کمیته‌ ساماندهی حجم گازهای مشعل در کشور تشکیل می‌شود

تهران- ایرنا- سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی از تشکیل کمیته‌ای برای ساماندهی حجم گازهای مشعل در کشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «مصطفی نخعی» در توضیح نشست روز یکشنبه کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، گفت: در نشست مشترک امروز با مدیران شرکت‌های نفت و گاز ایران وضعیت گازهای مشعل در بخش سامان‌دهی، جمع آوری و فروش و ظرفیت‌سازی گازهای LPG مورد بررسی قرار گرفت.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، حجم کنونی گازهای مشعل در کشور را بالغ بر ۶۱ میلیون مترمکعب در روز تخمین زد و افزود: ارزش این گازها بالغ بر ۴ میلیارد دلار در سال است و طبق برنامه‌ریزی شرکت ملی نفت ایران در قالب ۱۴ طرح با سرمایه‌گذاری ۵ میلیارد دلار،  این موضوع در حال اجرا است.

نخعی ادامه داد: در برنامه ششم توسعه کشور و بودجه سالانه این موضوع مورد تاکید قرار گرفته و تلاش‌هایی برای انجام آن شده است. البته موانعی هم بر سر راه کنترل فلرینگ، جمع آوری و ساماندهی آن وجود دارد که به‌رغم اقتصادی بودن اقدامات، به علت وجود موانع هنوز توفیق چندانی حاصل نشده است.

وی درباره نتیجه نشست امروز گفت: مقرر شد کمیته مشترکی به ریاست یکی از نواب رییس کمیسیون و عضویت برخی از اعضای کمیسیون با حضور مسوولان وزارت نفت تشکیل شود و این کمیته مشترک در مدت ۲ هفته برای اقدامات مورد نیاز و استفاده از ظرفیت بودجه سنواتی برنامه‌ریزی لازم را انجام دهد.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس یازدهم درباره بررسی و امکان سنجی صدور خدمات فنی مهندسی جهت نیروگاه‌ها و پالایشگاه‌های خارجی، خاطرنشان کرد: این موضوع با حضور مدیران امور بین الملل و مهندسی وزارت نفت، بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت، بخش انرژی وزارت خارجه نشست مشترکی برگزار شد و جمع بندی‌های خوبی انجام گرفت.

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha