل کرده و نخست وزیر قانونی سودان را به صورت موقت بازداشت کرد. مردم سودان در اعتراض به کودتای البرهان از زمان وقوع این اقدام دست به تظاهرات زده که در نتیجه حملات نیروهای نظامی و امنیتی به معترضان تاکنون دهها نفر از آنها کشته شده اند.

مردم سودان خواهان کناره گیری البرهان و تیم نظامی وی از قدرت و بازگشت دولت انتقالی این کشور در راس امور تا زمان انتخابات و برگزیدن یک دولت غیرنظامی در سودان هستند. تظاهرکنندگان سودانی بارها در اعتراضات خود پرچم رژیم صهیونیستی را در مخالفت با طرح سازش با این رژیم به آتش کشیده اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha