برگزیدگان سی و سومین جشنواره تئاتر چهارمحال‌ و بختیاری معرفی شدند

شهرکرد - ایرنا - آیین اختتامیه سی و سومین جشنواره تئاتر چهارمحال‌ و بختیاری عصر دوشنبه با حضور محمود شالویی مدیرکل حوزه وزارتی و سرپرست‌ معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از هنرمندان و مسوولان‌ استانی برگزار و از برترین‌های این دوره از جشنواره تقدیر شد.

هیات داوران سی و سومین جشنواره تئاتر چهارمحال‌ و بختیاری پس از ارزیابی ۶ نمایش راه یافته به مرحله نهایی، برترین‌های بخش‌های مختلف را مشخص کردند که در پایان نیز ۲ نمایش «یوزفکا» و «کل» بنا با آرا سعید اسدی، احمد رافعی‌ و اردشیر صالح‌پور به دبیرخانه چهلمین‌ جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر معرفی شدند.

هیات سه نفره داوران همچنین در بخش اقلام تبلیغاتی، تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی این بخش را به عبدالله رضایی طراح بروشور نمایش «سیاهی یک لشکر» اهدا کرد.

در بخش طراحی و اجرای گریم، عنوان برگزیده این دوره از جشنواره به سحر آذرخش طراح نمایش‌های «دست گاه »و «یوزفکا» رسید.

پری امیری برای طراحی لباس نمایش «کل» عنوان برگزیده و تندیس جشنواره سی و سوم را از آن خود کرد.

همچنین هیات داوران، کیانوش ابراهیمی را برای طراحی نور نمایش «کل» به عنوان برگزیده و شایسته دریافت تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی اعلام کرد.

در بخش موسیقی نیز هیات داوران بدون در نظر گرفتن اولویت، با اهدای لوح از میلاد حیدری برای نمایش «راز عروسک» و سجاد شیرازی برای نمایش «یوزفکا» تقدیر کردند.

لوح تقدیر بخش طراحی صحنه نیز به فرزاد جهانبازی و حجت یدالهی برای نمایش «کل» تعلق گرفت و در همین بخش یاسر الله بخشی و مهدی جعفری فارسانی توانستند تندیس جشنواره و دیپلم افتخار را به دست بیاورند.

بخش بازیگری جشنواره سی و سوم در بخش آقایان نیز علاوه بر سه برگزیده اصلی، ۲ بازیگر شایسته تقدیر داشت که اصغر اشراقی دهکردی بازیگر نمایش دستگاه و یاسر الله بخشی بازیگر نمایش یوزفکا در این بخش مورد تقدیر هیات داوران قرار گرفتند.

در همین بخش مهدی جعفری فارسانی، بهزاد ترابیان دهکردی و رضا حسن‌زاده به ترتیب برای بازی در نمایش‌های یوزفکا، دستگاه و راز عروسک، رتبه‌های اول تا سوم بازیگر مرد را کسب کردند.

مینا حیدری برای بازی در نمایش راز عروسک و فهیمه خسروی برای ایفای نقش در نمایش کل نیز از سوی هیات داوران شایستگان‌ بخش بازیگری زن معرفی شدند.

رتبه اول بازیگری زن به ژاکلین اعتصامی بازیگر نمایش دستگاه رسید و نسیم سلطانی برای بازی در نمایش کل و مهرناز لله‌گانی برای بازی در یوزفکا، رتبه‌های دوم و سوم این بخش هنری را به دست آوردند.

هیات داوران بدون تعیین اولویت در بخش نمایشنامه‌نویسی، لوح تقدیر را به جواد خاکسار حقانی نویسنده نمایش دست گاه و مصطفی محمدی و جواد خاکسار حقانی نویسندگان نمایشنامه کل اهدا کردند.

در بخش کارگردانی نیز مهدی جعفری فارسانی برای کارگردانی یوزفکا، رتبه نخست را از آن خود کرد و رتبه‌های دوم و سوم این بخش به مصطفی محمدی کارگردان نمایش کل و ثریا امینیان برای نمایش راز عروسک تعلق گرفت.

برگزیدگان سی و سومین جشنواره تئاتر چهارمحال‌ و بختیاری معرفی شدند

استقبال خانواده‌ها از سی و سومین جشنواره تئاتر استان قابل‌توجه است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی چهارمحال و بختیاری در این برنامه با اشاره به فاصله اندک میان مراسم پایانی جشنواره تئاتر خیابانی لردگان و جشنواره تئاتر استانی گفت: این ۲ رویداد پس از مدت‌ها وقفه به دلیل شرایط شیوع کرونا، فرصت دوباره‌ای را برای ظهور استعدادها و توانایی‌های هنرمندان استان فراهم کرد.

ابراهیم شریفی افزود: آنچه در جشنواره تئاتر استانی بیشتر مورد توجه قرار گرفت، حضور و استقبال خانواده‌ها از این جشنواره است که نشان داد باید برای ایجاد مکان و فضای مناسب در شان هنر تئاتر استان اقدام شود.

وی بر تقویت داشته‌ها و تلاش برای ایجاد پلاتو و سالن نمایش استاندارد در استان تاکید و تصریح کرد: این شرایط باید هر چه سریع‌تر ساماندهی شود تا از فرصت شکوفایی استعدادها و هنر هنرمندان چهارمحال و بختیاری بتوان به خوبی در راستای اعتلای فرهنگی بهره گرفت.

کمبود زیرساخت‌های تئاتر در چهارمحال و بختیاری مشهود است

دبیر سی و سومین جشنواره تئاتر استان نیز در آیین اختتامیه با بیان اینکه امسال ۱۹ درخواست برای حضور در جشنواره ارائه شد و در نهایت ۱۴ نمایش به مرحله بازبینی راه یافت، گفت: از میان آثار راه یافته به این مرحله، ۶ نمایش توانستند در مرحله پایانی به روی صحنه بروند.

فرشید بزرگ نیا در ادامه به کمبود زیرساخت‌های نمایشی در استان اشاره و تصریح کرد: نیاز به باکس تئاتر یک ضرورت است و امکانات موجود نیز به دلیل استاندارد نبودن دیگر جوابگوی ایده‌ها و برنامه‌های نمایشی نیست.

وی داشتن یک سالن استاندارد را حداقل خواسته‌های هنرمندان عرصه تئاتر در چهارمحال و بختیاری دانست و اظهار داشت: هنرمندان این استان ثابت کرده‌اند که می‌توانند نمایش‌های مطلوبی را تولید کنند که اگر امکانات و زیرساخت‌ها برای آن‌ها فراهم شود بدون شک تولیدات با کیفیت بالاتری به روی صحنه خواهد رفت.

آثار نمایشی جشنواره امسال نشان‌دهنده پویندگی و زنده‌بودن تئاتر در چهارمحال و بختیاری است

عضو هیات داوران سی و سومین جشنواره تئاتر چهارمحال و بختیاری نیز گفت: با آنکه شرایط شیوع کرونا، وقفه‌ای ناگوار برای تئاتر و هنرمندان این رشته در تمامی استان‌ها به وجود آورد اما جشنواره امسال نشان داد که  تئاتر چهارمحال و بختیاری همچنان از ذخایر فرهنگی و هنری مطلوبی برخوردار است.

اردشیر صالح پور در گفت‌وگو با ایرنا افزود: نبود امکانات و خستگی ناشی از رکود برنامه‌های هنری مانع حضور امیدوارکننده هنرمندان تئاتر استان نشد و انتظار می‌رود ظرفیت‌های این هنر بار دیگر در تمامی مناطق چهارمحال و بختیاری احیا شود و تئاتر استان در کمترین زمان به بدنه تئاتر کشور پیوند بخورد و فعالیت‌های چشمگیری شکل بگیرد.

نویسنده و پژوهشگر هنرهای نمایشی تصریح کرد: در جشنواره سی و سوم، ۲ اثر به عنوان نمایش برتر انتخاب شدند که یکی از این آثار به شکلی مدرن به روی صحنه رفت و نشان داد که هنرمندان چهارمحال و بختیاری با وجود آنکه در محیطی سنتی فعالیت می‌کنند اما اصول تئاتر مدرنیته را به خوبی می‌شناسند.

صالح پور نمایش دوم انتخاب شده را نیز برخاسته از فرهنگ عشایر و نمایشی سنتی و آیینی دانست و یادآور شد: آنچه در جشنواره تئاتر استانی به نمایش درآمد نشانگر پویایی و زنده‌بودن این هنر در چهارمحال و بختیاری است که امید می‌رود این جریان زنده ادامه یابد و آثار برجسته دیگری به تولید برسد.

به گزارش ایرنا، در مراسم اختتامیه سی و سومین جشنواره تئاتر چهارمحال و بختیاری که در فرهنگسرای بزرگ شهرکرد برگزار شد از طاهره سلیمانی نیز به پاس استمرار در فعالیت‌های هنری قدردانی شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha